Nagy a baj: a Gladiátor sztárja panaszkodik, hogy nem tud megélni
A színész az utóbbi években több hollywoodi szuperprodukcióban szerepelt, de azt állítja, hogy alulfizetik.
Óriási siker az Addams család történetéből született Wednesday sorozat, de Tim Burtont, a legendás rendezőt megint bizarr rasszizmusvádak érik – mondván, most ugyan vannak fekete karakterei, de akkor miért ők a negatív figurák?
Alig pár hete debütált a Wednesday a Netflixen, máris a streaming-szolgáltató történetének egyik legsikeresebb sorozata lett: november 23-ai indulása óta 725,5 órás nézettséget produkált, amivel jelenleg a csatorna harmadik legnézettebb angol nyelvű tévésorozata.
Olvasóink közül is biztosan
sokan emlékeznek az Addams Family sorozatra,
melynek az elmúlt évtizedekben számtalan feldolgozása született – legyen szó filmről, animációról, videójátékról vagy éppen képregényről.
A kissé bizarr, képzelt személyekből álló családot eredetileg Charles Addams amerikai karikaturista hívta életre, most pedig Tim Burton készített belőle tévésorozatot a Netflixre, melynek fókuszában Wednesday Addams – a család lány tagjának – gimis évei állnak.
Akárcsak a fiktív család, Burton is igazi különcnek számít a filmes világban, emblematikus filmek egész sorát rendezte az 1989-es és 1992-es Batmanektől az Ollókezű Edwardon és Az Álmosvölgy legendáján át a Nagy halig és a Charlie és a csokigyárig.
A Wednesday mostani rendkívüli sikerén felbuzdulva persze egyből előkerültek a woke ideológia örökké éber harcosai is, akik árgus szemekkel figyelik, éppen hol üti fel a fejét a világban – persze szigorúan az ő mércéjük szerint – némi társadalmi igazságtalanság.
Wednesday előzetese (Forrás: YouTube)
A rendezővel kapcsolatban nem most merül fel először a rasszizmus vádja, annak ellenére, hogy soha életében nem tett vagy ejtett ki a száján olyasmit, amiből azt a következtetést lehetne levonni, hogy fajgyűlölő. Sőt, tovább mehetünk: aki kicsit is ismeri Burton világát, megfigyelhette már, hogy a filmjeiben szereplő karakterek majdnem minden esetben magányos, a társadalomból kiszorult vagy kitaszított, esendő személyek.
A rendező hat évvel ezelőtt kapta meg először a rasszista billogot, amikor is azzal kezdték támadni, hogy a filmjeiben egyáltalán nem szerepeltet fekete színészeket. A józanabb hangok persze azonnal védelmükbe vették Burtont, mondván, azon egyszerű oknál fogva alkalmaz kizárólag fehér bőrű színészeket, mert az évek során védjegyévé vált monokróm színvilág egyszerűen ezt követeli meg.
Miután fénysebességgel bejárta a nyugati sajtót, hogy „Tim Burton rasszista”, és a fél világ ezen csámcsogott, egyszer csak megszólalt Samuel L. Jackson, aki a Vándorsólyom kisasszony különleges gyermekeiben együtt dolgozott a rendezővel. Elmondta, hogy szerinte Burton egy remek pasas. „Nem hiszem, hogy ez az ő vagy a történetmesélési módszerének a hibája lenne, egyszerűen csak így alakult” – mondta akkor Samuel L. Jackson.
Ezután a látványos felháborodás alábbhagyott, úgy nézett ki, hogy Burton nem válik a cancel culture áldozatává. Egészen mostanáig. A Wednesday kapcsán ugyanis az arra érzékenyek újra előhúzták a rasszista kártyát, annak ellenére, hogy a sorozatban több sötét bőrű szereplő is feltűnik.
A vád ezúttal az volt, hogy
Sokak szerint Tim Burton túlzásba vitte a fekete-ellenes felhangokat a Wednesday-ben. „Ne érts félre... Szeretem Jenna Ortegát, és azt, ahogy Wednesday Addamst alakítja, de egy dolgot utálok ebben a sorozatban: miért feketék alakítják az összes szörnyű karaktert benne?” – hangzott a vád.
Bianca Barclay karakterét Joy Sunday alakítja (Forrás: Netflix)
A Joy Sunday által alakított Bianca Barclay-ről röviden annyit, hogy a filmbeli történet szerint ő a Nevermore Akadémia egyik legnépszerűbb diákja, szirének leszármazottja, és igéző erejével bárkit bármiről meg tud győzni. A színésznő a Burton körül kialakult rasszizmusvita kapcsán elmondta, hogy a forgatás hatalmas móka volt és szerencsésnek érzi magát, amiért egy olyan emberrel dolgozhatott együtt, mint Tim Burton.
„Most is mosolyognom kell, egyszerűen annyira jól éreztük magunkat vele, nagyon fogékony volt az együttműködésre. Kész volt játszani, és lehetett vele nevetni a forgatáson...
Igazán gyönyörű élmény volt, és nagyon szerencsésnek érzem magam, hogy vele dolgozhattam”
– nyilatkozta a színésznő.
A másik, amit az arra érzékenyek kifogásoltak, az Iman Marson (szintén fekete színész) által alakított Lucas Walker karaktere, aki a történet szerint egy korrupt polgármester fia, és az imént említett Biancával barátkozik.
A Burton körül kialakult hiszti odáig fajult, hogy mára a TikTokon külön kihívás (challenge) terjedt el, amelyben színes bőrű emberek maszkírozzák magukat olyan karakterekké, amelyek illeszkednek a Burton-féle filmes látványvilághoz, ezzel bizonyítva, hogy nem csak fehérek alkalmasak a híres rendező groteszk karaktereinek megformálására.
A terjedő kihívás (Forrás: TikTok)
Nyitókép: Wikipédia