Magyarország távoli rokon, közeli szomszéd, tradicionális partner – írja Törökország nagykövete a Mandinernek

2025. május 21. 21:46

„Mint a türk világ, közös jelmondatunk az »egység a nyelvben, az eszmékben és a munkában«, mert tudjuk, hogy »Együtt erősebbek vagyunk!«” – véli Gülşen Karanis Ekşioğlu.

2025. május 21. 21:46
null

Törökország és Magyarország barátsága, valamint együttműködése napról napra tovább fejlődik és mélyül. A közelmúltban a Mandiner is több hírben és interjúban számolt be arról, hogy ez az együttműködés kétoldalú kapcsolataink minden területén komoly lendületet adott, új üzleti és kereskedelmi lehetőségeket teremtett, s közelebb hozta egymáshoz a népeinket.

A 2025. május 20–21 én Budapesten megrendezésre kerülő, a Türk Államok Szervezetének (TÁSZ) informális állam  és kormányfői csúcstalálkozója pedig kiváló példája annak a dinamizmusnak, amelyet ez az együttműködés a két ország határain túl, egy széles földrajzi térségben is kivált.

Az 1990-es években, közös történelemmel, kultúrával és nyelvi örökséggel rendelkező országokat egy asztalhoz ültető Türk Nyelvű Államok Államfői Csúcsa 2010-ben Türk Tanács, majd végül Türk Államok Szervezete néven intézményesült.

A Törökország, Azerbajdzsán, Kazahsztán és Kirgizisztán által elindított párbeszéd  és együttműködési folyamatba teljes jogú tagként csatlakozott Üzbegisztán, megfigyelőként pedig Magyarország, Türkmenisztán és az Észak Ciprusi Török Köztársaság; ezzel a TÁSZ földrajzi kiterjedése és befolyása tovább növekedett.

Magyarország 2018 ban elnyert megfigyelői státuszát Törökország a kétoldalú kapcsolatok mélységét és hatékonyságát fokozó tényezőnek tekinti. A 2023 ban centenáriumát ünneplő török–magyar diplomáciai kapcsolat ma már különböző szervezetekben és különböző földrajzi területeken is kézzelfogható eredményeket hoz.

Tulajdonképpen ez volt a fő motivációnk, amikor 2023. december 18-án, a diplomáciai kapcsolatok felvételének századik évfordulóján, Recep Tayyip Erdoğan török köztársasági elnök budapesti látogatásán „stratégiai partnerségről” „kiemelt stratégiai partnerségre” emeltük a kapcsolatainkat. Célunk az volt, hogy a két ország határain messze túlmutató, a két országot érintő valamennyi regionális és globális kérdésben kamatoztassuk az egy bizonyos érettséget már elért török-magyar kapcsolatainkat.

Valóban, eredményes együttműködésben állunk Magyarországgal minden olyan nemzetközi szervezetben, amelynek részesei vagyunk, az ENSZ-től – amelyet a hatékony multilateralizmus központjának tekintenek – az ugyancsak szövetségesünk, NATO-n át, az átfogó biztonságszemléletet megjelenítő EBESZ-en keresztül egészen a 21. század feltörekvő csillagáig, a TÁSZ ig.

Kiemelten fontosnak tartjuk, hogy Magyarország megfigyelő országként Budapesten TÁSZ képviseleti irodát működtet, élharcosa volt az Aszálymegelőzési Intézet megalapításának, és hatékonyan támogatja a TÁSZ különböző kezdeményezéseit. Örömmel látjuk, hogy Magyarország 2010 óta a „Keleti Nyitás” politikájában kiemelt szerepet és funkciót tulajdonít a Szervezetnek. 

Úgy véljük, ez a megközelítés nemcsak a Közép Ázsiából eredő közös történelmi és kulturális kötelékek visszatükröződése, hanem a térség potenciáljába és a türk világ szolidaritásába vetett hit jele is.

A TÁSZ tavalyi, Biskekben tartott csúcsértekezletén Orbán Viktor magyar miniszterelnöknek adományozott ”Türk Világrend Érdemrendje” is azt hangsúlyozza, mennyire fontosnak tartják Magyarország szerepét és hozzájárulását a szervezeten belül.

A budapesti informális TÁSZ csúcstalálkozó mottója: „Kelet és Nyugat találkozási pontja”. Tekintettel arra, hogy a tag és megfigyelő országok történelmük során mindig is a világ két felét összekapcsoló helyzetben voltak, ez a téma még hangsúlyosabb. Vezetőink a csúcstalálkozón azt vizsgálják majd, miként lehet ezt az egyedülálló geostratégiai pozíciót – az energiától a közlekedésen és kereskedelmen át az innovációig – még hatékonyabban hasznosítani.

A 2021-es csúcson elfogadott, a Türk Államok Szervezete nevet megszentesítő ülésen jóváhagyott ”Türk Világ 2040 Víziója” is azt célozza, hogy kamatoztassa a 170 milliós népességgel és mintegy 1,2 billió dolláros gazdasági teljesítménnyel rendelkező TÁSZ ban rejlő lehetőségeket. Az e célból indítandó projektek finanszírozására – Magyarország részvételével – létrejött a Török Befektetési Alap is. Az isztambuli TÁSZ főtitkárság a tag  és megfigyelő államokkal közösen tovább dolgozik e vízió megvalósításán.

E vízió keretében egyre inkább előtérbe kerül a konnektivitás átfogó szemlélete – beleértve az energiát, a közlekedést, a kereskedelmet és az infrastruktúrát. A közelmúltban átélt koronavírus járvány és az ukrajnai háború világosan megmutatta, mennyire lényeges a kapcsolódás. Törökország földrajzi fekvésénél fogva fontos közlekedési folyosók metszéspontjában helyezkedik el.

A „Kaszpi-tengeri kelet-nyugati középsőfolyosó”, amelyet jelentős infrastrukturális beruházásokkal próbálunk megvalósítani, a történelmi Selyemút újjáélesztésének egyik legfontosabb eleme. A középső folyosó víziójának előmozdításában a TÁSZ országok között is együttműködés alakult ki.
Amióta török nagykövetként hivatalba léptem, több médiumban, többek között a Mandiner magazinban is kijelentettem, hogy Magyarországot „távoli rokonnak, közeli szomszédnak és tradicionális partnernek” tekintjük.

Országaink közötti kapcsolatok, amelyek a történelem során a szolidaritáson és együttműködésen alapultak, 2023 decemberében, a Török–Magyar Felső Szintű Stratégiai Tanács ülésén aláírt 17 megállapodással immár „kiemelt stratégiai partnerségi” szintre emelkedtek. Évi 4,5 milliárd dollárra rúgó kereskedelmi forgalmunkhoz, a kölcsönös befektetésekhez és védelmi ipari partnerségekhez nemrégiben az energetikai együttműködés is csatlakozott.

A BOTAŞ és az MVM között kötött megállapodás keretében először exportáltunk földgázt olyan országba, amellyel nincs közös határvonalunk. 

A Török Kőolajipari Vállalat (TPAO) és a MOL közötti stratégiai együttműködésnek köszönhetően a szénhidrogének területén a török szervezet magyarországi mezőkön is végezhet feltárási tevékenységet. A nukleáris energiáért felelős török és magyar intézmények közötti együttműködést, valamint a napenergia területén megvalósuló beruházásokat nemrégiben egy másik török cég által itt elnyert földgáz-ciklusú erőműre kiírt pályázat is kiegészíti.

A tavaly 14 magyar városban 114 eseményt felvonultató Török–Magyar Kulturális Évad után most a 2025-ös Tudomány és Innováció Éve kerül előtérbe. Miután közös örökségünket és gazdag múltunkat kulturális rendezvényekkel elevenítettük fel, most oktatási intézményeink, kutatóközpontjaink és innovatív vállalataink jövőformáló tevékenységeit visszük közösen előre.

A tradicionális partnerségen és a kétoldalú kapcsolatokon túlmenően a Törökország és Magyarország előtt álló közös kihívások – többek között az illegális migráció, a háborúk és a konfliktusok – szomszédos országokká tesznek minket, még akkor is, ha nincs közös határátkelőnk. 

Az európai szomszédságot érintő kérdések egy részéről már Magyarország EU tanácsának elnöksége alatt, 2023. november 7 én, a Budapesten megtartott Európai Politikai Közösség csúcstalálkozón is szó esett, amelyen a török államfő is részt vett.

A május 20-21-i budapesti csúcstalálkozó rávilágít családi kötelékeinkre, amelyekre büszkék vagyunk, hogy megosztjuk azokat a tágabb türk világgal, beleértve Magyarországot is. Recep Tayyip Erdoğan elnökünk szavaival élve, tovább fejlesztjük kapcsolatainkat és együttműködésünket a türk népekkel és államokkal, akikkel közösek a gyökereink, történelmünk és kultúránk, és akikkel a fájdalom és az öröm is összeköt bennünket.

A Türk Államok Szervezete (TÁSZ) e törekvéseink központi színtere. A türk világ családjának közös égisze alatt az oktatástól és kultúrától kezdve a kereskedelmen át a regionális és nemzetközi politikáig minden területen elmélyítjük kapcsolatainkat. Mint a türk világ, közös jelmondatunk az „egység a nyelvben, az eszmékben és a munkában”, mert tudjuk, hogy „Együtt erősebbek vagyunk!”.

Gülşen Karanis Ekşioğlu
Török Köztársaság budapesti nagykövete

 Nyitókép: Gülşen Karanis Ekşioğlu/Courtesy

 

 

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Szamóca bácsi
2025. május 21. 23:56
még egy adalék: a '90-es évek elején vált köztudottá (a bevásárló körutak élménybeszámolóiból), hogy a modern (hozzánk képest akkor valóban az volt!) Törökország törökjei (tehát az átlagember is!) barátként tekintenek ránk, melyen anno az egész magyar, Egri csillagokon szocializálódott társadalom csodálkozott, aztán mára már megtapasztaltuk az akkor még mindenáron barátnak tekintett finn rokonok számító hidegségét, választott politikusaik sistergő gyűlöletét.
neszteklipschik
2025. május 21. 23:31 Szerkesztve
Nem vagyunk rokonok,mert nem vagyunk türkök, nem török a nyelvünk, ám valami közünk mégiscsak kell legyen hozzájuk, mert a honfoglaló törzseinket következetesen "türköknek" nevezi Bíborbanszületett Kónsztantinosz bizánci császár (905-959) "A birodalom kormányzásáról" című művében! "A kabarok, és a türkök törzseiről Első a kabaroknak a kazároktól elszakadt, előbb említett törzse, második a Nyekié, harmadik a Megyerié, negyedik a Kürtügyermatué, ötödik a Tarjáné, hatodik Jeneh, hetedik Kérié, nyolcadik Keszié. És így egymással összeolvadván, a kabarok a türkökkel a besenyők földjére telepedtek le. Ezután Leó, a krisztusszerető és dicső császár hívására átkeltek a Dunán, és megtámadván Simeont, teljesen legyőzték, és iramukban egészen Preszlavig hatoltak, bezárván őt Mundraga várába, visszatértek saját földjükre. Abban az időben Liüntika, Árpád fia volt a fejedelmük."
Szamóca bácsi
2025. május 21. 22:44
...csak majd akkor is emlékezzenek erre, amikor barátijószomszédunk miatt NATO segítséget kérünk.
pollip
2025. május 21. 22:30
Milyen jó normális stílusú, barátságos írást olvasni. Messze került ettől nyeu!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!