A három legnagyobb gazdasági mítosz, amely elrejti előlünk a valóságot

2017. november 26. 11:54

Tévesen gondolkodtunk a szabad piacról és a kormányról. Íme a három legnagyobb közgazdasági tévhit.

2017. november 26. 11:54
null

1. A munkahelyeket a gazdaság tőkeerős szereplői, vezérigazgatók, vállalatok, és a gazdagok hozzák létre, akiket emiatt alacsony adókkal kell rávenni, hogy még több munkahelyet teremtsenek. A valódi munkahelyteremtők ezzel szemben a középosztály és a szegények, akiknek a fogyasztása és költekezése arra ösztönzi a vállalatokat, hogy újabb munkahelyeket hozzanak létre. Ezért van szükség például a minimálbér emelésére vagy a középosztály adóinak csökkentésére.

2. Választanunk kell a „szabad piac” és a kormányzat között, ez a gazdaságpolitika alapvető kérdése. Ez tévedés, mert nem létezik olyan természetes fogalom, hogy szabad piac. A szabad piac mesterséges, nem pedig természetes képződmény, amelyet az államok hoztak létre, azok tartják fenn, és kényszerítik ki a működéséhez szükséges szabályokat. A szabad piac minden szabálya a kormányzaton múlik: hogy ki és meddig kaphat szabadalmi védelmet, hogy mely szereplők, milyen körülmények között, milyen következményekkel mehetnek csődbe, hogy milyen szerződéseket szabad megkötni, vagy éppen mekkora a „túl nagy” piaci erő. A kormányzat szabályai határozzák meg, hogy mekkora a vállalatok piacra való belépési költsége, de a piacról való kilépésnek is léteznek a maga forgatókönyvei, amelyektől nem lehet eltérni. A be- és kilépés között pedig a kormányzat működteti az infrastruktúrát, a piac fizikai színtereit.

3. Leginkább a kormányzat mérete miatt kell aggódnunk, mert a nagy állami szektor a leginkább káros a gazdaságra nézve. Ez is mítosz, mert valójában azon kell gondolkodnunk, hogy mire való a kormányzat. Sőt, épp a legnagyobb újraosztást megvalósító északi jóléti államok jelentik a mintát számos európai ország közgazdászai számára. Ha nagyvállalatok vagy nemzetközi intézmények megpróbálnak beavatkozni a politikába, akkor viszont minden döntés könnyen a dolgozók és a családok ellen fordulhat. Ez lenne a valódi probléma, nem a kormányzat mérete.

(Robertreich.org nyomán)
 

***
Ne maradjon le a legfontosabb gazdasági vitákról és legfrissebb elemzéseinkről! Kedvelje a Makronóm Facebook-oldalát ide kattintva

 

Összesen 54 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Zokni
2018. január 30. 16:01
"Portfólió olvasó informatikusoknak ez persze megfelel, őket úgysem érdekli az exponenciális függvény a Moore-törvényen túl, különben nem írnának egyre erőforrás igényesebb programokat ugyanazokra a feledatokra amiket egy évtizede töredék erőforrással is el tudtak látni az akkori gépek." - írja az előbbi megjegyzéseihez. Több hülyeség: 1. SEMMI sem cáfolja, hogy a magyar konjunktúra NEM az EU-s pénzinjekcióval, illetve a jelenlegi világ prosperálásával magyarázható CSAK. Ergo az idézett grafikon alighanem pontos, amennyiben az Orbán-rendszer minden, csak nem (kapitalista) fejlődést elősegítő. 2. Extrapolációnak hívják az eljárást, és ez egy viszonylag egyszerű és jól alkalmazható statisztikai eszköz. 3. A "Moore törvény" NEM valóságos törvény, csak egy frappáns megfigyelés, amikor egy valóban újszerű felfedezés (most 60 éve pl. a mikroelektronika) beindul... 4. És a Moore törvény NEM azt a jelenséget példázza, ami Ön szerint fölösleges fejlesztésekben nyilvánul meg. 5. Sajna, úgy tűnik, ráadásul általában NEM is fölöslegesek... Ui.: A sorosozás egyébként minősíti Önt. MINDENKIT minősít. Érdekes, hogy általam gyakran cáfolt, szolgai módon Orbán alá fekvő, régi eftársam pl. nem igazán teszi...
Zokni
2018. január 30. 16:00
Azt hiszem, hogy a felsorolt "tévhitek" nem valós, illetve nem komolyan vehető vélemények, hanem aktuálisan értelmezendő ÜZENETEK. 1. "... A munkahelyeket a gazdaság tőkeerős szereplői, vezérigazgatók, vállalatok, és a gazdagok hozzák létre..." Természetesen hálásak is lehetnénk a befektetőknek, de csak akkor, ha ők meg azért hálásak, hogy az említett (meg más) tényezők ennek az esélyét lehetővé tették. De utóbbiaknak se legyünk hálásak igazán, mert próbáltak volna meg nem így "cselekedni". Merthogy éhen haltak volna, munka, és pénz, vagyis a létfenntartás minimuma nélkül. ÜZENET: "gyere tőke!..." 2. "...nem létezik olyan természetes fogalom, hogy szabad piac..." Az egy "finom" csúsztatás, hogy a szabadpiac nem "természetes" fogalom. Mert akkor azt hihetnénk, hogy az evésen, iváson, párzáson kívül más fogalom nincs is. És mellesleg az állam nem a nagytőkével szembeni intézmény, ugyanis jelentős részben az tartja fenn, és annak érdekét szolgálja, mint a legbefolyásosabb érdekcsoportét. Innen kéne továbbgondolni... ÜZENET: "...egy természetellenes szabadpiac is jobb, mint egy természetes manipulált..." 3. "Leginkább a kormányzat mérete miatt kell aggódnunk, mert a nagy állami szektor a leginkább káros a gazdaságra nézve."- Ez az utána jövő szöveggel (!) végső soron, igaz. Vagyis nem tévhit az, hogy az állam mérete a funkciójának, működésének egyik fokmérője. Azaz minél kisebb - olcsóbb, de mégis jól működik, annál jobb. De ez is csak egy jelszó, mert a szocializmusban csak az állam létezett. És ez az abszolút óriási méret (nagyobb már nem is lehetne...) önmagában nem mindig volt káros, és versenyképtelen. De most már annak számít. Ezért a nagy állam mítoszához mindig hozzá kell tenni a szocializmus korlátozott fejlődésképességét, mint a köz számára vészterhes fenyegetést. ÜZENET: "...egy kapitalista alapú diktatúrában mindig gyanús az államosítás..."
A teremburáját
2018. január 30. 15:58
Örvendek, hogy nem a kretént reklamáltad, ergo elismered!-:)
Riwen
2018. január 30. 15:58
Még szerencse, hogy a Mandiner az abszolút tudás birtokában van. Na meg hogy nálunk jobboldalinak nevezett komcsik vezetik az országot, és híveik itt tapsolnak egy ilyen baloldali, természetesen az objektivitás igényével fellépő, de tökéletesen szubjektív politikai véleménynek.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!