A meccs is félbeszakadt: összebalhéztak a románok Koszovóval
Románia azon országok közé tartozik, amely nem ismeri el Koszovót független államnak.
A magyar foci a finanszírozásához képest felülteljesít – fogalmazott George F. Hemingway kecskeméti előadásán március 1-jén. A labdarúgás a pénzügyi hátországok küzdelme, a tao-támogatások halála ezért a magyar foci végét is jelentené. Hemingway szerint 2010 előtt a magyar foci csendes haldoklása zajlott és jelenleg is rengeteg ellendrukker van, az elmúlt években pedig azok „stadionoztak”, akiknek nincs más mondanivalója a magyar sportról. Tudósításunk.
Akinek nincs gazdasági ereje, az labdába sem rúghat
A kézilabdában a magyar csapatok finanszírozása felveszi a versenyt a nyugati csapatok támogatásával, de a fociban ez már korántsem igaz – mondta a Budapest Honvéd FC labdarúgócsapat tulajdonosa a Városházán tartott előadásában. Míg a kézilabdacsapatok finanszírozásukkal összhangban nemzetközi szinten is kiválóan teljesítenek, a kis országoknak a nemzetközi fociarénába már jóval nehezebb bekerülni.
Hemingway szerint a magyar fociból hiányzik a finanszírozás, így a pénzügyi háttérhez képest felülteljesít a sportág. Míg a legjobb európai klubok ugyanis évente 500-700 millió eurós árbevételre tesznek szert, ez a vezető magyar klubok esetében alig évi 10-15 milliós összeg. A pénzügyi háttér megalapozását nehezíti, hogy
ráadásul a nyolcvanas évektől 2010-ig már üzleti vezetők két generációja nőtt fel úgy, hogy nem ismerik a sportot, nem járnak meccsekre és az abban rejlő üzleti lehetőséget illetve üzenethordozási potenciált sem látják meg. Ennek köszönhető, hogy Magyarországon a sport egyelőre nem válhatott üzletté.
Márpedig a labdarúgást elsősorban a magánszektornak kellene finanszíroznia. Hemingway ugyanis úgy látja, jó kezdeményezés, hogy a magyar kormány 2011-től változtatni igyekszik az évtizedes trenden és arra ösztönzi az üzleti szektort, hogy térjen vissza a labdarúgásba. Bár a jelenlegi ellenzék 2010 előtt semmit sem tett a sportért, ismét igyekeznek ellehetetleníteni a törekvést, hogy létrejöjjön a sport üzleti háttere. A foci leendő befektetőit ráadásul elriaszthatja a rendkívül negatív közhangulat, amely az elmúlt években alakult ki.
Nem lehetetlen sikeres csapatokat építeni
Bár a magyar csapatok bevételei a nyugatiak bevételeihez képest láthatatlanok, nem lehetetlen az európai középmezőnybe kerülés. Annak ellenére, hogy Magyarországon néhány ezer gyermekből választhatnak tehetségeket, míg a Barcelona vagy a Real Madrid akár három millióból, az olyan kisebb országok is képesek voltak sikereket elérni, mint Horvátország, Szerbia, vagy Uruguay. A Honvéd vezére kitért arra is, hogy a foci a latin-amerikai országokban a mélyszegénységből való kitörési pont, míg Magyarországon ilyen motiváció kevésbé létezik.
A hazai utánpótlásképzés gyakorlatainak bemutatása után Hemingway kifejtette, hogy
Szerinte ez tartja életben a reményt, hogy lesz olyan sportélet hazánkban, amit a nézők elvárnak, így ebből a szempontból jónak tartja a gazdaságpolitikát.
A labdarúgás pénzügyi hátterét elsősorban a magánszektornak kell adnia és üdvözlendő, ha az infrastruktúrát pedig a gazdaságpolitika fejleszti – tette hozzá. Az elmúlt években a sport jövőjével kapcsolatos állásponttal nem rendelkezők többsége csak „stadionozott”, pedig a labdarúgásból és a sportból az államnak bevételei is származnak.
Az amerikai stadionépítésekkel kapcsolatban megjegyezte, hogy az Egyesült Államokban rendkívül erősen támogatják a stadionépítéseket, ráadásul egyetlen amerikai stadion építésének költsége is nagyobb annál, mint amennyibe a jelenleg épülő magyar stadionok kerülnek. Az amerikai példával ellentétben a magyar stadionok többsége azonban nem magán, hanem állami tulajdonban marad.
Ha valaki elhiszi, hogy holnap nem lesz jobb, hanem minden nap egy kicsit rosszabb lesz, az komoly akadály – zárta a magyar-amerikai üzletember előadását. Szerinte a kommunizmus hatására sokan máig így gondolkodnak, de hinnünk kell: többek között abban, hogy érdemes befektetni a gyermekek jövőjébe.