A csendes gyilkos: 42 százalékkal több elhalálozás a munkahelyeken a hőhullámok miatt

2025. július 06. 09:45

Halálos hőség tombol Európa munkahelyein – Spanyolországban és Franciaországban már áldozatokat szedett, az EU pedig még mindig nem lépett egységesen a dolgozók védelmében.

2025. július 06. 09:45
null

Mint egy lassan forrásba lendülő üst, úgy emelkedik Európában a munkahelyi hőséggel összefüggő tragédiák száma: az Európai Szakszervezeti Szövetség (ETUC) adatai szerint 

2000 óta 42 százalékkal nőtt a hőhullámokhoz köthető halálesetek száma a munkahelyeken.

A szervezet most közös európai szabályozást sürget a dolgozók védelmére, mielőtt a probléma kontrollálhatatlanná válik.

Az idei nyár első halálos áldozatai már megjelentek: 

Spanyolországban és Franciaországban is meghalt egy-egy dolgozó a hőség következtében

Hasonló tragédiák történtek korábbi években Olaszországban és Görögországban is, ami arra utal, hogy a hőmérséklet-emelkedés nemcsak egészségügyi, hanem munkahelyi biztonsági válság is.

Az ETUC a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) adataira hivatkozva figyelmeztet: 30°C felett 5–7 százalékkal, míg 38°C felett akár 10–15 százalékkal is nőhet a munkahelyi balesetek kockázata.

 A szakszervezet ezért konkrét európai szintű intézkedéseket követel:

  • A kockázatelemzést ne csak a hőmérséklet, hanem a páratartalom, az árnyék, a szellőzés és a napsugárzás figyelembevételével végezzék el;
  • A dolgozóknak legyen joguk orvosi vizsgálathoz és rendszeres ellenőrzésekhez;
  • Végül pedig, ha valaki saját megítélése szerint veszélyesnek ítéli meg a hőmérsékletet, büntetés nélkül távol maradhasson a munkától – hangsúlyozta Giulio Romani, az ETUC konföderációs titkára.

A probléma tömegeket érint: az EU-ban a munkavállalók 23 százaléka van kitéve magas hőmérsékletnek munkaideje legalább egynegyedében, ez az arány az építőiparban és mezőgazdaságban 36–38 százalék.

A hőstressz első jelei – szédülés, fejfájás, izomgörcsök – gyorsan súlyosbodhatnak hányássá, eszméletvesztéssé, végső esetben halállá. A tartós hőhatás különösen veszélyes lehet szív- és tüdőbetegek számára.

Tagállami káosz – eltérő szabályozások az EU-n belül

Az ETUC szerint jelenleg nincs egységes szabályozás az EU-ban. Néhány ország már bevezetett hőmérsékleti korlátokat:

- Belgiumban: a fizikai munka intenzitásától függően 18 és 29°C között mozog a felső határ.

Magyarországon: ülőmunka és könnyű fizikai munka esetén 31°C, közepes fizikai munkánál 29°C, nehéz munkánál 27°C a maximum.

- Lettország: 28°C-os maximumot határozott meg zárt térben.

- Spanyolországban: irodai munkára 27°C, könnyű fizikai munkára 25°C az irányadó – de ezek a szabályok nem terjednek ki minden munkavégzési típusra.

Az ETUC szerint éppen ezért van szükség kötelező érvényű uniós irányelvekre, hogy a munkavállalók Európa-szerte egyformán védve legyenek a forróságtól.

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: Jakub Porzycki / AFP

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
2025. július 06. 14:59 Szerkesztve
2020-ban 13000 felett volt az elhunytak száma Hét leforgása alatt Fro-ban a hőség miatt pár ember halála személyi felelősség .. Több ezer állami beavatkozás hiánya, mulasztásos bün..
Csigorin
2025. július 06. 13:52
melegellenes intezkedest varni az eutol? lol
patriota-0
2025. július 06. 11:56
Az EU csak akkor lépne, ha ukrajnában is meghalna egy dolgozó. De az lehetetlen, mert az ukránok utálnak dolgozni.
mi-egy-nagy-vibralo-tojast-hasznalunk-2
2025. július 06. 11:46
Jóvanmáááá. Ezer éve dolgoznak emberek meleg munkahelyeken. Aztán csak túlélték valahogy. Most inkább az a gond, hogy ott is meleg van, ahol a hópihék kellemesebb klímához szoktak.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!