„A Bundestag nem cirkuszi sátor” – kitűzték volna a melegbüszkeség zászlaját a német parlamentre

A német kancellár szerint a Pride alatt nincs helye a szivárványzászlónak a parlament épületén.

A rendőrök saját kollégáiktól is félnek.
Bűnszervezetek, drogkereskedelem, pénzmosás és korrupció – a ZDF új dokumentumfilmje súlyos visszásságokat tárt fel a német állam és a szervezett bűnözés viszonyáról. A „Kriminelle Clans in Deutschland” (Bűnöző klánok Németországban) című alkotás bemutatja: a bűnözői hálózatok nem csupán a nagyvárosokat tartják ellenőrzésük alatt, hanem országos szinten építették ki befolyásukat – egészen az állami intézményekig.
A dokumentumfilm szerint a klánok egész Németországot behálózták – a drogkereskedelem már az alsó-szász vidéki területeket is elérte, a vezetők pedig luxusvillákban élnek Brandenburgban és Mecklenburg-Elő-Pomerániában.
Ezt is ajánljuk a témában
A német kancellár szerint a Pride alatt nincs helye a szivárványzászlónak a parlament épületén.
A Focus arról ír cikkében, hogy az alkotók – élükön Arnd Piechottka rendezővel – belső informátorokkal és exkluzív kutatásokkal dolgoztak. A film szerint a bűnszervezetek hatalmas vagyont halmoznak fel illegálisan, miközben szoros hálózatot építettek ki, amely már a rendvédelmi szerveket is elérte.
Egy tapasztalt tartományi nyomozó a filmben úgy fogalmaz: „Van olyan rendőrőrs, ahol kétségbeesés uralkodik. Ha lehallgatásokat végzünk, rendre előfordul, hogy rendőrök neve is felmerül az ügyekben. Ez őrület, szinte hihetetlen.”
A dokumentumfilm új nyomozásokat is bemutat, amelyek szerint több rendőr egy klánok által ellenőrzött térségben készpénzért és luxuscikkekért cserébe szolgálati információkat adott át, illetve fedezte a drogkereskedelmet.
Egy rendőr a műsorban úgy nyilatkozott: „Másnap egészen más érzéssel megy be az ember dolgozni. Attól félünk, hogy a mellettünk ülő kolléga is megvásárolható, ami akár veszélybe is sodorhat bennünket.”
A dokumentumfilm megszólaltat klántagokat is, akik arról beszélnek, hogy a vámhatóságokhoz is vannak kapcsolataik. Egy megszólaló szerint: „Aki a vámon belülről irányít, az gyakorlatilag bármit megtehet. Ez a kapu a legtöbb üzlet előtt.”
A film a magánszektorban is kimutatható korrupciós mechanizmusokat tárja fel, amelyek – a klánstruktúrák révén – új szintre emelkedtek. Karin Holloch, a Transparency International németországi szervezetének munkatársa szerint: „A klánok olyan korrupciós módszereket alkalmaznak, amelyek kombinálják a klasszikus zsarolást, befolyásolást és megfélemlítést – ez viszonylag új jelenség a korrupciókutatásban.”
A dokumentumfilm központi kérdése: „Tehetetlen a német állam?” – és a válaszai nyugtalanító képet festenek az állami intézmények átszövöttségéről és a szervezett bűnözés térnyeréséről.
Nyitókép: RALF HIRSCHBERGER / AFP
***