A levegő magas nitrogén-dioxid-szintje összefügghet a Covid-19 magas halálozási rátájával

2020. április 21. 20:40

Összefügghet a levegő magas nitrogén-dioxid-szintje az új koronavírus okozta magas elhalálozással – derítették ki a halle-wittenbegi Luther Márton Egyetem kutatói, akiknek tanulmánya először támasztja alá konkrét adatokkal ezt a feltételezett kapcsolatot.

2020. április 21. 20:40
null

A Science of the Total Environment című tanulmányukban a német kutatók műholdas légszennyezettségi és légáramlási adatokat vetettek össze a Covid-19-betegség elhalálozási adataival, és kimutatták, hogy azokban a térségekben, ahol állandóan magas a légszennyezés szintje, jelentősen magasabb az új koronavírus okozta elhalálozás, mint más térségekben.

A légszennyező nitrogén-dioxid károsítja az ember légzőszerveit.

Régóta köztudott hogy sokféle légzőszervi és szív-érrendszeri betegséget okoz. „Mivel az új koronavírus a légzőszervet támadja meg, ésszerű feltételezni, hogy összefüggés lehet a légszennyezés és a betegség okozta halálozási arány között” – magyarázta Yarob Ogen, az egyetem Geotudományi és Földrajzi Intézetének munkatársa.

A kutatók három adathalmazt használtak: az Európai Űrügynökség (ESA) Sentinel 5P műholdja által mért regionális nitrogén-dioxid-szennyezés szintjét, a műhold folyamatosan figyeli ugyanis a légszennyezést a Földön. Ezen adat alapján azonosították azokat a térségeket, ahol magas és tartós a nitrogén-dioxid-szennyezés.

„Még a koronavírus-járvány európai kitörése előtti, januári és a februári értékeket néztem meg” – mondta Ogen, aki ezeket az adatokat összevetette az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatal légáramlási adataival. Ha van légmozgás, a föld közeli szennyező anyagok szétoszlanak, ha nincs,

a szennyező anyagok a föld közelében maradnak, és az emberek belélegzik nagy mennyiségben, ami egészségi problémákhoz vezethet

– olvasható az egyetem közleményében.

Ezeket az adatokat felhasználva azonosították a kutatók azokat a helyeket világszerte, ahol a legnagyobb a légszennyezettség szintje és a legcsekélyebb a légmozgás, majd összehasonlították a Covid-19-betegség elhalálozási adataival, különösen Olaszország, Franciaország, Spanyolország és Németország esetében.

„Ha megnézzük Észak-Olaszországot, Madrid térségét és a kínai Hopej tartományt például, valami közös bennük: hegyek veszik körül őket. Ez még valószínűbbé teszi azt, hogy a levegő ezekben a térségekben stabil, a légszennyezettség szintje magas" – magyarázta Ogen.

A kutatók feltételezik, hogy az állandó légszennyezés az adott térségekben élő emberek rosszabb egészségi állapotához vezethet, ami különösen fogékonnyá tette őket a vírusra.

„A kutatás csak az első jelzés arra, hogy kapcsolat lehet a légszennyezés szintje, a légáramlás és a járvány súlyossága között. Ezt az összefüggés más térségekre is vizsgálni kell, és szélesebb összefüggésbe kell helyezni” – tette hozzá.

(MTI)

 

***

A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.

 

 

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
luzitanxaver
2020. május 06. 09:17
Óriási felfedezés, hogy egy alapvetően a légzőszerveket támadó betegség súlyosabb következményekkel jár olyanoknál, akik alapjáraton is nagyobb légszennyezettségnek vannak kitéve. Esetleg kimutathatnák ugyanezt dohányosokra is, amúgy tudományosan. Mellesleg a hivatkozott tanulmány csak a március 19-éig bekövetkezett halálozási adatokkal számol, négy országból: Olaszország, Spanyolország, Németország, Franciaország. Alighanem kijelenthető, hogy az észak-olasz (főleg lombardiai) adatok némileg felülreprezentáltak lehetnek abban a 4443 esetben, amit a cikk szerint vizsgáltak. Remélhetőleg az Európai Kutatási Alap néhány millió euró adófizetői pénzt beletolt abba, hogy ez a világraszóló felfedezés megszülethessen.
Hurka
2020. április 27. 15:16
Légszennyzés eddig is volt, az újabb immunrendszert próbáló dolog az 5G, ezt is vizsgálhatná egy-két bátor ember.
Himalája
2020. április 23. 18:38
Megy a propaganda. Úgy tudom, a német zöldek tartoznak Európában a legnagyobb dízel-autó ellenesek közé.
Dorset Naga
2020. április 23. 15:27
Az ilyen kis intenzitású mikrohullámú sugárzásról nem tudtak bebizonyítani semmi káros tulajdonságot. Mind feltételezés csak, pedig a gsm telefonok már negyedszázada velünk élnek.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!