Megszületett a döntés: Olaf Scholz ismét indul a kancellári tisztségért – Boris Pistorius szabaddá tette az utat
Scholz és Merz összecsapása várható a német előrehozott választásokon.
Németországban ismét növekedésnek indult a részmunkaidős foglalkoztatás a müncheni egyetem ifo gazdaságkutató intézetének hétfői jelentése alapján. Ez rámutat arra, hogy a válság hatása nem feltétlenül az, hogy az emberek elveszítik az állásukat, gyakran az történik, hogy tömegesen kényszerülnek részmunkaidőbe.
Az ifo felmérése szerint több havi csökkenés után novemberben 28,0 százalékra nőtt a részmunkaidős foglalkoztatást alkalmazó cégek részaránya az októberi 24,8 százalékról.
A legnagyobb arányban a szállodai szakmában alkalmazzák a részmunkaidős foglalkoztatást, ahol az októberi 62,9 százalékról novemberre 91 százalékra emelkedett a vállalatok részaránya. Az éttermeknél az októberi 53,4 százalék után novemberben a cégek 71,7 százalékánál volt részmunkaidős foglalkoztatás, az utazási irodáknál pedig 88,0 százalék után 91,1 százaléknál.
A részmunkaidős foglalkoztatás szinte minden gazdasági szektorban növekedett: a szolgáltatóiparban a vállalatok 30,6 százalékánál alkalmazták novemberben a szeptemberi 24,0 százalék után. A kereskedelemben 18,8 százalékról 20,7 százalékra, az építőiparban 7,4 százalékról 9,0 százalékra nőtt az arány.
Csökkenést csak a feldolgozóiparban regisztráltak, 31,9 százalékról 30,5 százalékra. Egyes feldolgozóipari területeken viszonylag nagymértékű volt a csökkenés. Az autóiparban például 50 százalékról 36,7 százalékra csökkent a részmunkaidős foglalkoztatást alkalmazó cégek részaránya.
(MTI)