Az eddig félelmetesnek hitt eladósodásnál mégis fontosabb lehet a vagyon

2018. október 30. 23:43

Általában az állami vagyon javítja a gazdaság válságálló képességét, enyhítheti az esetleges recesszió hatásait.

2018. október 30. 23:43
null
Csath Magdolna

„Figyelemre méltó tanulmányt (az eredeti címe: The Wealth of Nations – Governments can better manage what they own and owe) adott közre október közepén a Nemzetközi Valutaalap (IMF) arról, hogy nem elég, ha egy ország arra összpontosít, hogy mekkora az adóssága. Az is fontos ugyanis, hogy mekkora a vagyona. A vagyonba beleszámít például az utak, hidak, a termőföld, az egyéb természeti erőforrások, az állami tulajdonban lévő cégek, a rendelkezésre álló pénz és a kinnlevőségek értéke.

Az IMF ezért azt javasolja, hogy a kormányok készítsenek vagyonmérleget, és vizsgálják évenkénti alakulását. Ez a fajta gondolkodás különösen érdekes az olyan erőforrásban gazdag országok esetében, mint például Norvégia vagy Nigéria. De jelentős Oroszország, Kazahsztán és Ausztrália vagyona is.

Érdekes eset Kína, amelynek nettó vagyona – a vagyon értéke mínusz az adósságok – közelíti a GDP-je értékének másfélszeresét. Ez azt jelenti, hogy annak ellenére, hogy az adósságszintje magas, a vagyona ellenállóvá teheti egy esetleges válsággal szemben. Ebből levonható az a következtetés is, hogy általában az állami vagyon javítja a gazdaság válságálló képességét, enyhítheti az esetleges recesszió hatásait. Például lehetővé teszi, hogy ha gyengül a gazdaság, akkor a vagyonra támaszkodva ösztönözze a kormány a gazdaság működését.”

Összesen 4 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balbako_
2018. december 05. 17:15
Az eladósodás akkor veszélyes, ha olyan külföldi kézben van, akik nem riadnak vissza a zsarolástól. Lásd IMF, EU. Mert ezek -paradox módon - arra kényszerítik az amúgy is padlót fogott eladósodott államot, hogy adja el - általában idegen kézre - monopolhelyzetű cégeit (energiaipar, vízművek, építőipari alapanyagok stb) ezáltal csökken az állami bevétel, kicsúszik a kezükből az árképzés ami hihetetlen extraprofitot generál az új tulajdonosoknak. Ugyanakkor kizsarolják, hogy "csökkentsék az állam költségeit" azaz terheljék az adósságot közvetlenül a polgárokra, miáltal a belső fogyasztás - és az abból származó állami bevétel - is csökken. Ez az ördögi spirál államcsődhöz vezet!
Zsaturnuzs
2018. november 28. 21:39
1989 előtt szinte minden a "népé", vagyis az államé volt. Az a gazdaság volt csak igazán válságálló! Negyven évig dacolt vele, és sosem tudta legyűrni a válság!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!