Évi 25 milliárdos támogatást biztosít a kormány a közös finanszírozású színházaknak
2025. május 01. 16:56
Legalább 15 százalékos forrásbővülés lesz egyes teátrumoknál.
2025. május 01. 16:56
3 p
0
3
9
Mentés
A következő öt évben is stabil állami finanszírozásra számíthat az előadó-művészeti szektor – közölte a Kulturális és Innovációs Minisztérium.
A kormány évente legalább 25 milliárd forintot biztosít a közös működtetésű színházak támogatására, ami az érintett intézményeknél legalább 15 százalékos forrásbővülést jelent.
Az Infostart kifejti, hogy a támogatás hét budapesti és harminc vidéki színházat, bábszínházat, valamint szabadtéri színpadot érint. A minisztérium minden évben arra törekszik, hogy az állami hozzájárulás legalább elérje az önkormányzati támogatás mértékét.
A fővárosi intézmények közül hét színház esetében (többek között a Madách, a Vígszínház és a Budapest Bábszínház) a minisztérium és Budapest Főváros Önkormányzata közösen vállalja az üzemeltetést a következő öt évre.
Emellett 2025-ben a Budapesti Fesztiválzenekar állami támogatása is emelkedik, így idén 2,4 milliárd forinttal gazdálkodhat a világszínvonalú együttes.
A minisztérium kiemelte: a támogatások hozzájárulnak a színházak stabil működéséhez, a magas színvonalú, értékalapú előadások létrejöttéhez, valamint a jegyárak megfizethető szinten tartásához.
A hazai színházlátogatók száma közelíti a hétmillió főt, a fenntartható finanszírozás pedig elősegíti a közönség megtartását és bővítését is.
Végső soron az állami támogatások nemcsak a színházakat, hanem a kulturális élményeket kereső közönséget is szolgálják – hangsúlyozta a minisztérium.
Milyen eredményekkel zárult a magyar–török kulturális évad? Mit nyújtanak hazánknak a török és türk kapcsolatok? Ezekről is kérdeztük Hoppál Pétert, a Kulturális és Innovációs Minisztérium kormánybiztosát.
„Akinek van egy minimális politikai tudása, az nem ír le egy olyan posztot, ahol megpróbálja a saját politikai ambícióját új és ígéretes fajok telepítésével párhuzamba hozni” – reagált Gerzsenyi Gabriella bejegyzésére a publicista, politikai elemző.
„Ma már mindenfelé a világban – Puskás, Kodály, Liszt és a gulyás mellett – a családpolitikánkat emlegetik a magyarokkal kapcsolatban” – mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium minisztere a Mandinernek.
Balogh Rodrigó fesztiváligazgatót, a romák és nem romák közötti párbeszédet is elősegítő Független Színház vezetőjét a mindenkori túlélésről kérdeztük.
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 9 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
nebulo15
2025. május 02. 08:36
Magyarán minden egyes nézőnek a köz kell adjon 3400 forintot, hogy egy színházi előadást lásson. Mikor vezetik be az igazi kapitalizmust, ami életképtelen, nincs rá vevő azt szűnjön meg. Az emberek majd találnak mást ami kielégiti kúltura iránti igényeiket.
Színházba járni alapvető emberi jog? Létszükséglet? Vonnak le olyan jogcímen adó a fizetéséből aki dolgozik? Erre vagyunk most rászorulva? Nem tudnak megélni csak támogatással? Fizessenek a színházba járok teljes árat állami támogatás nélkül!