Megszületett a döntés: Olaf Scholz ismét indul a kancellári tisztségért – Boris Pistorius szabaddá tette az utat
Scholz és Merz összecsapása várható a német előrehozott választásokon.
A német vállalatok már elkezdték enyhíteni elbocsátási terveiket, ami trendforduló közeledtére utal az müncheni egyetem ifo gazdaságkutató intézetének az MTI-hez eljuttatott felmérése alapján.
Az ifo „foglalkoztatási barométere” augusztusban az előző havi 93,2 pontról 2,2 ponttal 95,4 pontra emelkedett. Az augusztusinál magasabb értéken februárban állt legutóbb a mutató, 97,9 ponton. Januárban 99,4 ponttal kezdte az évet az index. Márciusban 93,4 pontra, áprilisban 86,4 pontra csökkent, majd májusban 88,4 pontra emelkedett, júniusban pedig 92,4 pontot ért el.
A mutató bázisa a 100 pontként beállított 2015-ös átlag.
„Trendforduló előtt állunk a munkaerőpiacon” – kommentálta a felmérés megállapításait Klaus Wohlrabe, az ifo szakértője. „Az elmúlt hónapok elbocsátásai után már megjelentek a munkaerő-felvételi szándék első jelei.”
Az összesített foglalkoztatási barométer feldolgozóipari összetevője javult a legnagyobb mértékben augusztusban, de ott is „több cég tervez még leépítést mint felvételt” – jegyezte meg Wohlrabe. A feldolgozóipari mutató a júliusi mínusz 23,6 pontról mínusz 18,9 pontra javult augusztusban.
A kereskedelemben meglehetősen visszafogott a felvételi szándék és a tendencia sokkal inkább az elbocsátások felé mutat. A mutató a júliusi mínusz 7,8 pont után 7,9 ponton áll augusztusra vonatkozóan.
Az építőiparban hónapok óta a nulla pont körül ingadozik a mutató, júliusban mínusz 1,1 ponton állt, augusztusra vonatkozóan pedig 0,5 pontra emelkedett. Januárban még 11,3 ponton állt a mutató, a legalacsonyabb értéke pedig az áprilisi mínusz 7,9 pont volt.
Az ifo gazdaságkutató intézet (ifo Institut – Leibniz Institut für Wirtschaftsforschung an der Universität München e. V.) havi rendszerességgel végzi el mintegy 9 ezer gazdasági szereplő körében a felmérését a következő hat hónapra vonatkozó foglalkoztatási szándékukról.
A német GDP a második negyedévben 9,7 százalékkal csökkent, a foglalkoztatottak száma 574 ezerrel, 1,3 százalékkal 44,7 millióra csökkent.
(MTI)