Képzeljünk el egy olyan világot, amelyben sokkal kevesebb a pereskedés, bírósági eljárás.
Az Intraspexion Inc által fejlesztett mélytanulás-rendszer (deep learning) pont ezzel kecsegtet: még a költséges pereskedés előtt figyelmezteti a céget vagy a kormány ügyvédeit a közelgő kockázatokra.
„Ezek a kockázatok kiderülnek a belső kommunikációból, például az elektronikus levelezésből. Céges jogászok nem veszik észre őket, így inkább ragaszkodnak a bírósági eljáráshoz” – nyilatkozta Nick Brestoff, az Intraspexion ügyvezető igazgatója.
Az első mélytanulás-modellt az alkalmazottak diszkriminációjával kapcsolatos kockázatok észrevételére gyakoroltatták.
„Amire ezen a téren képesek vagyunk, pereskedéshez vezető egyéb esetekhez, szerződésszegéshez, csaláshoz, majd tucatnyi másra is alkalmazható” – magyarázza Brestoff.
A mélytanulás komoly paradigmaváltást okozhat a jog egyelőre behemótnyi perekkel leírható világában. Az ügyészek nem a paragrafusokat, hanem a tényeket fogják jobban ismerni, ráadásul időben is ismerik majd ahhoz, hogy valamit kezdjenek velük, amivel komoly veszteségek előzhetők meg.
Brestoff Preventing Litigation: An Early Warning System (A pereskedés megelőzése: egy korai figyelmeztető rendszer) című könyvében kimutatta, hogy 10 év amerikai pereinek átlagköltsége minimum 350 ezer dollár.