Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
15 millió forintra büntette meg a GVH az izsáki Royalsekt Zrt-t. A cég hirdetései azt a hamis képet sugallják a Szovjetszkoje Igrisztoje nevű termékről, hogy az egy orosz pezsgő, miközben erről valójában szó sincs.
A Royalsekt Pezsgő-, Bor-, Üdítőital-gyártó Szövetkezeti Pincészet Zrt. megtévesztette a fogyasztókat a Szovjetszkoje Igrisztoje pezsgők népszerűsítése során, és ezért 15 millió forintra bírságolta a Gazdasági Versenyhivatal. A Royalsekt Zrt. által gyártott és forgalmazott Szovjetszkoje Igrisztoje pezsgőcsaládot népszerűsítő reklámokban, 2010 decembere és 2013. március 31. között megjelenő szövegek és a képi megjelenítések alapján a fogyasztó azt gondolhatta, hogy a vállalkozás orosz pezsgőt, azaz Oroszországból importált pezsgőt vagy orosz alapanyagokból készülő terméket forgalmaz.
Ezt támasztotta alá, hogy a reklámokban kiemelten szerepelt a termék megnevezése orosz nyelven, cirill betűkkel, valamint a reklámokban az orosz címerrel szinte mindenben megegyező ábra is szerepelt. Erről a plakátról van szó többek közt:
A GVH az eljárás során megállapította, hogy a vállalkozás valótlanul keltette azt a látszatot, hogy a termék orosz pezsgő, mivel az Magyarországon, magyar alapanyagból készült, így a gyártó megtévesztette a fogyasztókat. A jogsértés megállapítása mellett a GVH megtiltotta a cégnek, hogy a kereskedelmi kommunikációiban, az általa gyártott és forgalmazott Szovjetszkoje Igrisztoje pezsgők eredetére vonatkozóan azt közvetítse a fogyasztóknak, hogy azok orosz termékek. A bírság meghatározásánál a GVH súlyosító körülményként értékelte azt, hogy az intenzív kampánynak köszönhetően a reklámokkal a fogyasztók széles körét elérte a vállalkozás.
A hvg.hu arról ír: a rendszerváltás környékén Magyarországon is kapható volt egy azonos nevű, ám ténylegesen orosz pezsgő. Annak így nézett ki a címkéje:
Az izsáki Szovjetszkoje Igrisztoje honlapján az áll, hogy orosz technológiával készült a pezsgő. Hogy ezalatt a Royalsekt pontosan mit ért, nem tudni.