Bizonyítékok cáfolják, amit Magyar Péter terjeszt önmagáról – a következmények már most világosak
Ebben a folyamatban elakadt a TISZA Párt.
Száz éve, 1922. január 3-án született Budapesten Nemes Nagy Ágnes Kossuth- és József Attila-díjas költő, műfordító, esszéista. Megkérdeztük Gubás Gabi színésznőt és Lackfi János költőt, mit jelent számukra a XX. századi magyar költészet, esszéirodalom és fordítás egyik legjelentősebb alakja.
Nemes Nagy Ágnestől, valamint nemzedék- és harcostársaitól sokat tanultunk – meséli a Mandinernek Lackfi János. Fontos kezdeményezés volt a Nyugat eszmeiségét tükröző Újhold című folyóirat, amelybe a hazai irodalom olyan jelesei írtak, mint Lator László, Pilinszky János vagy Lakatos István, fogalmaz Lackfi. A lapot a szocializmus alatt a pálya szélére állították, mondván, túl polgári értékeket képvisel. Nemes Nagy költészetéről elmondja, olyan válogatott jelzőket használt, olyan anyagszerű versszövetet hozott létre, melyek különlegesek és egyediek volt. Lackfi szerint a költőt műfordítóként a szigorúság, a precizitás jellemezte, ezáltal is tudott kiemelkedőt alkotni.
„Rengeteget adott a munkássága, és főként nagy hatással volt rám az a fajta szemlélete, hogy
Ő is azt vallotta, hogy minden gyermek számára mélyről ismerős a szavakkal való bánásmód, ehhez az „öntudatlan költőiséghez” kell visszatalálni és a szakmai trükkök elsajátítása után csodálatos dolgokat lehet művelni” – zárta gondolatait a költő.
„Két csoportra lehet osztani a színészeket: akik szeretnek verset szavalni, és akik nem. Én határozottan az elsőbe tartozom” – vallja a Mandinernek Gubás Gabi színésznő. A versolvasás gyermekkora óta megnyugtatta, amikor valami felkavaró dolog történt vele, vagy kételyek gyötörték, sokszor versekben találta meg a választ. Így volt ez Nemes Nagy Ágnes verseivel is. Számos emlék köti hozzá, ahogy mondja, a gyerekversei révén ismerte meg, mint a legtöbben, de a későbbi, komolyabb művei is sokat jelentenek számára. „Az első fizetésemből egy díszkötéses verses gyűjteményt vásároltam, amelyben Nemes Nagy alkotásai is benne voltak, a kis jelzőcetliket a legtöbbször az ő műveihez ragasztottam. De akármikor olvastam a többi kötetét, mindig találtam olyan verset, ami valami újat ad”. Azt is elmondta: az a szép Nemes Nagy Ágnesben, hogy minden egyes korszakában tudott valami olyat mondani, amely közel állt hozzá. Gubás Gabi Polcz Alaine-ről készített egy önálló estet, amelyben szintén megjelenik a ma száz éve született költőnő. Ennek kapcsán megjegyezte: érdekes, hogy mindig felbukkan valahogy az életében, és mindig segítségére van verseivel, amikor szüksége van rá.