Pénzt a semmiből: pénzteremtés napjainkban
Az úgynevezett szuverén pénz rendszerében a Svájci Nemzeti Bank lenne az egyetlen szereplő, amelynek lehetősége lenne pénzt teremteni. Ennek köszönhetően teljesen ellenőrizné a pénzkínálatot, amelyben a magánbankok nem játszanának többé szerepet. A jegybanknak pedig immár a pénzkínálat alakulására kellene koncentrálnia a monetáris politikájában a kamatok alakítása helyett, hogy ezzel szabályozza a hitelek keresletét és kínálatát. Bár a svájci jegybank, a bankrendszer képviselői és külföldi pénzügyi elemzők is elítélik a népszavazást a témáról, Svájc lehet az első gazdaság a világban, amely ilyen forradalmi lépésre szánja el magát.
A gyakorlatban jelenleg a kereskedelmi bankok sokkal több pénzt hiteleznek, mint amennyi betétet gyűjtenek. Korántsem igaz tehát, hogy a bankok egyfajta pénzraktárként működve fogadnak betéteket, amelyeket aztán kikölcsönöznek többek között a befektetni kívánó cégeknek. Bár a pénzteremtés lényegét és folyamatát máig heves elméleti viták övezik, egyes új gazdasági elméletek már azt hangsúlyozzák, hogy a bankok egyszerűen a semmiből teremtenek pénzt.
E pénzteremtésnek természetesen vannak korlátai: egy ilyen korlát volt az elmúlt évtizedekben, hogy a jegybank megkövetelte a magánbankoktól, hogy legalább a kikölcsönzött összeg egy bizonyos hányadát tartsák kéznél, pontosabban a jegybank számláin. Ezt a rendszert nevezik résztartalékolású bankrendszernek.
Az elektronikus számláinkon lévő bankpénz azonban virtuális, nem kézzel fogható, így utaláskor egyszerűen átírható egy ügyfél számlájáról egy másik számlára. Sőt, hitelkihelyezéskor egyszerűen ráírható az ügyfél számlájára. Ez részben azt jelenti, hogy a bankok valóban a semmiből teremtenek hitelt és pénzt, aminek persze olyan kézenfekvő korlátai is vannak, mint a fogyasztók kereslete.
A bankok által teremtett hitelek pedig ösztönzik a gazdasági növekedést: ha egy cég hitelt vesz fel, akkor a bank számára a semmiből teremt pénzt – az összeget egyszerűen a számlájára írja –, ami lehetővé teszi a cég számára, hogy beruházzon. Ezzel a bank is jól jár, a cég fejlesztéseinek köszönhetően pedig képes lesz megtermelni a semmiből előállított hitelt.