A brüsszeli Doctena startup az egészségügy Airbnb-je, orvost kereshetünk és szakrendelésekre foglalhatunk vele időt akár három kattintással ígérik a fejlesztői. A platform sikeres, de a megoldásra már amerikai startupperek is rávetültek, 2016-ban pedig mindenki ebben látja a siker zálogát.
2015. december 14. 13:29
p
0
0
0
Mentés
2013-ban alapították a Doctena startupot, ez egy orvoskereső univerzális platform, Belgiumban, Luxemburgban és Hollandiában működik sikerrel. A beteg és páciens közötti kapcsolatot segíti, csak az egyes országok egészségügyi törvényeinek előírásaiban különbözik, maga a Doctena „motorja” mindenütt ugyanaz. A beteg megkeresi az adott területen illetékes szakorvost, kiválasztja, ha szimpatikus a rendszerben, majd előjegyzi a kezelést, majd a kezelés után az eredményeit is láthatja online bárhonnan a rendszerben. Ha más orvost választ, ezekhez az adatokhoz az ő feladata a hozzáférést megadni, hasonlóképpen, mint a 2016-ban bevezetendő magyar elektronikus megoldásban.
A Doctena sikerét jelenti az, hogy a startup most kapott 4,5 millió €-nyi tőkeinjekciót, meg nem nevezett angyal és magánbefektető cégektől. Látható tehát, az egészségügy nagy üzlet lesz az EU-ban hiszen egyre több az idős állampolgára, aki akár akár nem, de kora miatt előbb vagy utóbb egészségügyi szakemberre szorul. A Doctena célja a hirtelen jött pénzmaggal, hogy tovább is terjeszkedjen, Svájcba helyezte át főhadiszállását, hogy a következő célpontokat becserkéssze. Célja az, hogy 3 kattintással bárki azonnal orvoshoz jusson, vagyis ne kell macerás telefonos kanosszákat járnia senkinek sem. (Mivel az EU nyugati részén a háziorvosi rendszer nem úgy működik, mint nálunk, vagyis szabadon választja meg bárki az orvosát illetve van ahol rotációs rendszer alapján történik ez.)
Igyekezniük kell viszont a terjeszkedéssel, mert jön a szilícium-völgyi vetélytárs (az USA-ban is 2016 startupjai az EÜ területen akarna nyerészkedni) a ZocDoc, de a francia hasonszőrű megoldás a Doctolib is terjeszkedni akar. Ami érdekes, hogy a megoldás főleg azért terjedt el eddig, mert B2B és B2C megoldásként is működik. Lefordítva egyszerű nyelvre, a Doctena először egy nagyvállalatnál vezeti be a platformot, annak dolgozóinál, majd ezek tovább ajánlják a metódust az ismerőseiknek. Mivel mobil és asztali számtógépes felületen is elérhető tényleg csak 4–5 perc mire valaki becsekkol egy orvoshoz. Az más kérdés, hogy a nyugat-európai gyakorlatnak megfelelően ez a tényleges fizikai kezelés lehet, hogy 2 hónap múlva esedékes. De ez köszönhető annak is az EU fejlettebb részein sokkal kevesebb a kórház és a szakrendelő, a legtöbb magán és nagyobb kihasználtsággal is működnek és a mortalitásuk is alacsonyabb, mint a magyar a hetvenes évekből itt maradt „halálgyáraknak”. (Nem kell félni, hamarosan az orvosok és a nővérek elvándorlása miatt hazánkban magától is ez a rendszer fog megvalósulni és kórházakat és SZTK-kat zárnak be, mert nem lesz aki ellássa a betegeket).
Visszatérve a Doctena megoldására, ez gyakorlatilag IT szempontból egy rugalmas időpont menedzsment rendszer, komoly ict támogatással. A lényege az, hogy minél több orvos csatlakozzon a megoldáshoz, mert így lesz a kereslet és a kínálat paritásban és csak ekkor működik ténylegesen 3 kattintással, mint a marketing szövegben olvasható a Doctena oldalán. Nem véletlen a Doctena fizet is havonta a csatlakozó orvosoknak, hogy folyamatosan bővüljön is a rendszer (hasonlóképpen, mint hazánkban az orvoslátogatók sem önzetlenül kopogtatnak be a háziorvosokhoz). Érdekes tény viszont, hogy 2015-ben az orvosi foglalások csak 3%-ban történtek online, míg az utazás és szállásfoglalások már 55%-ban. Hatalmas piac tehát most orvosi startupot csinálni és lekoppintani a Doctena megoldását, ami nem más, mint az Airbnb csak itt az egészségügyi ellátásra koncentrálnak elsősorban.
Ahogy az új amerikai vezetés a hazája boldogulását teszi az első helyre, úgy Európának s benne Magyarországnak is így kell tennie. Kacsoh Dániel írása.
Annak ellenére, hogy nem értek egyet Donald Trump belpolitikai programjával, politikai stílusával, Európát illető gazdasági elképzeléseivel, számítok arra, hogy elnökként változást hozhat az egyre elviselhetetlenebb állóháborúban.
„Make Amerika great again!”, „Nekünk Magyarország az első!”. Így fordíthatjuk le Kölcseyt mai nyelvre – így beszél a normalitás, ez a régi, elveszett világunk visszajövetelének ígérete.
p
2
0
3
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 0 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!