Több mint egy éve izzítottuk be a Mandiner.sci-fi rakétáit, ha szabad élnem ezzel a rossz szóviccel. A célunk az volt, hogy egy olyan hírportált hozzunk létre, ahol professzionálisan, naprakészen, nem csupán hobbiból foglalkozunk a hazai és a külföldi fantasztikus irodalmi élet legfontosabb történéseivel – kiegészítve ezt a több ponton is kapcsolódó képregényes, filmes és tévés hírekkel. Arról, hogy ezt a célt sikerült-e elérnünk, már megkérdeztük olvasóinkat, ahogy arról is érdeklődtünk, hogy mi változhatna az oldalon.
Izgalmas évet zártunk az indulástól számítva: írtunk a friss fantasy-, sci-fi- és horrorcímekről, beszámoltunk a temérdek futó és induló tévésorozat egy részéről, a mozikban debütáló zsánerfilmekről, jártunk a bécsi Comic Conon és a hazai HungaroConon, emellett csináltunk egy sor interjút magyar szerzőkkel. Igyekeztük lekövetni a Hugo-díj körüli külföldi vitákat, de arról sem hallgattunk, mikor a vita tárgya az volt, hogy érdemes-e még itthon klasszikus műveket kiadni. A legnagyobb vitát pedig talán az hozta, amikor több cikkben feltártuk, hogy a magyar fantasztikum zászlóshajójának tartott Galaktika rendszerszerűen és módszeresen lopta el külföldi szerzők novelláit.
A diskurzus a fejlődés eszköze
Ez utóbbi ügy érdekes módon nem a hazai SFF-életben, hanem külföldön kavarta fel az állóvizet, és ösztönözte változtatásra annak szereplőit. Az amerikai sci-fi- és fantasy-írók szövetsége, az SFWA ügyről szóló közleménye után a szervezet elnöke, Cat Rambo arról írt posztot, hogy a Galaktika-ügy fényében át kell gondolniuk néhány dolgot a működésükkel kapcsolatban. Például hogy kiterjeszthetnék az SFWA-t Amerika határain túlra, vagy valahogy összehozhatnák a szerzőket fordítóikkal, hogy ezzel is segítsék elkerülni a hasonló szituációkat. Vagy lesz változás, vagy nem, de az ügyről vita van, ami akár pozitív változáshoz is vezethet.
A magyar fantasztikumban folyton arról hallunk, hogy egymás mellett elbeszélő szekértáborok vannak, hogy régi sérelmek, sértődések és viták szabdalják azt az egyébként is szűk kört, akik keretet, formát és működő intézményrendszert (magazinokat, kiadókat, díjakat, találkozókat, szervezeteket) adnak, vagy adhatnának a közegnek. Vitát generálni: talán ez az, amiről úgy gondoljuk a Mandinernél, hogy a legfontosabb dolog – nem csak a fantasztikum világában, hanem mindenhol. Vita nélkül sosem volt mozgás, fejlődés; vita nélkül egy helyben áll a történelem. Kevés ilyen cikket tudunk említeni a közegből, talán ilyen volt Kánai András cikke a képzeletbeli magyar fantasztikus íróhoz, vagy éppen a Zsoldos Péter-díjról szóló jelentés.