Holland kutatók növényt termesztettek a Mars és a Hold talajához hasonlító, az amerikai űrkutatási hivatal szakemberei által kifejlesztett talajban. Kutatásukból kiderült, hogy nemcsak lehetséges élelmet termelni a vörös bolygón és a Holdon jövendő lakóik számára, hanem életképes magokat is lehet nyerni belőlük növénytermesztéshez.
2019. október 16. 23:13
3 p
0
0
11
Mentés
Wieger Wamelink és kollégái a Wageningeni Egyetemen és Kutatóközpontban tíz különféle növényt termesztettek: kerti zsázsát, rukkolát, paradicsomot, retket, zabot, quinoát, spenótot, snidlinget, babot és póréhagymát. Az általuk használt talaj hasonlított a Hold és a Mars törmelékes talajára, a regolitra, kontrollcsoportként általános termőföldet használtak.
A tíz növényből kilenc normálisan kifejlődött, ehető terméseket takarítottak be róluk. Csak a spenót volt kivétel. A termesztő tálcánkénti teljes biomassza produkció, az időegység alatt keletkező szervesanyag-tömeg területegységenként, a földi talaj és a Marshoz hasonló talaj esetében volt a legmagasabb, és jelentősen eltért a Hold talaján termesztettől.
A termesztett növényekből három faj, a retek, a zab és a kerti zsázsa esetében sikerült magjaikat kicsíráztatni sikeresen a kutatóknak, derült ki az Open Agriculture című tudományos folyóiratban megjelent tanulmányukból.
Felvillanyozott minket, amikor láttuk, hogy a Marséhoz hasonló talajon termesztett első paradicsomok pirosodni kezdtek. Ez azt jelenti, hogy megtettük a következő lépést egy fenntartható zárt mezőgazdasági ökoszisztéma felé – idézte Wieger Wamelinket a Science Daily tudományos hírportál.
***
A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.
Az űr sötétje, a megszámlálhatatlanul sok bolygó és égitest millió és egy rejtélyt rejt, amiket még talán sok generáció múlva sem ismerünk meg. De úgy tűnik, valami vár ránk az univerzumban.
El kell fogadni, hogy a Föld már nem a világ közepe, az emberiség pedig utazik és kolonizál. A nyersanyag-készlet igen szűkös, de azért minden vállalat megtalálhatja, hol tudja a legnagyobb szeletet hasítani a tortából.
Afrika is igyekszik bekapcsolódni a mesterségesintelligencia-versenybe a hiányos infrastruktúra és finanszírozás ellenére. A kutatók azonban leszögezik, hogy semmiképpen sem úgy, ahogyan azt a Nyugat szeretné.
„A feszültség fokozódása érezhető” – mondta a szlovák védelmi miniszter.
p
0
0
1
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 11 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2019. november 04. 11:52
A Marsnak van légköre.
Így van ott szél is. Igaz nem árt kicsit majd sűríteni a marsi légkört, de ez megoldható lesz addigra, amikor a Marson nagyüzemi mezőgazdaság lesz.
A kozmikus sugárzás javától egyszerű megvédeni a Marsot.
Csak egy mágnest kell Nap körüli pályára állítani a Mars L1 pontjára és az megvédi a Marsot a káros sugárzástól. Amire erre szükség lesz addigra meg is tudják csinálni. Ezt is.
De ilyen zárt üvegházakban termesztéshez még erre sincsen szükség, csak ha a szabadban akarnak növényeket termeszteni.
A zárt rendszerben az épület maga védi meg a növényeket, csak azt a részét engedi át a napfénynek, amire szükségük van a növényeknek. Szóval zárt bázison nem tud ártani a kozmikus sugárzás.
Na jó, a marsi talaj nem mérgező, ez a kísérlet konklúziója. Nem kell mesterséges talajt (grodan) odavinni a termesztéshez. De a Marsnak nincs légköre, nincs mágneses tere, iszonyatosan erős ott a kozmikus sugárzás, szerintem azt nem bírják ki ezek a növények. Ez a kísérleti eredmény még nagyon, nagyon az út eleje.