Kovácsné szerint a vírushoz való hozzáállásban tapasztalt különbözőségek a rendeletek eltérő értelmezéséből, illetve az egyedi élethelyzetekben keresendők. „Nyilván nem összehasonlítható a szabálykövetése, mozgásigénye egy kisgyereknek, kamasznak, felnőttnek vagy egy nyugdíjaskorúnak.
Ez a helyzet nem csak a türelmünket, de a kapcsolatainkat is próbára teszi.
Amellett, hogy fokozottan figyelünk most egymás fizikai épségére, egészségére, gyakorolhatjuk a megértést és az elfogadást is” – véli.
A jelenlegi helyzet és a bezártság önök szerint előhozza az ember valódi személyiségét?
„Szerintem nem a valódi énünk jön elő, mert a nap 24 órájában az együttlét nem a valódi énünk. Itt valami egészen újat kell az embernek megtanulnia, valamit, ami nem sajátunk, ebben nincs rutinunk, ez nem egy hosszú hétvége, és nem is saját akaratunkból lett így. Itt az derül ki, hogy ebben a végtelenül kiszolgáltatott és sokszor félelmetes helyzetben hogyan működünk. Egyedül, párkapcsolatban, szülőként, egy kisebb vagy nagyobb közösség tagjaként. Magunkról és a másikról sokat tanulhatunk ezalatt az idő alatt”- mondja Szél Dávid. Kovácsné csatlakozik az előtte szólóhoz, szerinte is
a félelem, az elszigeteltség, az ingermegvonás előhozhat belőlünk olyan reakciókat, amelyek még számunkra is meglepőek lehetnek.
Azt tapasztalja, hogy a közösségi oldalakon és a fizikai terekben is nagyobb odafordulással, türelemmel, segítőkészséggel viseltetnek egymást iránt az emberek. Kiemeli a segítségnyújtás fontosságát, mert ha másoknak segítünk, csökken a diszkomfort érzésünk és hatékonynak éljük meg magunkat, ami segít a kontroll visszaszerzésében.
Koczor Nóra szerint ebben a mindennapitól eltérő helyzetben megmutatkozó énünk is a mi részünk, de ilyenkor az úgynevezett „krízis énünk” jelenik meg. Kéri is hasonlóan vélekedik, megtudjuk tőle, hogy
a különböző helyzetekben a személyiségünk különböző oldalai kerülnek előtérbe.
A járványhelyzetre adott reakciónk is sok mindentől függ, többek között attól, hogy mennyire érezzük fenyegetőnek a helyzetet magunkra vagy szeretteinkre nézve, milyen volt a krízis előtti állapotunk, milyen megküzdési módok állnak rendelkezésünkre.”