A három legnagyobb gazdasági mítosz, amely elrejti előlünk a valóságot

2017. november 26. 11:54

Tévesen gondolkodtunk a szabad piacról és a kormányról. Íme a három legnagyobb közgazdasági tévhit.

2017. november 26. 11:54
null

1. A munkahelyeket a gazdaság tőkeerős szereplői, vezérigazgatók, vállalatok, és a gazdagok hozzák létre, akiket emiatt alacsony adókkal kell rávenni, hogy még több munkahelyet teremtsenek. A valódi munkahelyteremtők ezzel szemben a középosztály és a szegények, akiknek a fogyasztása és költekezése arra ösztönzi a vállalatokat, hogy újabb munkahelyeket hozzanak létre. Ezért van szükség például a minimálbér emelésére vagy a középosztály adóinak csökkentésére.

2. Választanunk kell a „szabad piac” és a kormányzat között, ez a gazdaságpolitika alapvető kérdése. Ez tévedés, mert nem létezik olyan természetes fogalom, hogy szabad piac. A szabad piac mesterséges, nem pedig természetes képződmény, amelyet az államok hoztak létre, azok tartják fenn, és kényszerítik ki a működéséhez szükséges szabályokat. A szabad piac minden szabálya a kormányzaton múlik: hogy ki és meddig kaphat szabadalmi védelmet, hogy mely szereplők, milyen körülmények között, milyen következményekkel mehetnek csődbe, hogy milyen szerződéseket szabad megkötni, vagy éppen mekkora a „túl nagy” piaci erő. A kormányzat szabályai határozzák meg, hogy mekkora a vállalatok piacra való belépési költsége, de a piacról való kilépésnek is léteznek a maga forgatókönyvei, amelyektől nem lehet eltérni. A be- és kilépés között pedig a kormányzat működteti az infrastruktúrát, a piac fizikai színtereit.

3. Leginkább a kormányzat mérete miatt kell aggódnunk, mert a nagy állami szektor a leginkább káros a gazdaságra nézve. Ez is mítosz, mert valójában azon kell gondolkodnunk, hogy mire való a kormányzat. Sőt, épp a legnagyobb újraosztást megvalósító északi jóléti államok jelentik a mintát számos európai ország közgazdászai számára. Ha nagyvállalatok vagy nemzetközi intézmények megpróbálnak beavatkozni a politikába, akkor viszont minden döntés könnyen a dolgozók és a családok ellen fordulhat. Ez lenne a valódi probléma, nem a kormányzat mérete.

(Robertreich.org nyomán)
 

***
Ne maradjon le a legfontosabb gazdasági vitákról és legfrissebb elemzéseinkről! Kedvelje a Makronóm Facebook-oldalát ide kattintva

 

Összesen 54 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
A teremburáját
2018. január 30. 15:58
Örvendek, hogy nem a kretént reklamáltad, ergo elismered!-:)
Riwen
2018. január 30. 15:58
Még szerencse, hogy a Mandiner az abszolút tudás birtokában van. Na meg hogy nálunk jobboldalinak nevezett komcsik vezetik az országot, és híveik itt tapsolnak egy ilyen baloldali, természetesen az objektivitás igényével fellépő, de tökéletesen szubjektív politikai véleménynek.
A teremburáját
2018. január 30. 15:57
az egyik biztosan counter olvtárs...ő van ennyire kretén!
DINO54
2018. január 30. 15:57
Ki az a kretén aki erre minuszt nyomott?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!