Így enyhíthető Magyarország legégetőbb problémája

2017. november 13. 09:13

Én sajnos egyelőre azt tapasztalom, hogy a magyar cégek még nem hajlandók plusz erőfeszítéseket tenni.

2017. november 13. 09:13
Baja Sándor

„A magyar államnak el kellene gondolkodnia azon, hogy közelebbi kultúrkörből hogyan tudnánk pótolni a hiányzó munkaerőt. Egy közeli példa lehet Lengyelország: közel 1 millió ukrán dolgozik már náluk, pótolva az ott kieső munkaképes lakosságot.

Az állam szerepe ebben az, hogy tudunk-e a nem uniós országoknak, így Szerbiának és Ukrajnának nagyon gyorsan munkavállalási engedélyt adni, míg a munkáltatóknak figyelembe kell venni, hogy a távolról érkező munkavállalóknak más igényei is vannak, így meg kell szervezni a szállásukat, utaztatásukat, sőt, akár az étkeztetésüket is. Én sajnos egyelőre azt tapasztalom, hogy a magyar cégek még nem hajlandók ilyen plusz erőfeszítéseket tenni. Pedig elég lenne akár Magyarországon körbenézni, és a hátrányosabb helyzetű régiók – így például Szolnok, Baranya, Nyíregyháza vagy éppen Borsod és Békés megye falvainak – munkaképes lakosságát mobilizálni. (...)

A munkáltatóknak is fel kell ismerniük, hogy sokkal nagyobb erőfeszítést kell fordítaniuk a munkavállalók megtalálására, nem is beszélve az elköteleződésük növeléséről, a motiválásról, valamint a megtartásról. Figyelembe kell venni a munkavállalók igényeit, például hogy ki mennyit akar és tud dolgozni a szociális, fizikai állapota függvényében. Csak hogy egy példát mondjak: van egy kollégám, aki heti 8 órát dolgozik. Kismamaként két délután tud bejönni, így olyan munkát adunk neki, amit 8 órában el tud végezni.

Harmadrészt pedig a vállalatoknak át kell szervezniük a munkát, ahol lehet, be kell fektetni a digitalizációba és automatizációba, hogy sokkal hatékonyabbak legyenek, jelenleg ugyanis a munka termelékenysége itthon nagyon alacsony.

Vagyis a legnagyobb feladat a munkáltatókra vár: a munkaszervezés, a kommunikáció és motiváció szintjén is nagyon sokat kell tenniük. Ha versenyben szeretnének maradni, meg is fogják tenni ezt a plusz erőfeszítést.”

Összesen 37 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balbako_
2018. április 27. 09:22
Amíg lebzselő munkaképes emberek élnek nálunk,addig őket kell rászorítani a munkára.
kobi97
2017. november 19. 23:32
"Szolnok, Baranya, Nyíregyháza vagy éppen Borsod és Békés megye falvainak – munkaképes lakosságát mobilizálni." Ez már megtörtént...gyakorlatilag már nincs munkaerőtartalék az országban, hála a cégek hozzáállásának "ha nem tetszik a fizetés, el lehet menni, van helyetted 10 másik!"
Hunyadi Mátyás
2017. november 15. 14:52
Bár az egészet nem olvasom el, csak a kivonatot, úgy nézem, hogy a cikknek sok igazsága vagyon.
korty
2017. november 15. 11:50
ennyi. miért nem megy a cég oda, ahol az emberek vannak? miért jobb egy győri panelben csesződni, mint egy nyírségi kisvárosban élni és dolgozni? mert éppen pár évig az tűnik pénzügyileg racionálisnak? aztán hozunk kínaiakat vagy arabokat az elnépteledő megyékbe?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!