A szombat esti gálán az Európai Filmakadémia mintegy 2500 tagjának szavazatai alapján a rendezői díjat Susanne Bier vehette át az Egy jobb világ című alkotásáért, az operatőrök Carlo di Palma díját Manuel Alberto Claro kapta meg a Melankólia című filmért, a legjobb filmzenéért járó szobrot pedig Ludovic Bource vitte el a The Artist című alkotáshoz írt művével. Tarr Béla A torinói ló című filmje a legjobb rendező, a legjobb operatőri munka és a legjobb zene kategóriájában jutott a jelöltek közé, de nem hozott haza díjat.
A legjobb film a dán Lars von Trier munkája, a nyolc kategóriában jelölt és három díjat kapó Melankólia, a legjobb színésznő Tilda Swinton (We Need to Talk About Kevin), a legjobb színész pedig Colin Firth lett (A király beszéde), de a három nyertes közül senki nem volt jelen. A legjobb forgatókönyvnek járó díjat a Dardenne fivérek, Jean-Pierre és Luc kapták, a legjobb vágónak Tariq Anwar bizonyult, aki A király beszédén dolgozott. A díszlettervezők közül Jette Lehmannt, a Melankólia stábjának tagját jutalmazták. A dokumentumfilmek mezőnyében nem született meglepetés: Wim Wenders Pina Bausch koreográfus-táncművészről szóló 3D-s filmje diadalmaskodott, míg a rövidfilmek mezőnyében Terry Gilliam műve, a The Wholly Family nyert.
Közönségdíjat kapott A király beszéde, az elsőfilmek között pedig az Oxygen című belga-holland koprodukció nyerte el a filmkritikusok nemzetközi szövetsége, a FIPRESCI által fémjelzett Európai Filmdíjat. Iréne Jacob adta át a legjobb animációs filmnek járó Európai Filmdíjat a Chico & Rita című alkotásnak, amelynek rendezői között van Fernando Trueba világhírű spanyol művész is. A film, amelyet a Kecskeméti Animációs Filmfesztiválon is bemutattak, hat évig készült, és 500 ember dolgozott rajta. A 86 éves Michel Piccoli francia színész, a Van pápánk! című film főszereplője, és Stephen Frears brit rendező életműdíjat kapott.
Wim Wenders, az Európai Filmakadémia elnöke a ceremónián ugyanakkor úgy fogalmazott, hogy bár a gazdasági válság rányomja bélyegét Európára, a filmek Európája, a kultúrák Európája „nem a bankoké, hanem azoké, akik szeretik a filmeket”. Az akadémia elnöke szerint a 2011-es év nagyon gazdag termést, kiemelkedő filmeket hozott, így elmondható, hogy a kontinens ebből a szempontból „jó egészségnek örvend”. Kiemelte: a kultúra és a film szerepe az, hogy fokozza az integrációt és a szolidaritást, mert ez az egyetlen út a jövőben.
A díjátadót száz országban és 37 nyelven kísérték figyelemmel, a gálát jövőre Máltán szervezik, hogy aztán 2013-ban visszatérjen Berlinbe.