Általában az állami vagyon javítja a gazdaság válságálló képességét, enyhítheti az esetleges recesszió hatásait.
„Figyelemre méltó tanulmányt (az eredeti címe: The Wealth of Nations – Governments can better manage what they own and owe) adott közre október közepén a Nemzetközi Valutaalap (IMF) arról, hogy nem elég, ha egy ország arra összpontosít, hogy mekkora az adóssága. Az is fontos ugyanis, hogy mekkora a vagyona. A vagyonba beleszámít például az utak, hidak, a termőföld, az egyéb természeti erőforrások, az állami tulajdonban lévő cégek, a rendelkezésre álló pénz és a kinnlevőségek értéke.
Az IMF ezért azt javasolja, hogy a kormányok készítsenek vagyonmérleget, és vizsgálják évenkénti alakulását. Ez a fajta gondolkodás különösen érdekes az olyan erőforrásban gazdag országok esetében, mint például Norvégia vagy Nigéria. De jelentős Oroszország, Kazahsztán és Ausztrália vagyona is.
Érdekes eset Kína, amelynek nettó vagyona – a vagyon értéke mínusz az adósságok – közelíti a GDP-je értékének másfélszeresét. Ez azt jelenti, hogy annak ellenére, hogy az adósságszintje magas, a vagyona ellenállóvá teheti egy esetleges válsággal szemben. Ebből levonható az a következtetés is, hogy általában az állami vagyon javítja a gazdaság válságálló képességét, enyhítheti az esetleges recesszió hatásait. Például lehetővé teszi, hogy ha gyengül a gazdaság, akkor a vagyonra támaszkodva ösztönözze a kormány a gazdaság működését.”