A Woods Hole Research Center munkatársa, Spencer Glendon arra figyelmeztet, hogy a pénzügyi intézetek tönkretehetik a floridai gazdaságot, ha nem mérik fel megfelelően a part menti ingatlanok kockázatait és nem csökkentik az ingatlanhitelezés mértékét. Azt is javasolja, hogy a lakásvásárlók e térségben már ne kaphassanak 30 éves jelzáloghiteleket.
„Ami korábban egy hosszú időhorizontnak tűnt, az igazából nincs is annyira messze. Minél tovább várunk az alkalmazkodásra, annál fájdalmasabb lesz” – mondta Glendon.
Floridában – ahol elég gyakoriak az árvizek és emiatt az infrastruktúra károsodása – sok biztosító és viszontbiztosító cég is figyelmeztetett, hogy kilép a helyi piacról, mert számára az öt százalékos (20:1) esélyű árvíz már túl gyakorinak számít. Ennek ellenére emberek ezrei költöznek Floridába, nagyon sokan ötven mérföldes körzetbe a parttól, ahol a legnagyobb az esélye az árvíznek.
A Floridai Biztosítási Reform Szövetség elnöke, Kevin McCarty szerint a bankok nem fogják egyhamar megszüntetni a hitelezést Floridában. A tenger szintjének emelkedéséből keletkező veszélyt a kaliforniai földrengésekkel hasonlítja össze és érdekesnek véli, hogy Kaliforniában is rengeteg olyan jelzáloghitelt adnak ki, amelyekben nincs földrengésre kiterjedő biztosítás, pedig a pusztító földrengések ne ismeretlenek arrafelé.
Glendon ezért is buzdítja már arra az embereket, hogy készüljenek a jövőre a jelzáloghiteleik visszafizetésével és az ingatlanok eladásával.
Asaf Bernstein, Matthew Gustafson és Ryan Lewis tanulmánya megmutatja, hogy a 0-6 láb vízszint-emelkedésnek kitett házakat hét százalékkal olcsóbban adják, mint a strandtól azonos távolságra lévő, de az emelkedéssel nem veszélyeztetett ingatlanokat
– mutatott a jelenség hátterére Noah Smith, a közgazdászok tehát már képesek is kimutatni a klímaváltozás hatásait az ingatlanárakban.