Hogyan válik valaki ártatlan tekintetű, sivatagi farmerfiúból egy gombnyomással százezreket meggyilkoló terroristává? Mi vezet Luke Skywalker radikalizációjához egy olyan világban, ahol űrterroristák megpróbálják térdre kényszeríteni a Birodalmat? Meglepő szemszögből vizsgálta meg az eredeti Star Wars-trilógiát a Decider.com.
A cikk nyitásként azt vizsgálja, hogy megvannak-e Luke kapcsán a radikalizációra hajlamosító tényezők: a hiányzó apa, az izoláció, és egy olyan csoport, amelyik elfogadást és megértést kínál. Luke Skywalker esetében mind a három tényező fennáll: apját nem ismeri, a sivatag közepén él nagybátyjával, aztán belefut egy vallási fanatikusba. „Obi-Van, ez a radikalizálható fiatal fiúk kereséséről és kiképzésről ismert vallási fanatikus tulajdonképpen nyáladzani kezd, ahogy ezt a remek jelöltet megtalálja” – írja cikk. Obi-Van annyira igyekszik leválasztani Luke-ot családjáról, hogy azt hazudja neki: szintén az ügyért harcoló apját a Birodalom gyilkoltatta meg. A hazatérő Luke csak nagybátyja és nagynénje holttestét találja meg: őket a cikk Obama elnök drónháborúinak vétlen áldozataihoz hasonlítja.
Az érzelmi felfűtöttséget kihasználva Obi-Van ráveszi Luke-ot, hogy csatlakozzon hozzá, majd a biztonsági intézkedéseket kijátszva egy helyi drogcsempész (Han Solo) segítségével megpróbálja őt a terrorcsoporthoz eljuttatni. Miután elfogják őket, Obi-Van összecsap Darth Vaderrel, majd mikor észreveszi, hogy Luke figyeli őket, elmormol egy Jedi imát és tulajdonképpen öngyilkosságot követ el, hogy így is radikalizálja a fiatalt. „El tudunk képzelni olyan csoportot, amely imát mormolva öngyilkos támadást hajt végre, hogy így inspirálja a terrorizmust?” – teszi fel a nyilvánvaló kérdést a cikk. Luke csatlakozik egy terrorista alvó sejthez, majd csatlakozva a támadásukhoz imát mormolva egy gombnyomással felrobbant egy űrállomást, megölve mindenkit, akik a fedélzeten tartózkodik: százezreket. Bizonyára volt köztük is ártatlan bádogosok, tetőfedők, ácsok.
Innentől nincs megállás a fiatal Luke számra