Az ukránok nagy bejelentést tettek az EU-csatlakozásról: megnevezték a legfőbb bizalmasukat

Az okos emberek már nagyon készülnek Brüsszelben.

A Pentagon óvatosabban fogalmazott, mint Donald Trump.
A Pentagon szerdán közölte, hogy értékelése szerint az izraeli és amerikai csapások Iránban egy-két évvel vetették vissza az iráni atomprogramot – számolt be a Wall Street Journal.
Sean Parnell, a Pentagon szóvivője hangsúlyozta, hogy a minisztérium álláspontja a Fordó, Natanz és Isfahan atomlétesítmények elleni amerikai csapások eredményeiről változatlan: a létesítmények megsemmisültek.
Ez a kijelentés mérsékeltebb, mint Donald Trump elnök állítása, miszerint a támadás „megsemmisítette” Irán nukleáris törekvéseit.
Az iráni nukleáris képességek károsodásának mértéke a támadások óta kérdésessé vált, és felmerült vajon Teherán milyen gyorsan tudja helyreállítani a megrongálódott létesítményeket, és újraindítani az urán dúsítását és más, nukleáris fegyvergyártáshoz szükséges alkatrészek gyártását.
Amerikai B-2 lopakodó bombázók 14 hatalmas bunkerromboló bombát dobtak le Fordóra, Irán urándúsító telepére, amely mélyen egy hegy belsejében található, valamint Natanzra, az ország legnagyobb nukleáris létesítményére. Egy harmadik helyszínt, Iszfahánt, amerikai tengeralattjáróról indított cirkálórakéták találtak el. Az amerikai támadásokra azután került sor, hogy Izrael több iráni nukleáris létesítményt, valamint nukleáris tudósokat és katonai vezetőket támadott meg.
Pete Hegseth védelmi miniszter a múlt héten újságíróknak azt mondta, hogy „sikerült megsemmisítenünk a nukleáris képességeket”, megismételve Trump hasonló kijelentéseit a támadásokról.
A kormányon belüli és kívüli szakértők óvatosabb becsléseket adtak a károkról és arról, hogy mennyi időbe telhet Teheránnak az újjáépítés.
Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség főigazgatója szerint „nagyon súlyos károkat” okoztak Irán programjában, de egyes képességei valószínűleg sértetlenek maradtak.
„A kapacitásuk megvan” – mondta Grossi a CBS műsorában. „Úgy gondolom, hogy néhány hónap alatt néhány centrifugakaskádot tudnak üzembe helyezni, amelyek dúsított uránt állítanak elő, vagy annál kevesebbet.”
A légitámadások után néhány nappal a Védelmi Hírszerző Ügynökség (DIA) értékelése szerint a támadások csak néhány hónappal késleltették Irán nukleáris programját.
A Trump-kormány tisztviselői azonban cáfolták az értékelést, mondván, hogy ez csak egy előzetes következtetés, amely hiányos hírszerzési adatokon alapul.
John Ratcliffe, a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) igazgatója a DIA értékelésének nyilvánosságra hozatala után kiadott nyilatkozatában kijelentette, hogy „hiteles hírszerzési adatok arra utalnak, hogy Irán nukleáris programja súlyos károkat szenvedett a közelmúltbeli célzott légitámadások következtében”.
Nyitókép: Satellite image ©2025 Maxar Technologies / AFP
Ezt is ajánljuk a témában
Az okos emberek már nagyon készülnek Brüsszelben.