Az autósokat sarcolja Karácsony és Vitézy a Tisza és a DK asszisztálásával
Ezzel egyértelműen nőni fog a szegénység vagy társadalmi kirekesztődés kockázatával élők aránya Budapesten, többen fognak nélkülözni a fővárosban.
Úgy tűnik, hogy az infláció és a munkanélküliség között megfigyelt összefüggés a kilencvenes évektől már nem érvényes.
Az Economist ábrája megmutatja, hogy az egykor alapvető szabályosságnak tartott Phillips-görbe a kilencvenes évek óta nem létezik. A bérinfláció és a munkanélküliségi ráták között tehát úgy tűnik, hogy egyre gyengült a kapcsolat az elmúlt évtizedekben (elég, ha megnézzük az elmúlt évben felgyorsuló jelentős hazai bérnövekedést, amely nagyon szerény inflációval társul). Az Economist hozzáteszi, hogy az 1958-ban felfedezett összefüggést ennek ellenére még mindig sokan használják és hivatkoznak rá, azt állítva, hogy a mögöttes elmélet továbbra is hasznos.
De miért szűnhetett meg az összefüggés, kilapítva a görbét?
Egy elmélet szerint a külföldi verseny a vállalatoknak megnehezíti, hogy emeljék áraikat, a dolgozóknak pedig azt, hogy magasabb béreket követeljenek a hazai keresletre reagálva. Egy másik magyarázat azt véli, hogy a központi bankok sikeresen küzdenek az infláció ellen és jól alakítják (rögzítik) a gazdasági szereplők inflációs várakozásait. Sőt, egy új elemzés szerint a munkanélküliségi adatok már egyáltalán nem segítenek az infláció előrejelzésében. Ezt szemlélteti az alábbi ábra sárgával jelölt legalsó, legújabb Phillips-görbéje, amely csaknem vízszintessé vált.