Nyitóképünk illusztráció
***
Limonádépszichológia – tenné le az ember a könyvet úgy a huszadik oldal környékén, amikor már mindent megtudtunk a hatvanas éveiben élő szerzőnő, Anna Lembke pszichiáter irodájának berendezéséről, személyes viszonyulásáról a páciensekhez, vagy éppen egy szexfüggő betegének bizarr történetéről. Letennénk, de kár lenne érte.
Ugyanis aki ezen átküzdi magát – és időnként le-legyűri azokat a részeket, ahol a szerző a könyv nehezen emészthető(nek gondolt) részeit teleszórja habkönnyű és felesleges, önismétlő magyarázatokkal, és bugyuta hasonlatokkal szörnyecskékkel meg baseball-lal – az az olvasó fontos gondolatokba botolhat. Véletlenszerűen, mert nem ez a kötet fókusza, de mégis:
a józan paraszti ésszel vallott – s az úgymond művelt társaságban már pedzegetni sem ildomos – nézetek megerősítésébe.
Például, hogy a gyermekeknek nem feltétlenül tesz jót a teljesítmény nélküli, folyamatos pozitív visszacsatolás. A kötetben említett egyik páciensből úgy lett az ágyban fekvő, folyamatosan drogozó, videójátékokon és alkalmi szexen tengődő, megcsömörlött, cinikus fiatal, hogy a szülei „attól féltek, ha bármit is számon kérnek vagy megkövetelnek tőle, azzal »kikészítik«, vagy egyenesen »traumát okoznak« neki. A felfogás, hogy a gyerekek törékenyek és sebezhetőek, modern korunk találmánya” – írja a szerző.
„Manapság azt látom, rengeteg szülő retteg attól, hogy valami olyasmit tesz vagy mond, amivel a gyermek lelkét megsebzi, s emiatt a későbbi élete során sérült, vagy akár mentális beteg ember lesz (…) ma már nem csak otthon próbáljuk megvédeni a gyermekeket a megerőltető pszichológiai élményektől, hanem az iskolákban is. Az általános iskolában minden gyerek kap valamilyen elismerést (…) és semmit nem kell letennie az asztalra”.
S még: „túlpatologizáljuk a gyermekkort, és a mai gyerekek már szinte gumiszobákban nőnek fel, nehogy megsérüljenek. Csakhogy így esélyük sincs felkészülni a való életre (…) úgy fogják érezni, minden automatikusan jár, miközben fogalmuk sincsen saját hiányosságaikról.”