Hogy változott a fantasztikus irodalmi közeg az elmúlt években? A Mandiner.sci-fi első születésnapjára arra kértünk egy sor, a sci-fi-, fantasy- és horrorközegben aktív írót, szerkesztőt, bloggert és olvasót, hogy értékeljék a magyar fantasztikum helyzetét 2016-ban.
Aki válaszol: Pintér Bence, a Mandiner.sci-fi főszerkesztője.
(Megjegyzés: ez elvileg az utolsó darab lenne, de van még ígéretünk pár cikkre, amit közölni fogunk, ha megkapjuk őket.)
*
Amikor a Mandiner.sci-fi születésnapjára a magyar fantasztikum helyzetéről szóló cikkeket kértem ajándékba kollégáktól, kiadók munkatársaitól, rajongóktól és íróktól, nem gondoltam volna, hogy ennyire hasonló álláspontra helyezkedik majd mindenki. Kivételek persze voltak, néhol feltűntek egymásnak ellentmondó vélemények egyes résztémákban, de tulajdonképpen egészen könnyen össze lehet foglalni, hogy mi az, amiben egyetértés van. Mielőtt elmondanám a saját véleményem, röviden összerakom, mit tudtunk meg az elmúlt egy hónapban:
1. Naprakészség. A magyar fantasztikus könyvkiadás kínálati oldala sosem volt ilyen trendkövető, naprakész, profi, és alapos, mint manapság. Az amerikai piacokon hasító, díjnyertes könyvek jelentős része hamar, vagy éppen a kinti megjelenéssel egyidőben megjelenik magyarul is, a kínálat pedig kellően széles – még ha a rétegművekre nem is jut annyi hely, mint egy nagyobb piacon jutna, és elsöprő az angol nyelvű művek dominanciája.
2. Klasszikusok kiadása. Elmaradások vannak és mindig is lesznek, és egyesek szerint főleg a nyolcvanas-kilencvenes évek kánonja kapcsán van egy nagyobb hiány, de szinte mindenki fel tud sorolni 5-10 szerzőt az elmúlt évtizedekből, aki nem jelent meg magyarul, pedig megérdemelné. A többség szomorúan veszi tudomásul, hogy ez a tevékenység piaci szempontból csak mérsékelten lehet gyümölcsöző, így a leginkább kultúrmisszióként értelmezhető munkát csak pár kiadó vállalja be.
3. Magyar írók. A kispróza fontos terepe lenne a hazai szerzők kibontakozásának, de az egy Galaktikán havi, illetve az Új Galaxison kívül legalább időszaki nyomtatott folyóirat nincs, és külön ezzel foglalkozó online felület is csak kevés van, ahogy nincsenek írói workshopok sem. Egyesek szerint a magyar íróknak nyitottabbnak kellene lenniük és többet kéne olvasniuk; mások szerint a hazai kiadóknak is nagyobb felelősséget kéne vállalnia a magyar szerzők gondozásában.