Alkotmánybírósághoz fordul a káptalantóti piac üzemeltetője

2013. december 28. 15:11

Az Alkotmánybírósághoz fordult Harmathy Ildikó, a káptalantóti termelői piac tulajdonos-üzemeltetője, kezdeményezve, hogy a testület korrigálja állásfoglalását, amely szerint a termőföld nem amortizálódik és korlátlan ideig használható.

2013. december 28. 15:11

Harmathy Ildikó arról tájékoztatta azt MTI-t, hogy a napokban tett beadványában kifogásolta az Ab egyik határozatának megfogalmazását, amely szerint „a termőföldnek egy országon belüli mennyisége adott, nem növelhető. A rendelkezésre álló föld viszont korlátlan ideig használható, nem amortizálódik. Szerinte ezen az elven alapulnak mind a termőföldről, mind a természetvédelemről rendelkező törvények, amelyek emiatt nem a valós értékrendhez igazodnak. A Veszprém megyei település termelői piacának üzemeltetője szerint a termőföld aranykorona-értéke helyett a valós ökológiai állapotnak megfelelő értéket kellene nyilvántartani a telekkönyvben.

Szerinte a természetvédelem félresiklott jogszabályi háttere vezetett a káptalantóti termelői piac körül évek óta zajló, máig lezáratlan vitához is. A hét éve működő piac vezetője természetkárosítás bűncselekménye miatt sorra kapja a bírságokat, és bűnvádi eljárás is indult ellene. Ennek oka, hogy a tulajdonában lévő, a telekkönyvben szántóként nyilvántartott, a valóságban 23 éve nem szántott területen heti 8 órában termelői piacot üzemeltet. A hatóságok arra kötelezték, hogy állítsa vissza a falu határában lévő terület eredeti állapotát szántóként, mivel a hatályos törvények értelmében piac nem kaphat működési engedélyt mezőgazdasági besorolású területen.

A tulajdonos-üzemeltető szerint a természet szempontjából ökológiailag értékesebb a föld hasznosítása piacként, hiszen gyep fedi a területet, a társadalmi hasznossága pedig még ennyire sem vitatható, hiszen egy ember helyett csaknem száz kistermelő megélhetését biztosítja. Harmathy Ildikó álláspontja szerint az EU agrártámogatási rendszerének is az a célja, hogy a termőföld rohamos pusztulását lassítsák az egyre kíméletesebb gazdálkodással. Szerinte a jelenlegi, hibás szabályozás veszélyezteti Magyarország jövőbeni lehetőségeit azzal, hogy amortizálhatatlannak tekinti a földet.

Hangsúlyozta, a kérdés messze túlmutat a káptalantóti piac ügyén, hiszen a termőföld rendeltetésszerű, biológiai használata mindenkinek érdeke. A termőföldpusztítás árát pedig jelenleg nem az fizeti, aki okozza, hanem a társadalom egésze, egészségben vagy a környezetszennyezés mentesítésére költve, jelentette ki a termelői piac vezetője.

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 29 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
baty1
2014. január 21. 21:51
Nyáron minden hétvégén lent vagyunk a környéken és a piacot gyakran felkeressünk és szeretjük, de az eladóktól és a parkolásért - talán egy kivételtől eltekintve - SOHA NEM KAPTUNK SZÁMLÁT. Na ez ami felháborító!!!
Harmathy Ildikó
2013. december 30. 01:08
Kedves Mandiner! Amennyiben hozzászólásra számító posztot teszel a blogodra, akkor, kérlek, ne az MTI rövid híréből tájékozódj csupán, a hátteret elérheted weboldalamon: www.liliomkert.lapunk.hu Kedves Egyes Hozzászólok! Az a 'sötétszőke' 'kalmárcsaj' vagyok, aki a Liliomkert piacát üzemeltetem a saját telkemen. Emberek megélhetése - bár, látom, ez egyeseteknek nem fontos -, de ennél több a tét. Nektek sem ajánlhatok mást, ha tényleg tájékozódni akartok: www.liliomkert.lapunk.hu Köszönöm a Másoknak, akik értik, miről van szó: Harmathy Ildikó
Szőke Ciklon
2013. december 30. 01:08
Kevés konkrtéumot tudunk az ügyről, így nehéz bármelyik mellett kiállni. Egy azonban bizonyos, hogy arra hivatkozni, hogy évek óta működik, szeretik az emberek, sok ember talál itt megélhetést, elképesztően hamis érv, mert már évekkel ezelőtt meghozták a határozatot a bontásra, és ha akkor ezt megteszi, nem lenne egy befutott piac. Aztán az is kérdés, hogy saját tulajdon, vagy bérlet, kap-e utánna területalapú hozzájárulást, amikor kezdte építeni kért-e rá engedélyt? Sok ember építkezik engedély nélkül, aztán abban bízik, hogy kap fennmaradási engedélyt. Ha nem kapja meg, akkor meg telekürtöli a világot. Úgy tűnik, itt is ezzel állunk szemben.
Apáczai
2013. december 30. 01:07
Azért tanulságos a káptalantóti eset, mert szemléletesen bizonyítja, hogy nincsen olyan kártékony és esztelen marhaság, ami mögé ne sorakozna fel azonnal a balliberálisok siserehada. A Mandineren ez már alapvető tünet. Sőt, súlyos szindróma. Jól emlékszem azokra az esetekre, amikor a beigazolódott bűncselekményeket sikálgatták ezek, és a legocsmányabb erkölcstelenségekhez is felmentő érveket próbáltak kreálni. Együtt kell élni ezekkel az akárkikkel. Noha nyilvánvaló, hogy az ország és minden tisztességes ügy lejáratásán ügyködnek. Keményen. Kitartóan. Amióta "baloldalnak" és "liberálisnak" álcázott szervezett keretekben ténykednek.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!