Kelet-Európa az egész világból érkező tőke célpontjává válik

2017. október 20. 20:15

Az, hogy Kelet-Európa csak az uniós GDP 7,4 százalékát állítja elő, távolról sem a gazdasági teljesítményét minősíti; csupán azt mutatja, hogy mekkora előnnyel indult a nyugat a keleti régió előtt.

2017. október 20. 20:15
George Friedman

„Kelet-Európa tekintélyes növekedési rátákat mutatott az elmúlt évtizedben.

Azonban, bár az unió nagyjából húsz százalékát teszi ki népessége, a régió csupán az uniós GDP 7,4 százalékát adja.

Számos tényező magyarázza ezt, de az egyik legfontosabbat a Szovjetunió vasfüggönye mögött töltött évtizedek jelentik.

Az, hogy Kelet-Európa csak az uniós GDP 7,4 százalékát állítja elő, távolról sem a gazdasági teljesítményét minősíti; csupán azt mutatja, hogy mekkora előnnyel indult a nyugat a keleti régió előtt.

De a fejlettségnek e hiányossága bizonyos módon áldás is volt a kelet-európai országoknak. Ezek az országok bővelkednek olcsó és képzett munkaerőben, ami a régió gazdasági növekedését fűtötte.

Például a kilencvenes és kétezres években, amikor a német termelők versenyképesebbé akarták tenni az exportjukat, könnyen hozzáférhető országokra leltek közvetlenül a szomszédban – különösen a visegrádi négyekre (Magyarország, Szlovákia, Lengyelország és Csehország) –, alacsony munkaköltségekkel, kedvező adózási környezettel illetve termelékeny és jól képzett munkaerővel.

A világ vállalatai továbbra is Kelet-Európát célozzák befektetéseikkel a régióban rejlő humántőke miatt. A legutóbbi Európai Befektetési Monitor szerint a közvetlen külföldi tőkebefektetések jelentősen emelkedtek Kelet-Európában.”

 

Összesen 19 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tango47
2018. június 20. 21:15
Most már illene rendesen meg is fizetni azt a képzett munkaerőt!
balbako_
2018. április 27. 09:23
A csatlakozás feltétele - a totális gatyaletolás - a nemzeti ipar és mezőgazdaság brutális megcsonkítása volt. Most kezdenek éledezni. Nincs ebben csoda semmi! (Az már felháborító, hogy a le rablóknak ez nem tetszik és mindent elkövetnek a fejlődés lassítására)
Apáczai
2017. november 05. 10:20
"Márpedig, ha a világ vállalatai nem adnak emberi élethez méltó bért,..." Ez így ostobaság. A bér ott megfelelő, ahol azt a munkavállalók kikényszerítik. Ez így van a világ minden táján, az USA-ban is meg Németországban is. Miért tud leállni a Lufthansa? Vagy a német vasút? Mert tisztességesek a szakszervezetek, és nem holmi politikai csicskák, mint nálunk. Itt csak az állammal szemben van nagy pofájuk a szakszervezeteknek, a magáncégekkel keszttyűs kézzel bánnak, azonnal lepaktálnak, mert azok kitömik a szakszervezeti vezetők zsebeit. De az állammal szemben is csak akkor kekeckednek, ha nem posztkommunista a kormány. Gyurcsányinak vagy Bajnainak a tenyeréből ettek, korrumpálva őket be is ültette az álbaloldal a szakszervezeti vezetőket a Parlament padsoraiba. Ezért olyanok nálunk a bérek, amilyenek.
ThunderDan
2017. november 05. 10:19
Ez egy fércmű. Egyszer sem használja a nyilvánvaló "Orbán", "diktatúra", állampárt", "elmenekül", "nyomor", "népirtás" stb. stb. kulcsszavakat.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!