A magyarok dicséretétől hangos a szlovák sajtó – történelmi felajánlást kaptunk

Egyetértés a két szomszédos ország között: külpolitikai téren a konfliktusok békés rendezése a cél.

Pozsony ismét nemet mondott.
Szlovákia továbbra is elutasítja az Európai Unió Oroszország elleni újabb szankciós csomagjára tett javaslatát,
Ezt is ajánljuk a témában
Egyetértés a két szomszédos ország között: külpolitikai téren a konfliktusok békés rendezése a cél.
mert az Európai Bizottság képviselőivel folytatott tárgyalások nem oszlatták el Pozsony aggodalmait azzal kapcsolatban, hogy az EU megszüntetné az országnak az orosz energiától való függőségét
– közölte szombaton a szlovák külügyminisztérium a CTK cseh hírügynökséggel.
Stefan Kornelius, a német kormány szóvivője pénteken kijelentette, hogy Németország elvárja: Szlovákia most már mielőbb hagyja jóvá az Oroszország elleni újabb szankciókat, miután – állítása szerint – Szlovákia aggályait eloszlatták.
Ezt is ajánljuk a témában
A felek minden korábbinál szorosabban működnek együtt politikai és gazdasági téren.
Pozsony korábban többször is bírálta az Európai Bizottságnak azt a tervét, amellyel 2027 végéig fokozatosan leállítana minden orosz gázimportot a REPowerEU projekt keretében, amelynek célja, hogy az unió felszámolja a tagországok függőségét az orosz energiától.
A bizottság energiaügyi főigazgatóságának képviselői csütörtökön Pozsonyban tárgyaltak a szlovák gazdasági minisztériumnak, valamint üzleti és ipari szövetségeknek a képviselőivel.
A tárgyalások azonban nem oszlatták el azokat az alapvető aggályokat és fenntartásokat, amelyek a REPowerEU projekttel kapcsolatban Szlovákia részéről továbbra is fennállnak. Ezért Szlovákia fenntartja álláspontját az Oroszországi Föderáció elleni 18. szankciós csomag ügyében
– közölte a szlovák külügyminisztérium. Hozzátették, hogy készek folytatni a párbeszédet az Európai Bizottsággal.
A javasolt új szankciócsomag Oroszország Ukrajna elleni fegyveres agressziója miatt elsősorban az energetikai és a bankszektort célozza meg. Robert Fico szlovák miniszterelnök korábban kijelentette:
Ezt is ajánljuk a témában
Magyar Péter pártja nyíltan támogatja Ukrajnát.
garanciákat és biztosítékokat vár az Európai Bizottságtól az orosz gázszállítások leállítására vonatkozó javaslat kapcsán.
Szerinte egy ilyen lépés a gáz árának növekedéséhez vezetne. Fico rámutatott: megvan a veszélye annak, hogy Szlovákiát – amelynek 2034-ig van gázszállítási szerződése a Gazprom orosz állami gázvállalattal – választottbíróság elé idézik a terv elutasítása miatt.
Míg az Oroszország elleni új szankciók elfogadásához az EU tagállamainak egyhangú beleegyezésére van szükség, addig a gázimport leállításáról szóló intézkedéseket elég minősített többséggel jóváhagyni
– hívta fel a CTK. Ez azt jelenti, hogy Szlovákia és Magyarország elutasító álláspontja ebben az ügyben felülbírálható.
(MTI)
Nyitókép forrása: Utku Uçrak / ANADOLU / Anadolu via AFP