Nem várt helyen bukkant fel a felszívódott magyarellenes román elnökjelölt (VIDEÓ)

Dübörög a kampány Magyarország szomszédságában.

Eddig rekord részvétel mellett zajlik a szavazás. Az AUR közleményt adott ki.
Rekordszámú választópolgár járult az urnákhoz a romániai elnökválasztás második fordulójának délelőttjén. Az Állandó Választási Hatóság (AEP) adatai szerint vasárnap délig 4.593.255 ember szavazott, ami a választásra jogosultak 25,53 százalékát jelenti. Ez jelentős növekedés az első fordulóhoz képest, amikor ugyanebben az időpontban 19,54 százalékos részvételt mértek – számolt be az Agerpres.
A legaktívabb szavazók Ilfov, Argeș, Prahova, Konstanca és Tulcea megyékben voltak – ezek mind olyan térségek, ahol az első fordulóban George Simion, a magyarellenes retorikájáról ismert jelölt, végzett az élen. Ezzel szemben a legalacsonyabb részvételt Szatmár, Vaslui, Beszterce-Naszód, Máramaros és Krassó-Szörény megyékből jelentették. Hargita és Kovászna megyékben a részvétel az országos átlag körül mozgott, míg Maros megyében egyelőre nem érte el a 25 százalékot.
Ezt is ajánljuk a témában
Dübörög a kampány Magyarország szomszédságában.
Közben a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) közleményt adott ki, amelyben választási csalásra, szavazók megfélemlítésére és politikai nyomásgyakorlásra utaló jelekről számoltak be. Az állítások szerint Ilfov, Valcea, Mehedinti megyékből, valamint Bukarest első kerületéből érkeztek ilyen jelzések – tájékoztatott a Maszol hírportál.
Délelőtt az RMDSZ vezető politikusai is leadták szavazatukat, és ugyan jelöltet név szerint nem neveztek meg, egyértelműen a centrista-liberális, Európa-párti független jelölt, Nicușor Dan támogatása mellett foglaltak állást.
„Arra a jelöltre szavaztam, aki soha semmi rosszat nem mondott a közösségünkről, aki nem támadta a magyarokat. Nekünk akkor van esélyünk a szülőföldön építkezni, ha az országot olyan elnök vezeti, aki tiszteli a közösségünket. Ez az egyedüli jó választás” – mondta Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
Tánczos Barna, ügyvivő pénzügyminiszter hozzátette:
Ne hagyjuk, hogy a magyarellenesek és szélsőségesek nyerjenek! A tét, hogy az erdélyi magyarok megtarthassák már kivívott jogaikat.”
Cseke Attila, az ügyvivő fejlesztési miniszter pedig így nyilatkozott: „Arra a jelöltre szavaztam, amelyik nem tökéletes, de legalább nem magyargyűlölő.”
Kapcsolódó vélemény
Pesti Srácok
De legalább van némi esélyük arra, hogy az arcukat megőrizzék, ha Nicușor Dan, Bucuresti főpolgármestere győz. Ő legalább emberszabású. Másfél évig jó lesz.
Nyitókép: MTI/EPA/Robert Ghement