Az amerikai tartalomszolgáltató döntése nagy felháborodást váltott ki Törökországban, vezető török tisztviselők azzal vádolják a csatornát,
hogy meghajolt az „örmény nyomás” előtt
– írja a Politico.
Ebubekir Şahin, a Török Rádió és Televízió vezetője bejelentette, vizsgálatot indítanak azon állítások felderítésére, amelyek szerint a döntés az örmény diaszpóra összehangolt lobbizása után született.
„Mustafa Kemal Atatürk, a Török Köztársaság alapítója a legfontosabb társadalmi értékünk" – mondta Sahin.
Miközben az „alapító atya” Atatürk a törökök számára örök idol marad, hiszen „az Oszmán Birodalom hamvaiból modern világi köztársaságot alapított”, kritikusai ma is úgy vélik, Atatürk új állama nagy bűnt követett el, amikor befogadta az örmények elleni népirtás elkövetőit, és az áldozatokra hárította a felelősséget.
Törökország hivatalos álláspontja szerint ugyanis az örmények annak idején az oszmán állam ellen fogtak fegyvert – néha Oroszországgal szövetkezve –, a halálesetek pedig a háború és a betegségek következményei voltak. Ankara a halottak számát is vitatja, és az örmények meggyilkolását nem ismeri el népirtásnak, annak ellenére, hogy azt 34 ország, köztük az Egyesült Államok, valamint az Európai Parlament is ekként deklarálta.
Recep Tayyip Erdoğan török elnök kormányzó AK pártjának szóvivője „szégyenletesnek” nevezte a Disney+ lépését, azt állítva,
hogy az amerikai vállalat engedett „az örmény lobbinak".
A csatorna a hét közepén kiadott közleményében nem csak azt erősítette meg, hogy nem sugározza az Atatürk sorozatot, azt is közölte, a szériát átvette a a FOX – mindezt rutinszerű kereskedelmi döntésként indokolták, „összhangban a felülvizsgált tartalomelosztási stratégiával”.
Atatürk, a „a törökök atyja” képe országszerte ott lóg a kormányhivatalokban, éttermekben és otthonokban, és szinte minden nagyobb városban van köztéri szobra. Emlékének nyilvános megsértése három évig terjedő börtönbüntetéssel sújtható; az elmúlt években több török állampolgárt is megvádoltak ezzel a bűncselekménnyel.
„Bármi, ami Atatürkkel foglalkozik anélkül, hogy népirtó örökségét a középpontba helyezné, normalizálja a tettét.
Ha most egy nemzeti vagy nemzetközi vita kezdődik erről az örökségről, az nagyon üdvözlendő dolog" – mondta mindeközben Aram Hamparian, aki az Amerikai Örmény Nemzeti Bizottság ügyvezető igazgatójaként vezette a sorozat betiltásáért folytatott kampányt.