Trump kirúgná a transznemű katonákat
A terv ellenzői szerint egy ilyen „tömeges létszámcsökkentés” jelentős műveleti kihívásokat okozna.
Több százezer munkahelyet biztosít az Egyesült Államokban az új, háromoldalú egyezmény, amely felváltja az Észak-amerikai Szabadkereskedelmi Egyezményt (NAFTA) – Donald Trump amerikai elnök hétfőn a Fehér Ház Rózsakertjében, bejelentve az új megállapodásról szóló egyezséget.
Az elnök – Steve Mnuchin pénzügyminiszter, Robert Lighthizer főtárgyaló és Jared Kushner tanácsadó jelenlétében méltatta az új megállapodást – az amerikai farmereket érintő pozitívumokat hangsúlyozta.
Ismét leszögezte, hogy a korábbi NAFTA-egyezmény szerinte az Egyesült Államok legrosszabb kereskedelmi megállapodása volt, ezt üzletemberként is érezte és hangoztatta, és – mondta – ezért tartotta elsőrendűen fontosnak újratárgyalását.
Az új megállapodás szavai szerint előnyös Mexikó és Kanada számára is. Hangsúlyozta, hogy ez munkaügyi, informatikai és környezetvédelmi területeket is felölel. A megállapodást úgy jellemezte, mint hosszú idő óta a legfontosabbat, és megfogalmazása szerint „történelmi jelentőségű hír ez nemzetünk és valójában az egész világ számára”. Hangsúlyozta, hogy a megállapodás korrektségen és kölcsönösségen alapszik.
A megállapodás előnyeiről az elnök konkrétumokat is sorolt. Kiemelte, hogy
a farmerek a korábbinál nagyobb mértékben exportálhatnak gabonát és szárnyast is, továbbá erősíti az ipart és a biotechnológiai szektort.
Trump hangoztatta, hogy protekcionista politikája nélkül nem sikerült volna tető alá hozni az új megállapodást. „A védővámok bevezetése nélkül nem beszélhetnénk most megállapodásról" – fogalmazott. „Bébiknek” nevezte a kereskedelempolitikáját bíráló törvényhozókat, és leszögezte, hogy
Köszönetet mondott Enrique Pena Nieto mexikói elnöknek, akivel már augusztusban megállapodott, valamint Justin Trudeau kanadai miniszterelnöknek. Hozzátette ugyanakkor, hogy az acél-, és alumíniumárukra kivetett védővámok egyelőre életben maradnak, szerinte addig, amíg nem sikerül „valamiféle kvótában” megállapodni. Ugyanakkor aggodalmát fejezte ki, hogy a kongresszus esetleg nem ratifikálja az egyezményt.
Az új kereskedelmi megállapodás vasárnapról hétfőre virradóra született meg, még az Egyesült Államok által megállapított éjféli határidő előtt.
Washington még augusztusban megkötötte a megállapodást Mexikóval, és álláspontja szerint, ha Kanada nem csatlakozott volna, akkor a NAFTA kétoldalú megállapodásként élt volna tovább. Hétfőre virradóra azonban Robert Lighthizer, az Egyesült Államok kereskedelmi főtárgyalója és Chrystia Freeland kanadai külügyminiszter közös közleményben jelezte, hogy Kanada csatlakozik az amerikai-mexikói egyezményhez, leszögezve, hogy az új megállapodás „erősíti a középosztályt és jól fizető munkahelyeket, és új lehetőségeket teremt majd”.
Az Észak-amerikai Szabadkereskedelmi Megállapodás új neve Egyesült Államok-Mexikó-Kanada Megállapodás (USMCA) lesz. Donald Trump hétfőn reggeli Twitter-bejegyzésében már üdvözölte az egyezményt, amelyet „történelminek” minősített.
(MTI)