A színház állandó szerepe és feladata, hogy a változó társadalmi folyamatokra reagáljon. Az elmúlt években egyre több hazai és nemzetközi példa látható részvételi, közösségi színházi produkciókra, amelyekben az előadó és a néző közösen hozzák létre az előadást. Mint írják, a részvételi színház aktivizál, cselekvésre ösztönöz anélkül, hogy kényelmetlen helyzetbe kényszerítené nézőjét. Elgondolkodtat, és lehetőséget kínál arra, hogy a néző véleményének hangot adjon. Az előadások által felkínált helyzetekben a néző megtapasztalhatja saját döntési és cselekvőképességét. Az Open Fesztivál a SÍN Kulturális Központ és a MU Színház közös kezdeményezése. A szervezők a sokszínű műfaj széles keresztmetszetének bemutatására törekednek: a közönség összesen hat magyar és nemzetközi produkciót láthat, amelyek bizonyítékul szolgálnak arra, hogy az alkotók milyen sokféleképpen közelíthetik meg a nézővel való aktív kapcsolatteremtés lehetőségeit.
David Weber-Krebs belga művész Tonight, lights out! című produkciójában kizárólag a színházi helyzetet, a keretet teremti meg, magát az előadást a nézők közösen hozzák létre. Gergye Krisztián Aukció és a svájci Martin Schick CMMN SNS PRJCT című produkciójában is árverésen vehet részt a közönség, de megközelítésük különböző. A Mentőcsónak Egység Szociopoly című produkciója önfeledt részvételt kínál egy interaktív társasjátékban, miközben a játékban és a jelenetekben elmerülve a mélyszegénység szorongató helyzeteit élhetik meg a résztvevők. A portugál Lander Patrick Tojáshéj című előadásában alkotóként is jelen lehet a néző egy előzetes workshop révén. A Káva Kulturális Műhely és a MU Színház 3050 gramm című előadása pedig a szülővé válásról szól: arra a kérdésre keresi a választ, hogyan változtatja meg egy alig háromkilós „kis csomag” egész életünket.
Az előadásokat bemutatkozások, párbeszédek kísérik. November 17-én, kedden, a fesztivál második napján, az Aukció előtt egy-egy 20 perces prezentáció keretében elmondják tapasztalataikat a részvételi színházról a témában és egy hálózati együttműködésben érintettek: a Mentőcsónak, a KOMA, a Káva Kulturális Műhely, a SÍN Kulturális Központ, a MU Színház, valamint a Jurányi Közösségi és Produkciós Inkubátorház. November 19-én, csütörtökön közönségtalálkozót tartanak, ahol a nézők aktív részvételére számítanak. Ehhez kapcsolódva a fesztivál előtt a szervezők kutatómunkát végeznek egy online kérdőív formájában, amely kérdéseket és válaszokat ad majd arra, vajon mennyire szeret a közönség aktívan részt venni egy-egy színházi előadásban. A
kérdőív itt érhető el. A rendezvényről további információ
ezen az oldalon található. A fesztivál támogatója az Open Latitudes 3 – Az Európai Unió Kultúra Programja.