Pam Bondi igazságügyi miniszter közölte:
New York több ezer bűnözőt engedett vissza az utcákra, akik erőszakos bűncselekményeket követtek el törvénytisztelő állampolgárok ellen a menedékváros-politika miatt. Ha New York nem védi meg saját lakosait, mi meg fogjuk tenni.”
A kereset hivatkozik egy friss esetre is: két illegális bevándorló rálőtt egy vám- és határvédelmi tisztre New York egyik parkjában. Egyikük ellen már 2024 áprilisában kiadtak egy kitoloncolási kérelmet, miután lopásért letartóztatták, ám a városi hatóságok ennek ellenére szabadon engedték.
Ezt a tragédiát meg lehetett volna előzni, ha nem lennének ezek a menedékszabályozások”
– áll a szövegben.
Kristi Noem belbiztonsági miniszter a következő költői kérdést tette fel:
Hány embernek kell még megsérülnie, hány életnek kell még tönkremennie, hogy végre a közbiztonság váljon elsődleges prioritássá ezekben a városokban?”
A minisztérium hasonló perek sorozatát indította több más „menedékváros”, köztük Los Angeles, Illinois, Colorado és Rochester ellen.
Brett Shumate igazságügyi helyettes államtitkár közölte:
New York City eddig élen járt a szövetségi bevándorlási törvények akadályozásában. Ez most véget ér.”
A probléma gyökere
Az úgynevezett menedékvárosok (sanctuary city) gyakorlatát a demokraták vezették be az Egyesült Államokban, még a Biden-éra alatt. Ez a politika olyan, általában helyi szabályozásra épül, amely korlátozza a szövetségi bevándorlási hatóságokkal való együttműködést, illetve azok tevékenységét az adott településen. A demokrata városvezetők célja az volt, hogy ezzel akadályozzák meg a szövetségi államot, hogy fellépjen az illegális migránsokkal és a külföldi bűnözőkkel szemben.
***
Fotó: SAUL LOEB / AFP