Budapest Bank: A megkérdezett gazdálkodók több mint 90 százaléka szerint segítettek a gyors kormányzati intézkedések

2020. augusztus 17. 10:31

Az aszályos időjárás és a termelési költségek növekedése miatt csökkent az agrár kkv-k hatékonysága, romlottak  várakozásaik, a gazdák ugyanakkor továbbra is elkötelezettek a beruházások mellett, derül ki a Budapest Bank Agrárgazdasági index elnevezésű felméréséből.

2020. augusztus 17. 10:31
null

A bank pénteki közleménye szerint a legutóbbi, május 21. és július 7. közötti országos, reprezentatív kutatásban 400 olyan agrárvállalkozást kérdeztek meg, amelyek árbevétele meghaladja az 50 millió forintot.

A mínusz 100 és plusz 100 pont közötti agrárgazdasági index értéke mínusz 4 pont volt, 10 ponttal alacsonyabb az egy évvel korábbinál. Az index 2015-ös mérése óta a legnagyobb értéket 2019-ben és 2018-ban érte el, plusz 6 pontot.  

A felmérés szerint az index visszaesése a termelés hatékonyságát mérő részindex eredményével magyarázható, amely

az aszályos időjárás és a termelési költségek növekedése miatt

18 ponttal, mínusz 23 pontra süllyedt. Ez ugyan az elmúlt öt évben a legrosszabb eredmény, azonban ez a részindex eddig is maximum plusz 2 pontra emelkedett.  

Ugyanakkor kiemelték, a gazdák a kedvezőtlen körülmények ellenére is elkötelezettek a beruházások mellett, 65 százalékuk valósított meg tavaly valamilyen fejlesztést átlagosan 110 millió forint értékben, ami több mint 10 millió forinttal haladja meg a 2018-ast. A tendencia várhatóan idén sem szakad meg, a gazdák 37 százaléka terveinek megfelelően folytatja a beruházásokat, 22 százalékuk pedig még többet költene korszerűsítésre és a termelés növelésére.

Hozzátették, hogy a Széchenyi Kártya Program beruházási-, és munkahelymegtartó hiteleit minden harmadik agrárvállalkozó ismeri,

20 százalékuk már igényelte is. Az NHP Hajrá szintén népszerű a gazdák körében, a Budapest Banknál az összes NHP szerződés több mint fele, a július végi adatok szerint csaknem 14 milliárd forintnyi kedvezményes hitel a magyar agráriumban hasznosul. A kifejezetten a mezőgazdasági kisvállalkozások igényeire szabott Agrár Széchenyi Kártya Programban pedig már több mint 1 milliárd forintnyi kamatmentes kölcsön került a szektorba.

A megkérdezett gazdálkodók több mint 90 százaléka szerint a gyors kormányzati intézkedések, például az adminisztrációs terhek csökkentése, a különböző adó-, és közterhek átmeneti elengedése segítségükre volt stabilitásuk megőrzésében, kétharmaduk pedig a munkahelymegtartást támogató, részleges munkabér-átvállalás jelentőségét is kiemelte.

A közleményben Kasziba Levente, a Budapest Bank vállalati üzletágvezetője kifejtette, a kutatás eredményeiből kiderült, hogy a magyar agrárszektor kifejezetten válságállónak bizonyult a koronavírus-járvány alatt is, hiszen az agrárvállalkozók továbbra is fejlődni akarnak, egyre nyitottabbak a modern technológiákra és a jövőben is növelni szeretnék beruházásaikat.

(MTI, fotó: MTI/Sóki Tamás)

Összesen 3 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
USsange
2020. augusztus 18. 16:55
Bezzeg gyurcsány idején, a ballib kommunizmusban..., az EU-ból átutalt őszi területalapú támogatásokat nem fizette ki az állam, hogy azzal kozmetikázza az államháztartási hiányt. Ilyen szép idők voltak.... :))) Sokan sírják vissza... ...elsősorban tolvajok és semmirekellők.
Házmester
2020. augusztus 18. 16:55
Jó embereket kell megkérdezni. Ennyi.
EMM195
2020. augusztus 18. 16:55
Szerintem is. Ha csak a hitelmoratóriumot veszem, nincs ember vagy cég, vag vállalat, akinek/aminek ne lenne hitele. Mégis viszonylag kevesen éltek vele. Akkor nem lehet akkora a baj.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!