Úgy önti az adófizetők pénzét külső tanácsadókra a német kormány, mintha nem lenne holnap

2019. július 24. 15:10

Az idei év első felében 178 millió eurót (csaknem 58 milliárd forint) költöttek külső tanácsadókra a német szövetségi kormány minisztériumai – jelentette kedden a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) című német lap a pénzügyminisztérium adataira hivatkozva. 2014-től 2017-ig többszörösére emelkedett a tanácsadásért kifizetett adóeurók mennyisége. A tanácsadók foglalkoztatása azért vitatott Németországban, mert bírálói szerint túl sokba kerül, és tekintettel arra, hogy a minisztériumok 20 ezer embert foglalkoztatnak, nem is feltétlenül elengedhetetlen.

2019. július 24. 15:10
null

A FAZ cikke szerint a pénzügyi tárca a Baloldal (Die Linke) nevű ellenzéki párt egyik képviselőjének megkeresésére összesítette az adatokat, amelyekből az derül ki, hogy a szövetségi belügyminisztérium költötte az év első hat hónapjában a legtöbbet tanácsadókra, 78,7 millió eurót (25,6 milliárd forint). A belügyet a közlekedési minisztérium követi a sorban, amely 47,7 millió eurót (mintegy 15,5 milliárd forint) fordított külső tanácsadókra. A legkevesebbet, 293 ezer eurót (95,3 millió forint) az oktatási minisztérium költötte tanácsadásra. Bettina Hagedorn, a pénzügyminisztérium államtitkára a képviselőnek válaszolva felhívja a figyelmet arra, hogy a tanácsadásnak nincs egységes definíciója a különböző tárcáknál, ezért nem biztos, hogy az adatok összehasonlíthatóak.

Az összesítésben a kancellária tanácsadói kiadásai nem szerepelnek, a védelmi tárca pedig későbbre ígért tájékoztatást, arra hivatkozva, hogy az adatok összesítése még nem zárult le. A védelmi tárca tanácsadói szerződéseit parlamenti vizsgálóbizottság vizsgálja, mert több szerződéssel kapcsolatban is szabálytalanságok gyanúja merült fel. A bizottság várhatóan a tárca előző vezetőjét, az Európai Bizottság leendő elnökét, Ursula von der Leyent is meghallgatja majd.

Februárban egy hasonló képviselői megkeresésre a pénzügyminisztérium összesítette az elmúlt évek kormányzati tanácsadói kiadásait, amiből az derült ki, hogy 

2014-től 2017-ig többszörösére emelkedett a tanácsadásért kifizetett adóeurók mennyisége.

2014-ben a minisztériumok 63 millió eurót költöttek ilyen célra, majd a tanácsadói kiadások 105 millió, 243 millió és 248 millió euróra emelkedtek a következő években. A tavalyi évről még nem áll rendelkezésre végleges adat. 

A tanácsadók foglalkoztatása azért vitatott Németországban, mert bírálói szerint

túl sokba kerül,

és tekintettel arra, hogy a minisztériumok 20 ezer embert foglalkoztatnak, nem is feltétlenül elengedhetetlen.

(MTI)

Összesen 18 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balbako_
2019. szeptember 05. 07:35
De persze ott szó sincs korrupcióról, vagy tévedek?
Akitlosz
2019. július 28. 12:51
"Úgy önti az adófizetők pénzét külső tanácsadókra a német kormány, mintha nem lenne holnap" Miért, van? Már ma is török az a német kormány, az angol kormány már ma is pakisztáni és lesz még rosszabb is.
mo ching
2019. július 28. 12:51
Érdemes lenne megnézni, miért lett a hamburgi operaház 70 millió euró helyett 770 millió végösszegű, vagy folyik ott egy repülőtér bővítés, hasonló sikerességgel, mint nálunk a négyes metró szadeszék alatt, vagy az egyik pályaudvar bővítése, szintén végtelen költségekkel, persze, eus pénzzel megtámogatva. Itt a cikkben leírhatták volna azt is, milyen hátterű, tulajdonosi körrel rendelkező cégek nyerik ezeket a minisztériumi megbízásokat. Felrémlik Gyurcsány tanácsadása a paksi atomerőműnek havi 8 milláért, ha jól emlékszem, és 10 hónapon át csengett a malacpersely, miközben egy darab papír sem maradt a sok hasznos tanácsból, amit feri adott.
Rugo
2019. július 28. 12:50
Egyre aggasztóbb, ami Németországban történik.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!