A levegő magas nitrogén-dioxid-szintje összefügghet a Covid-19 magas halálozási rátájával
2020. április 21. 20:40
Összefügghet a levegő magas nitrogén-dioxid-szintje az új koronavírus okozta magas elhalálozással – derítették ki a halle-wittenbegi Luther Márton Egyetem kutatói, akiknek tanulmánya először támasztja alá konkrét adatokkal ezt a feltételezett kapcsolatot.
2020. április 21. 20:40
5 p
0
0
9
Mentés
A Science of the Total Environment című tanulmányukban a német kutatók műholdas légszennyezettségi és légáramlási adatokat vetettek össze a Covid-19-betegség elhalálozási adataival, és kimutatták, hogy azokban a térségekben, ahol állandóan magas a légszennyezés szintje, jelentősen magasabb az új koronavírus okozta elhalálozás, mint más térségekben.
A légszennyező nitrogén-dioxid károsítja az ember légzőszerveit.
Régóta köztudott hogy sokféle légzőszervi és szív-érrendszeri betegséget okoz. „Mivel az új koronavírus a légzőszervet támadja meg, ésszerű feltételezni, hogy összefüggés lehet a légszennyezés és a betegség okozta halálozási arány között” – magyarázta Yarob Ogen, az egyetem Geotudományi és Földrajzi Intézetének munkatársa.
A kutatók három adathalmazt használtak: az Európai Űrügynökség (ESA) Sentinel 5P műholdja által mért regionális nitrogén-dioxid-szennyezés szintjét, a műhold folyamatosan figyeli ugyanis a légszennyezést a Földön. Ezen adat alapján azonosították azokat a térségeket, ahol magas és tartós a nitrogén-dioxid-szennyezés.
„Még a koronavírus-járvány európai kitörése előtti, januári és a februári értékeket néztem meg” – mondta Ogen, aki ezeket az adatokat összevetette az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatal légáramlási adataival. Ha van légmozgás, a föld közeli szennyező anyagok szétoszlanak, ha nincs,
a szennyező anyagok a föld közelében maradnak, és az emberek belélegzik nagy mennyiségben, ami egészségi problémákhoz vezethet
– olvasható az egyetem közleményében.
Ezeket az adatokat felhasználva azonosították a kutatók azokat a helyeket világszerte, ahol a legnagyobb a légszennyezettség szintje és a legcsekélyebb a légmozgás, majd összehasonlították a Covid-19-betegség elhalálozási adataival, különösen Olaszország, Franciaország, Spanyolország és Németország esetében.
„Ha megnézzük Észak-Olaszországot, Madrid térségét és a kínai Hopej tartományt például, valami közös bennük: hegyek veszik körül őket. Ez még valószínűbbé teszi azt, hogy a levegő ezekben a térségekben stabil, a légszennyezettség szintje magas" – magyarázta Ogen.
A kutatók feltételezik, hogy az állandó légszennyezés az adott térségekben élő emberek rosszabb egészségi állapotához vezethet, ami különösen fogékonnyá tette őket a vírusra.
„A kutatás csak az első jelzés arra, hogy kapcsolat lehet a légszennyezés szintje, a légáramlás és a járvány súlyossága között. Ezt az összefüggés más térségekre is vizsgálni kell, és szélesebb összefüggésbe kell helyezni” – tette hozzá.
(MTI)
***
A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.
Fiatal űrhajósunk üzeneteinek köszönhetően hosszú idő óta először éreztem magam igazán büszke magyarnak úgy, hogy ebben az érzésben nem volt jelen semmiféle politikai töltet. Krupincza Mariann írása.
Somogyi Zoltán felhívta arra a figyelmet, hogy míg Magyar Péter más esetekben azt tudja mondani a Fidesznek, hogy „jó vergődést”, a fővárosi ügyekben mintha zavarban lenne.
Bogár László először beszél nyilvánosan rákos megbetegedéséről. De szóba kerül az „őserő” Orbán Viktor, a Fidesz-alapítók felemelkedése, valamint az is, hogyan lett egy cikk szerint „a nemzet hülyéje”.
Kenterbe ver mindenkit „The Man” a Facebookon, még magát a Facebookot is. Itt valami nem stimmel. Varga Mátyás Zsolt írása.
p
0
0
0
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 9 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
luzitanxaver
2020. május 06. 09:17
Óriási felfedezés, hogy egy alapvetően a légzőszerveket támadó betegség súlyosabb következményekkel jár olyanoknál, akik alapjáraton is nagyobb légszennyezettségnek vannak kitéve. Esetleg kimutathatnák ugyanezt dohányosokra is, amúgy tudományosan.
Mellesleg a hivatkozott tanulmány csak a március 19-éig bekövetkezett halálozási adatokkal számol, négy országból: Olaszország, Spanyolország, Németország, Franciaország. Alighanem kijelenthető, hogy az észak-olasz (főleg lombardiai) adatok némileg felülreprezentáltak lehetnek abban a 4443 esetben, amit a cikk szerint vizsgáltak.
Remélhetőleg az Európai Kutatási Alap néhány millió euró adófizetői pénzt beletolt abba, hogy ez a világraszóló felfedezés megszülethessen.
Az ilyen kis intenzitású mikrohullámú sugárzásról nem tudtak bebizonyítani semmi káros tulajdonságot. Mind feltételezés csak,
pedig a gsm telefonok már negyedszázada velünk élnek.