Két számmal leírható a teljes EU-s gazdaság: egyik tragikusabb, mint a másik
Elszomorító gazdasági elemzést közölt a Telegraph.
A Szovjetszkoje Igrisztoje pezsgők gyártója nem ért egyet azzal, hogy a GVH megbírságolta a céget. Külföldi technológia felhasználásával gyártott termékek esetében bevett gyakorlat, hogy a termék adott külföldi országhoz való kapcsolatát hangsúlyozzák, véli a cég. Kérdés, van-e egyáltalán olyan, hogy orosz pezsgőgyártás. A szakértő szerint nincs.
Tegnap írtuk meg a Mandineren, hogy 15 millió forintra büntette meg a GVH az izsáki Royalsekt Zrt-t. A cég hirdetései a versenyhivatal szerint ugyanis azt a hamis képet sugallják a Szovjetszkoje Igrisztoje nevű termékről, hogy az egy orosz pezsgő, miközben erről valójában szó sincs. A Royalsekt lapunknak küldött sajtóközleményében nem ért egyet a Gazdasági Versenyhivatal álláspontjával és cáfolja azt.
A cég szerint hagyománya van az orosz pezsgőgyártásnak
A Royalsekt úgy véli, hogy a több mint egy éve húzódó versenyhivatali eljárás során bebizonyította, hogy minden tekintetben az érvényes szabályozásnak megfelelően járt el. A cég arra hivatkozik, hogy az „orosz pezsgőgyártásnak” Magyarországon több évtizedes hagyománya van. Közleményük történelemleckével kezdődik: felidézik, hogy 1986-ban a Hosszúhegyi Állami Gazdaság vásárolta meg a szovjet pezsgőgyártási technológia licenszét, majd az 1989-ben létrejött Magyar-Szovjet Pezsgőgyártó közös vállalat kezdte el gyártani a Szovjetszkoje Igrisztoje pezsgőt.
Ezt követően az Igrisztoje pezsgőgyártó részvénytársaság folytatta a Szovjetszkoje Igrisztoje pezsgők gyártását Magyarországon addig, amíg a Royalsekt Zrt. jogelődje, az Izsáki Állami Gazdaság meg nem vásárolta a gyártási valamint a védjegyhasználati jogot.
De mégis, mi az az orosz pezsgőgyártás?
A Borászportál által megszólított pezsgőszakértő, Márkus György szerint olyan, hogy orosz pezsgőkészítés, nem létezik. A Royalsekt honlapja sem árul el konkrétumot, csupán annyit, hogy „(...) az 1800-as évek végén Lev Szergejevics Golicin orosz arisztokrata és Anton Frolov-Bargejev vegyész kezdett kísérletezni a pezsgőgyártással, de az eredeti champagne-i eljárás helyett már egy teljesen új metódus szerint.”
Márkus György a portálnak elmondta, háromféle pezsgőkészítési eljárás létezik, ő legalábbis ennyiről tud: a Champagne-i methode traditionnelle metódus, ahol a pezsgőt palackban erjesztik és érlelik; a methode transvasée eljárás, ahol többnyire magnumpalackban erjesztik, majd tartályban érlelik az italt, illetve methode charmant metódus, ahol a pezsgőt tartályban erjesztik és érlelik. Utóbbi eljárás leginkább nagyobb mennyiségű pezsgő azonos minőségben történő előállítására alkalmas – Márkus György szerint vélhetően így készül a Szovjetszkoje Igrisztoje pezsgő is.
„Nincs olyan jogszabály, amely előírná, hogy egy termék reklámanyagain fel kell tüntetni azt, hogy a terméket ki és hol gyártotta. Külföldi technológia felhasználásával gyártott termékek esetében bevett kereskedelmi gyakorlat, hogy a termék adott külföldi országhoz való kapcsolatát hangsúlyozzák és az eredeti termékek kereskedelmi kommunikációjának egyes elemeit átveszik. A Szovjetszkoje Igrisztoje pezsgőt több mint 25 éve gyártják Magyarországon. Soha nem merült fel, hogy a termék megnevezése vagy kommunikációja megtévesztené a fogyasztókat a termék származási helye tekintetében” – írja a Royalsekt a Mandinernek küldött közleményében.
A borvilág nagy része az orosz pezsgő szókapcsolatról jellemzően a Krími-félszigeten, Champagne-i metódussal előállított vörös, illetve fehér pezsgőkre asszociál, a Szovjetszkoje azonban nem Ukrajnában, hanem Izsákon készül, így ez sem igaz rá. Szovjetszkoje sampanszkoje néven ellenben viszonylag sok helyen készül orosz habzóbor. Éppen ezért megkérdeztük a céget, pontosan hogyan készül a termék, mit értenek orosz technológia alatt – amint megérkezik a Royalsekt válasza, beszámolunk róla.
Elnézést kérnek, ha valaki azt hitte, hogy orosz
Az izsáki cég szerint az elmúlt évtizedek során egyetlen hatóság sem kifogásolta a termék minőségét vagy megnevezését, kereskedelmi kommunikációját, ezért úgy látják, a Royalsekt Zrt. jóhiszeműsége a kereskedelmi kommunikáció kialakítása során nem vitatható. „Az eltelt több mint negyed évszázad alatt az is nyilvánvalóvá kellett, hogy váljon a fogyasztók számára, hogy a terméket Magyarországon gyártják. A Magyarországon gyártott Szovjetszkoje Igrisztoje pezsgőket sem mi, sem a korábbi gyártó soha nem árulta vagy reklámozta úgy, mint szovjet vagy orosz import pezsgőt, így nem képzelhető el, hogy lenne olyan fogyasztó, aki több, mint 20 éven keresztül megtévedt a termék eredete kapcsán” – írja a cég, ám amennyiben mégis volt ilyen fogyasztó, attól ezúton is elnézést kérnek, hogy félrevezették a termék kommunikációjával és hamis látszatot keltettek.
A Royalsekt szerint a fogyasztók azért döntenek a termék megvásárlása mellett, mert ízlik nekik, nem pedig azért, mert azt hiszik, hogy az már a nem is létező Szovjetunióból vagy Oroszországból származna. „A Royalsekt Zrt. pezsgőinek jó minőségével és a versenyképes árával érte el azt, hogy a Szovjetszkoje Igrisztoje pezsgő Magyarország egyik legkedveltebb hazai pezsgőmárkája legyen. Még ha ez a konkurens pezsgőgyártóknak nem is tetszik” – zárul a közlemény.