Beleszólna a reinkarnációba a kommunista rendszer: a Dalai Láma próbálja védeni a saját lélekvándorlását

2025. július 02. 19:45

A jelenlegi vallási vezető bejelentette: hamarosan újjászületik.

2025. július 02. 19:45
null

A száműzetésben élő Dalai Láma bejelentette, hogy hamarosan folytatódik a tibeti spirituális vezetők évszázados intézménye, a reinkarnáció, de Kína nem szólhat bele az utódlásba – írja a New York Times. A 89 éves vallási vezető a himalájai Dharamszalában rendezett háromnapos tanácskozáson szólalt meg, ahol magas rangú buddhista szerzetesekkel együtt próbálta biztosítani, hogy halála után se alakuljon ki hatalmi vákuum.

A Dalai Láma korábban nyitva hagyta annak lehetőségét, hogy megszüntessék a reinkarnáció intézményét, elkerülendő, hogy Peking saját jelöltet ültessen a helyére. Most azonban világossá tette:

A Dalai Láma intézménye továbbra is fenn fog maradni.

Egyúttal leszögezte: a Gaden Phodrang Trust, amely Indiában bejegyzett, és az ő irodája működteti, rendelkezik „egyedüli felhatalmazással” a következő reinkarnáció elismerésére.

Senki másnak nincs joga ebbe beleszólni”

– szögezte le a tibeti vallási vezető.

Kína ezzel szemben továbbra is azon az állásponton van, hogy

a reinkarnációnak a központi kormányzat jóváhagyásával kell végbe mennie”.

A kínai kommunista vezetés szerint csak ők dönthetnek az új Dalai Láma személyéről, annak ellenére, hogy az állampárt hivatalosan ateista elveken nyugszik, így a lélekvándorlás lehetőségét sem fogadják el.

Samdhong Rinpoche, a bizalmi testület második számú vezetője megerősítette:

Ma a Dalai Láma üzenete az, hogy lesz 15. és 16. Dalai Láma is.”

Azt azonban nem árulta el, hogyan kívánják a jövőbeli kiválasztási folyamatot megvédeni a kínai befolyástól.

A Dalai Láma korábban úgy nyilatkozott, hogy akár még az ő élete folyamán kiválaszthatják az utódját, aki akár felnőtt, sőt nő is lehet.

Az utóbbi eshetőség szakítana az évszázados hagyományokkal. Most azonban azt jelezte:

a következő reinkarnáció „a múltbéli hagyományok szerint” történik majd.

Az aggodalom, hogy Peking kihasználja a halála utáni időszakot, régóta meghatározza a Dalai Láma politikai stratégiáját. Ezért is igyekszik erősíteni azt az üzenetet, hogy Tibetnek lesz spirituális vezetője, de semmiképpen sem Peking jóváhagyásával.

***

Fotó: Sanjay BAID / AFP

 

Összesen 15 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
polárüveg
2025. július 02. 23:30
Ha élne Konfucse, nem örülne, hogy Kína be akar avatkozni a Dalai Láma intézményébe. Laocse pedig nem ok nélkül ment Kínából Tibeten keresztül Indiába. Ahogy eddig, úgy most is van, aki vigyáz a Dalai Lámaság intézményére, ahogy a keresztények pápaság intézményére is van, aki vigyázzon. Egyik sem világi terület, hanem oly spirituális terület, melynek anyagi vetülete is van. Ebbe ember nem avatkozhat, csak Istentől küldött. Emberi beavatkozásnak nagyon súlyos következményei lehetnek. Pl. a beavatkozók hatalomvesztése, elháríthatatlan zavar a természetes működésben, stb.. Ahogy az első császár sírját nem háborgatják, úgy a lámaság intézményét se szabad. El fog jönni még az az idő, mikor barátivá alakul az a viszony, ami most finoman szólva sem az. És az a személy fog ebben segíteni, akit kivétel nélkül mindenki tisztel majd a világon, és aki a lámának is a barátja, sőt. Azért a jelenlegi Dalai Láma elérte a bódhiszattva szintet. Ilyen szintet nem tanácsos akadályozni embernek.
eszesfejsze
2025. július 02. 22:35
Thürmer Gyula jobb ha nem próbálkozik!
Burg_kastL71-C
2025. július 02. 21:42 Szerkesztve
Ha egy kisgyermeknek meg kell szopogatnia az Ő kinyújtott nyelvét, akkor az mi ?? Minimum egy idióta kretén. Fotó, mandiner 2023. ápr. 17. 10:23
OneiroNauta
2025. július 02. 21:29
Bármilyen, Kína által támogatott új dalai láma gyanús lesz...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!