Akinek nincs gazdasági ereje, az labdába sem rúghat
A kézilabdában a magyar csapatok finanszírozása felveszi a versenyt a nyugati csapatok támogatásával, de a fociban ez már korántsem igaz – mondta a Budapest Honvéd FC labdarúgócsapat tulajdonosa a Városházán tartott előadásában. Míg a kézilabdacsapatok finanszírozásukkal összhangban nemzetközi szinten is kiválóan teljesítenek, a kis országoknak a nemzetközi fociarénába már jóval nehezebb bekerülni.
Hemingway szerint a magyar fociból hiányzik a finanszírozás, így a pénzügyi háttérhez képest felülteljesít a sportág. Míg a legjobb európai klubok ugyanis évente 500-700 millió eurós árbevételre tesznek szert, ez a vezető magyar klubok esetében alig évi 10-15 milliós összeg. A pénzügyi háttér megalapozását nehezíti, hogy
2010 előtt lassú és csendes haldoklás jellemezte a magyar focit,
ráadásul a nyolcvanas évektől 2010-ig már üzleti vezetők két generációja nőtt fel úgy, hogy nem ismerik a sportot, nem járnak meccsekre és az abban rejlő üzleti lehetőséget illetve üzenethordozási potenciált sem látják meg. Ennek köszönhető, hogy Magyarországon a sport egyelőre nem válhatott üzletté.
Márpedig a labdarúgást elsősorban a magánszektornak kellene finanszíroznia. Hemingway ugyanis úgy látja, jó kezdeményezés, hogy a magyar kormány 2011-től változtatni igyekszik az évtizedes trenden és arra ösztönzi az üzleti szektort, hogy térjen vissza a labdarúgásba. Bár a jelenlegi ellenzék 2010 előtt semmit sem tett a sportért, ismét igyekeznek ellehetetleníteni a törekvést, hogy létrejöjjön a sport üzleti háttere. A foci leendő befektetőit ráadásul elriaszthatja a rendkívül negatív közhangulat, amely az elmúlt években alakult ki.
Nem lehetetlen sikeres csapatokat építeni
Bár a magyar csapatok bevételei a nyugatiak bevételeihez képest láthatatlanok, nem lehetetlen az európai középmezőnybe kerülés. Annak ellenére, hogy Magyarországon néhány ezer gyermekből választhatnak tehetségeket, míg a Barcelona vagy a Real Madrid akár három millióból, az olyan kisebb országok is képesek voltak sikereket elérni, mint Horvátország, Szerbia, vagy Uruguay. A Honvéd vezére kitért arra is, hogy a foci a latin-amerikai országokban a mélyszegénységből való kitörési pont, míg Magyarországon ilyen motiváció kevésbé létezik.