Harmincegy pincészet ötvenféle olaszrizlingjét kóstolhatta a szakma és a nagyközönség hétvégén két csopaki helyszínen, a Jásdi Pincében és a Szent Donát Pincészet épületében. A rendezvényről számos sajtóbeszámoló megjelent, ezekből szemlézünk most.
Legyen egy alapbor
Az Olaszrizling blog szerzője, Kovács András István beszámolójában a szakmai kóstoló tanulságairól ír. A tudósítás szerint Laposa Bence felvetette, hogy legyen két jól látható, jól meghatározható alfaja az olaszrizlingnek: az egyik egy könnyedebb, inkább a fajtára, mint a termőhelyre koncentráló, jól iható, megfizethető bor lenne, míg a másik egy dűlőszelektált, a termőhelyiségre koncentráló tétel lehetne.
A badacsonyi borász fontosnak tartja, hogy az ivóbornak/alapbornak szánt olaszrizlingek könnyű szerkezete mellett ne legyenek magas alkoholértékek, a dűlős tételeknek pedig ne legyen túlzott illatuk és zamatuk, az ugyanis csökkenti a borok értékét.
Jásdi István erre reagálva arról beszélt, hogy egyetért Laposa Bence felvetésével, de a kóstolón felvonultatott tételek közül mindössze nyolc-tíz olyan akadt, amiben felfedezni a fajta karakterét és a termőhely egyéniségét. Jásdi szerint az alapkategóriának könnyednek és gyümölcsösnek kéne lennie, és évi 2-3 millió palackot el is lehetne belőle adni itthon, míg a dűlős tételeknél ezt a számot százezerre teszi.
Lesz még nagy a borvidék
„Én azért valamilyen haladást, előrelépést érzek. Nyilván jó lenne, ha minden izgalmas dűlőből lehetne olyan borokat kóstolni, amelyek közel azonos stílusban készülnek. Az alkohol például legyen 12,5 és 13,5 százalék körül, 6-os savval. Egy borvidék akkor lesz nagy, ha ezt az összekóstolást sok jó adottságú dűlő borával el lehet játszani” – fogalmazott Jásdi István az Olaszrizling blog tudósítása szerint.
A szakmai kóstolón Dr. Mészáros Gabriella, a Borkollégium igazgatója is elmondta véleményét az olaszrizlingről. Tallián Hedvig tudósítása szerint rendet kell tenni a fejekben, mert külföldön nem nagyon tudnak mit kezdeni a fajtával. Megfontolandó az is, hogy a fajta javára válna-e egy esetleges névváltoztatás, hiszen a rizlingről elsősorban a rajnai rizling jut az emberek eszébe külföldön.