A békésszentandrási Szent András Sörfőzde nemrég mutatta be az új húsvéti sörökkel bővült szezonális sörkínálatukat. A Vári Nővérek nevű nyári, illetve az Esthajnal névre keresztelt karácsonyi sorozat mellé jött a Nyúlon Innen és a Nyúlon Túl. A két új sörről nemrég már írtunk. A sörpremier kapcsán beszéltünk a Szent András Sörfőzde egyik tulajdonosával, Bukovinszky Andrással a bemutatón.
*
Mekkora mennyiségben készült a Nyúlon Innen és a Nyúlon Túl?
Fajtánként 3800-3900 palack készült, ez egy egyszeri főzet. A következő évben teljesen új húsvéti sör jön majd ugyanezen a néven.
Tervezitek a további együttműküdést a Fűszerésszel?
Igen, és nem csak a szezonális söröknél. Szeretnénk egy ugyanolyan jó együttműködést kialakítani, ami már létrejött a helyi gyümölcstermelőkkel, akik az alapanyagokat szállítják nekünk.
Mennyire jellemző, hogy a jobb, rangosabb éttermek is rendelnek söröket vagy esetleg speciálisan Szent András-söröket ajánlanának bizonyos ételekhez?
Egyre több étteremben merül fel az igény, hogy legyenek kézműves söreik. Évről évre egyre több helyről kapunk rendelést. A baj az, hogy sok étteremnek kizárólagos szerződése van beszállítókkal, ezért nehéz bekerülni egy-egy helyre. Kisüzem vagyunk, emiatt nincs is olyan nagy volumen. A cél inkább az, hogy exluzívabb, főleg vidéki helyeken ott tudjunk lenni, például hotelekben.
Hogy érinti a magyar sörpiacot, hogy Lázár János ígérete szerint felviszik az adókedvezményes sörgyártás mértékét nyolcezer hektoliterről kétszázezer hektoliterre?
Hogy eltávolodjon a kisüzemek fölött lévő üvegplafon, ez egy fontos segítség. Jó, hogy ez a plafon nyolcezerről húszezerre és aztán kétszázezerre emelkedik fel.
Borra sör vagy sörre bor?
Sörre bor. Ahogy főiskolás korunkban mondtuk: Sörre bor, mindenkör!