A Nueco 2004 óta van jelen a piacon gazdasági tanácsadó társaságként. 2020-ban egy profil tisztítást követően nonprofit céggé váltak és kizárólag a természetvédelemre fókuszálnak. Az erőforrások – mint a munkaerő, tőke, természeti tényezők – hatékonyabb felhasználásában adnak tanácsot cégeknek és állami intézményeknek, így azok kisebb ökológiai lábnyommal végezhetik tevékenységüket, mindeközben kevesebb erőforrást pazarolnak, ezáltal nőhet a profitjuk is. A társaság szerint sok múlik a döntések előkészítésén és a társaságokon belül uralkodó világnézeten – fontos, hogy az intézmény dolgozói értéknek tartsák a teremtett világ védelmét, és a környezettudatos szemlélettel azonosulni tudjanak.
Hangsúlyozza a „zöld fordulat” fontosságát a járvány miatt kialakult új helyzetben. Mit takar a zöld fordulat, és milyen előnyökkel kecsegtet?
A járvány okozta veszélyhelyzetben jó eséllyel újra kell terveznünk az életünket, de legalábbis nyitottá kell válnunk a változásra. Ennek egyik kulcseleme a munka és a megélhetés, vagyis az egzisztencia.
Akár egy háztartást kell fenntartanunk, akár egy vállalkozást, ugyanúgy fontos megtalálni a jövőbeli működőképesség módját,
de makrogazdasági szinten is égető problémát kell orvosolni. Mielőtt ez a kényszerű, sokaknál húsbavágó kérdés felmerült volna a koronavírus miatt, egyre hangsúlyosabb vita alakult ki a természetvédelem kapcsán, 2019 a klímapárbeszédtől volt hangos Európában és a világban. Ha most egyébként is szükségszerűvé vált a gazdaság különböző szintjeinek az újratervezése, adódik a lehetőség, hogy érdemben jelen legyen a környezetvédelem szempontja is a döntéselőkészítésben. Ez a természetességhez való visszatérés, amit nem lehet tovább halogatni. Nem lehet a környezetünket csak szavakban, hanem tettekben is meg kell becsülnünk.
Mit jelent ez gazdasági szempontból?
A piacon egyre több cég ismeri fel, hogy a működésbe fontos beépíteni a fenntarthatóság szempontjait.
Versenyelőnyhöz csak azok juthatnak, akik meg is valósítják a szervezeti hatékonyság javítását és a környezetünk védelmét szolgáló célokat.
Vannak erre jó példák, a folyamatok áttekintésében és az összefüggések bemutatásában számos lehetőség rejlik, amelyet a fenntarthatóságban gondolkodó vezetők ismernek fel. Vannak azonban olyanok is, akik eddig önhibájukon kívül nem tudtak elég figyelmet fordítani a környezettudatosabb és hatékonyabb működésre, sokszor azért sem, mert nem volt, aki jótanáccsal szolgálhatott volna számukra. Mi ebben változást szeretnénk elérni. Ha például a tanácsadásunk hatására hatékonyabbá válik egy vállalat, akkor a döntéshozó magasabb prémiumot fizethet a munkatársaknak, vagy nem kell kényszerű elbocsájtásokról határoznia, akkor ez bizonyára elég meggyőző érv egy vezető számára és társadalmilag is hasznos.
A hatékonyabb gazdálkodásból következik az egységre vetített bővülés,
így csak egy ésszerű döntésre van szükség a fejlettebb működéshez. Ezt kínáljuk a szervezetek számára. A „hogyan” mindig a konkrét elemzés során határozható meg.
A zöld fordulat tehát ön szerint általánosságban indokolt a szervezetek életében. De vajon ez tényleg szükségszerű is, vagy csupán egy lehetőség, amivel akkor élünk, ha akarunk?