Ezek 2015 legjobb sci-fi és fantasy regényei a molyolók szerint
2016. augusztus 11. 09:30
A tetszhalott Zsoldos Péter-díjon kívül még mindig nincs igazán működő hazai sci-fi és/vagy fantasy-díj. Helyette viszont itt vannak most a molyos közösség sok munkával és olvasással készült listái, amelyek a tavalyi hazai és külföldi sci-fi és fantasy-megjelenésekből ajánlanak tíz-tíz kötetet. Ezek tehát a tavalyi év legjobbjai: Dan Simmonstól Brandon Hackettig, Joe Abercrombie-tól Moskát Anitáig.
2016. augusztus 11. 09:30
p
0
0
1
Mentés
A moly.hu könyves közösségi oldal felhasználói tíz sci-fi és tíz fantasy regényt ajánlanak a 2015-ös év megjelenései közül. A rendszeres olvasókból összeállt zsűri kiválogatta a legjobb könyveket, hogy iránymutatást adjanak a többi „moly” számára, és hogy felhívják a figyelmet az esetleg kevésbé ismert remekművekre is. A végső lista mellett közönségszavazás is kezdődött a kétműfajban, ahol a felhasználók szavazatait augusztus 31-ig várják.
Az olvasás és a könyvek köré szerveződő közösségi oldal 2008 óta létezik, azóta több ezer felhasználó jelöli olvasásait, osztja meg a nagyvilággal a könyvekről írt véleményét vagy épp a kedvenc idézetét. Emellett azonban a hasonló érdeklődésű tagok rendszeresen ajánlanak egymásnak könyveket, beszélgetnek, vitatkoznak a művek érdemeiről és gyengeségeiről – így a moly.hu fantasztikus regények iránt érdeklődő tagjaiból az elmúlt években komoly, nem csak virtuálisan létező közösség alakult ki.
Hiába van azonban aktív felhasználói bázis, a mai könyvpiaci áradatban közel sem egyszerű feladat megtalálni azokat a köteteket, amiket valóban az adott év legjobbjainak tekinthetünk – és amelyek bátran ajánlhatóak bárkinek, aki kíváncsi egy jó sci-fi vagy fantasy regényre. 2016 elején molyok kisebb csoportja elhatározta, hogy összeállít egy olyan listát, ami megoldás lehet erre a problémára.
A külső támogatás nélkül, „alulról” szerveződő csapat kifejezetten nem díjat szeretett volna létrehozni, nem egy könyvet akart kiemelni az előző esztendő könyvei közül. Egy olyan listát képzeltek el, amire ha bárki ránéz, olyan könyveket találhat rajta, amit biztosan érdemes elolvasnia. Határozott céljuk volt, hogy a figyelem középpontjába állítsanak olyan regényeket, amelyek egyébként elvesznének a könyvpiaci zsongásban, viszont az érdeklődők számára emlékezetes élményt nyújthatnak. A sci-fi kategória esetén 15, a fantasy esetén 10 fős zsűri válogatta és értékelte az egyes regényeket, míg végül kialakult mindkét zsánerben a tíz regényből álló lista.
Mi a listákba belinkeltük még a Mandiner.sci-fin megjelent recenziókat, ha volt ilyen az adott könyvvel kapcsolatban.
2015-ös molyos sci-fi ajánló zsűritagjai az alábbi regényeket ajánlják:
– Margaret Atwood: Az özönvíz éve (Európa Könyvkiadó, fordította Varga Zsuzsanna és Horváth Viktor)
– John Brunner: Zanzibár (Metropolis Media, fordította F. Nagy Piroska)
Az űr sötétje, a megszámlálhatatlanul sok bolygó és égitest millió és egy rejtélyt rejt, amiket még talán sok generáció múlva sem ismerünk meg. De úgy tűnik, valami vár ránk az univerzumban.
A regény több mint 60, a filmes adaptáció pedig közel 30 éves, de a világpusztító bogarak története ma is van olyan népszerű, hogy milliók adják érte az életüket.
Nem gond, ha előbb-utóbb elpusztítjuk magunkat, a fontos az, hogy a bürokrácia működjön, a férfi lehessen nő, az ember pedig robot. Kafka vajon milyen novellákat írna ma?
Hetedik alkalommal startol el a héten a Budapesti Klasszikus Film Maraton; a restaurált filmek nemzetközi fesztiválján ezúttal a sci-fi is kiemelt szerepet kap. A múlt jövője című szekcióról és a műfaj hazai kezdeteiről Kurutz Mártont, a Magyar Nemzeti Filmarchívum gyűjteményi és kutatási vezetőjét kérdeztük.