Ezt tudjuk a korábbi két ügyről
Magyar Péter, a TISZA Párt elnöke és EP-képviselő mentelmi jogának felfüggesztését korábban már két ügy miatt is kezdeményezték a magyar hatóságok. Az első ügy a diszkóbotrányhoz kapcsolódó telefonlopási eset, a másik pedig egy rágalmazási ügy.
Emlékezetes, hogy a liberális politikus még tavaly júniusban, az Ötkert nevű budapesti szórakozóhelyen úgy viselkedett, hogy végül a biztonsági őrök vezették ki. A TISZA elnöke szemtanúk szerint a szórakozóhely előtt is folytatta a sokak által elfogadhatatlannak tartott magatartását. Sőt, a szórakozóhelyen összetűzésbe keveredett egy férfival, aki felvételeket készített róla, a telefont pedig elvette tőle, majd a Dunába dobta.
A rendőrség garázdaság és rongálás gyanújával nyomozást indított,
nem sokkal később pedig Magyar Péter diszkóbotrányának ügye a Központi Nyomozó Főügyészséghez került, mivel a Tisza Párt vezetőjének mentelmi joga van. Ellene csak a főügyészség indíthat nyomozást, miután az Európai Parlament felfüggeszti a mentelmi jogát.
Itt érdemes felidézni, hogy Magyar Péter korábban kijelentette,
csak abban az esetben lenne hajlandó lemondani a mentelmi jogáról, ha Magyarország csatlakozna az Európai Ügyészséghez.
Ügye 2024 októbere óta húzódik, a jogi szakbizottság több alkalommal is tárgyalta, de döntés még nem született.
De mint ismert, az ügyészség 2024 novemberében egy második kérelmet is benyújtott Magyar mentelmi jogának felfüggesztésére. Az EP jogi szakbizottságának szóvivője akkor annyit mondott, hogy két külön esetről van szó, a mobilos ügyet kezdeményező Legfőbb Ügyészség pedig csak annyit közölt, hogy ők csak a lopási ügyben adtak be kérelmet.
A Politico akkor azt írta, a második esetben egy fideszes politikus perelné be a Tisza Párt elnökét rágalmazásért, de ezt hivatalosan azóta sem erősítették meg. Az ügyekkel a jogi szaki bizottság foglalkozik – olvasható az Index összeállításában.
Így tartják sakkban Magyar Pétert Weberék
Szemlátomást tehát jól jön Magyar Péternek az EP-s kamuállása. S bár a 2024-es kampányban még azt hangoztatta, hogy megszüntetné a mentelmi jog intézményét, és ő maga sem tart rá igényt, a diszkóbotránya kapcsán azóta sem jelezte, hogy lemondana erről a védettségről.
Lapunknak januárban László András, fideszes EP-képviselő pedig arra is rámutatott, hogy Magyar brüsszeli főnöke, Manfred Weber és pártja, az Európai Néppárt a magyar politikust mentelmi ügyeivel zsarolhatja, így kényszerítve rá a Tisza Párt teljes frakcióját, hogy az EPP-nek megfelelően szavazzanak még a kényes kérdésekben is.
Ezért cserébe, pedig mindent megtesznek annak érdekében, hogy Magyar Péternek zűrös ügyei ellenére ne legyen félnivalója, és arra törekednek, hogy a 2026-os országgyűlési választások utánra húzzák el a politikus mentelmi jogi ügyét az EP-ben.
Nyitókép korábbi felvétel. Fotó: MTI/Purger Tamás
***