Újra nekiveselkednek az AfD betiltásának Németországban

Ahogy közelegnek a választások, ismét a második legnépszerűbb párt betiltását követelik Németországban.

Az új kancellár elmondta, minek kell teljesülnie ahhoz, hogy betiltsák a második legerősebb pártot Németországban.
Az Alternatíva Németországért (AfD) párt betiltásával régóta kacérkodik a német mainstream; főként a második helyét elvesztő szociáldemokratáknak volt szívügye a szélsőségesnek bélyegzett jobboldali párt eltávolítása a közéletből.
Ezt is ajánljuk a témában
Ahogy közelegnek a választások, ismét a második legnépszerűbb párt betiltását követelik Németországban.
Most, úgy látszik, megint nem találkozik ez az elképzelés a legmagasabb szintű támogatással: Németország új kancellárja, a kereszténydemokrata Friedrich Merz ugyanis kétségeit fejezte ki az AfD betiltásának indokoltságáról a Zeitnak adott interjújában, amit a német közmédia is szemlézett.
Emlékezetes, a párt februárban a második helyen végzett a szövetségi választásokon, és továbbra is jelentős politikai erőt képvisel.
„Mindig is nagyon szkeptikus voltam a politikai pártok betiltását célzó eljárásokkal szemben”
– nyilatkozta Merz a Die Zeit című német napilapnak. Hozzátette: „Mindig is kerültem, hogy ilyen kezdeményezések a parlament középpártjai felől induljanak, mert ez túlságosan emlékeztet arra, amikor egyesek politikai ellenfeleket próbálnak kiiktatni.”
Április végén a német alkotmányvédelmi hivatal (Bundesamt für Verfassungsschutz – BfV) az AfD-t „megerősített jobboldali szélsőséges törekvésként” sorolta be. Ugyanakkor egyelőre nem használja hivatalosan ezt a megjelölést, amíg le nem zárul a párt által benyújtott jogi fellebbezés elbírálása.
Merz hangsúlyozta: bizonyítani kell, hogy az AfD „agresszívan és harciasan lép fel a liberális és demokratikus rend ellen.” Ezt a bizonyítást szerinte nem a törvényhozásnak, hanem a végrehajtó hatalomnak, vagyis az államnak kell elvégeznie.
A BfV indoklása szerint az AfD programja „etnikai és származásalapú szemléletet tükröz, amely egyes társadalmi csoportokat becsmérel, és sérti azok emberi méltóságát.”
Bár az AfD támogatottsága jelenleg körülbelül 20 százalék körül mozog, a főbb német pártok – köztük Merz-féle CDU, valamint a vele együtt kormányzó Szociáldemokrata Párt (SPD) – továbbra is elzárkóznak bármiféle koalíciótól a radikális jobboldali párttal.
Nyitóképünkön Friedrich Merz a Bundestagban, háttérben a bukott SPD-s Olaf Scholz kancellár: RALF HIRSCHBERGER / AFP