Elemzés bizonyítja: Ukrajna uniós tagsága padlóra küldené az egész kontinens gazdaságát

Az Európai Parlament turbófokozatba kapcsolta a kampányt Ukrajna gyorsított uniós csatlakozásáért.

Magyar Péter brüsszeli urainak minden számít, csak a magyarok nem.
Ahogy arról a Mandiner is beszámolt, újabb fejezetéhez érkezett Brüsszel háborúpárti és magyarellenes politikája. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke május 7-én az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén tartott beszédében világossá tette:
Ukrajna gyorsított EU-csatlakozása, a háború további finanszírozása és az orosz energiaforrások teljes betiltása a legfontosabb célkitűzései.
Ezek a tervek azonban súlyos következményekkel járnának Közép-Európa, különösen Magyarország számára.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a május 8-i kormányinfón élesen bírálta Brüsszel elképzeléseit, hangsúlyozva:
a magyar családok nem fizethetik meg Ukrajna csatlakozásának árát.
A bizottság elnöke felszólalásában Kijelentette, hogy az EU-nak teljesen ki kell vezetnie az orosz fosszilis energiahordozókat, legkésőbb 2027 végéig, és az orosz árnyékflották ellehetetlenítésén dolgozik, miközben reméli, hogy a 17. szankciócsomag még a lengyel soros elnökség alatt elfogadásra kerül.
A beszédet az Európai Néppárt (EPP) frakcióvezetője, Manfred Weber is támogatta, aki szintén Ukrajna feltétel nélküli, gyorsított felvételét szorgalmazza. Weber szerint az EPP „Európa pártja, a jogállamiság pártja és Ukrajna támogatásának pártja”, amely számára a háború finanszírozása és az ukrán integráció elsődleges prioritás. Az EPP soraiban ott találjuk a Tisza Pártot és Magyar Pétert is, akik a néppárti irányvonalat követve szintén a háborúpárti politikát támogatják.
Ezt is ajánljuk a témában
Az Európai Parlament turbófokozatba kapcsolta a kampányt Ukrajna gyorsított uniós csatlakozásáért.
Gulyás Gergely a május 8-i kormányinfón élesen bírálta Von der Leyen és az EPP terveit, kiemelve, hogy Brüsszel a közép-európai országokkal, különösen Magyarországgal fizettetné meg Ukrajna csatlakozásának árát. „Ez elfogadhatatlan!” – jelentette ki a miniszter, rámutatva, hogy az orosz gáz- és kőolajimport teljes leállítása drámai következményekkel járna a magyar családok számára.
Ha megvalósul Brüsszel terve, az áram és a gáz ára kétszeresére, illetve két és félszeresére nőne a magyaroknak. Ez azt jelentené, hogy a rezsivédelemre fordított teljes támogatás összegét a megnövekedett árak kifizetésére kellene fordítani”
– figyelmeztetett Gulyás Gergely. A miniszter szerint a jelenlegi árakon az orosz gáz kiváltása más forrásokból évi 1,5-2 milliárd euró többletköltséget jelentene Magyarországnak, ami a rezsicsökkentés ellehetetlenülését hozná magával.
Gulyás Gergely a kormányinfón arra kérte a magyar embereket, hogy vegyenek részt a Voks 2025 véleménynyilvánító szavazáson, amelyen kifejezhetik véleményüket Ukrajna EU-csatlakozásáról.
Ne hagyjuk, hogy velünk fizettessék ki Ukrajna csatlakozását!”
– hangsúlyozta, kiemelve, hogy a magyar emberek egyértelmű állásfoglalása kulcsfontosságú a nemzeti érdekek védelmében.
A szavazás jelentősége különösen nagy, hiszen a Tisza Párt saját konzultációján a híveik 58 százaléka támogatta Ukrajna uniós csatlakozását, amit Brüsszel hivatkozási alapként használhatna a gyorsított integráció erőltetésére.
Ursula von der Leyen és Manfred Weber tervei világosan mutatják:
Brüsszel számára Ukrajna érdekei előbbre valók, mint a tagállamok, különösen a közép-európai országok jóléte.
Az orosz energiaforrások betiltása és Ukrajna gyorsított csatlakozása a magyar családok számára drámai rezsiköltség-emelkedést és gazdasági terheket jelentene. A magyar kormány határozottan kiáll a nemzeti érdekek mellett, és a Voks 2025 szavazáson keresztül a polgárok támogatását kéri a brüsszeli tervek megakadályozásához. A tét nem kisebb, mint a magyar családok megélhetése és az ország szuverenitása.
Nyitókép forrása: Jon Thys / AFP
Ezt is ajánljuk a témában
Málta és Luxemburg után a magyarok fizetik a legkevesebbet az áramszolgáltatásért.
***