Aláírták a három éves bérmegállapodást
A 2026-os választásoknak ez lesz a döntő tényezője, nem pedig az, hogy nyáron hány fokos a vasajtó a kórházakban.
Tartós sebeket ejt a koronavírus-járvány a globális feltörekvő térség gazdaságain, és még jövőre is valószínűtlen, hogy e gazdaságok adósminőségi alapmutatói teljes mértékben stabilizálódhatnak – áll a Moody's Investors Service hétfőn Londonban bemutatott éves előrejelzésében.
A nemzetközi hitelminősítő a 26 oldalas tanulmányban közölte: a világ húsz legnagyobb gazdasági erőcentrumának csoportjába (G-20) tartozó feltörekvő országokban – Kínát is beleszámolva – az idén átlagosan 1,6 százalékos visszaesést, 2021-ben 6,1 százalékos, 2022-ben 4,7 százalékos növekedést vár.
A Moody's előrejelzési modellszámításai szerint ugyanakkor a G-20 feltörekvő gazdaságainak hazai összterméke (GDP) Kínát nem számítva az idén átlagosan 6,6 százalékkal zuhan, és jövőre is csak 4,7 százalékkal, 2022-ben 3,5 százalékkal nő.
Az átlagon belül azonban hatalmasak az eltérések az egyedi adottságoknak megfelelően, és
– áll a hitelminősítő hétfői londoni elemzésében.
A tanulmányhoz fűzött grafikus előrejelzésben a Moody's azt jósolja, hogy a vizsgált húsz feltörekvő gazdaság közül 15-ben lesz alacsonyabb a reálértéken számolt hazai össztermék 2021-ben a tavaly elért szintnél.
A legkomorabb prognózist a cég Argentínára adja: a Moody's várakozása szerint az argentin GDP-érték jövőre hozzávetőleg 7 százalékkal lesz alacsonyabb, mint tavaly.
Magyarországon és Romániában a hitelminősítő a tavalyinál 1-2 százalékkal alacsonyabb GDP-értéket vár 2021-re, és a közép-európai EU-térségből egyedül Lengyelországban számít a tavalyinál minimálisan magasabb jövő évi gazdasági teljesítményre.
A Moody's szerint
a hitelminősítő azt valószínűsíti, hogy e két ázsiai gazdaság összkibocsátása jövőre 8-9 százalékkal meghaladja a 2019-ben megtermelt GDP-értéket.
Ebben a helyzetben a hitelminősítő szerint aligha lehet arra számítani, hogy az adósminőségi alapmutatók jövőre stabilizálódnak a feltörekvő gazdaságokban.
E várakozásának illusztrálásaként a Moody's közölte: előrejelzése szerint az országcsoport átlagos GDP-arányos államadósság-rátája 2021 végéig 57 százalékra emelkedik, 12 százalékponttal magasabbra a 2019 végén mért szintnél.
A tanulmány szerint e tartós adósminőségi sérülékenységeket tükrözi az osztályzatok negatív kilátásainak jelenlegi megoszlása.
A Moody's közölte: az osztályzati listáján szereplő feltörekvő piaci szuverén adósok besorolásainak 30 százalékára, a kereskedelmi adósok minősítéseinek 31 százalékára van érvényben leminősítés valószínűségére utaló negatív kilátás vagy leminősítési felülvizsgálat.
Az államadósoknak ugyanakkor csak a 6 százalékára, a kereskedelmi adósoknak alig 4 százalékára tart érvényben osztályzatjavítás lehetőségét jelző pozitív kilátást a cég.
A Moody's által pozitív osztályzati kilátással ellátott feltörekvő térségi államadósok között szerepel Magyarország.
A cég szeptember végén javította pozitívra az addigi stabilról a „Baa3” szintű, befektetési ajánlású magyar államadós-besorolásának kilátását, egyebek mellett azzal a véleményével indokolva a lépést, hogy a koronavírus-járványnak a magyar gazdasági és pénzügyi erőre kifejtett negatív hatása valószínűleg nem lesz annyira markáns, mint az Európai Unió más térségeiben.
A kilátás javításának fő tényezői között szerepelt az is, hogy a magyar gazdaság a „Baa3”, illetve az eggyel jobb, „Baa2” besorolású gazdaságokhoz képest is erős teljesítményt mutatott az elmúlt időszakban, és a Moody's véleménye szerint ez várható a továbbiakban is. Mindehhez a magyar gazdaság hazai és külső adósságpozícióinak javulása társul.
A magyar államadós-besorolásra a másik két globális hitelminősítő, a Fitch Ratings és a Standard & Poor's stabil kilátást tart érvényben. Ezek a cégek ugyanakkor a Moody's besorolásánál egy fokkal jobb – egyaránt „BBB” – osztályzattal tartják nyilván Magyarországot.
(MTI)