Szijjártó: Magyarország ellenzi az Ukrajnának nyújtott EU-s vámmentesség meghosszabbítását

„Ukrajna ezzel elképesztő károkat okoz az európai gazdáknak, köztük a magyar gazdáknak is” – tette hozzá a külügyminiszter.

A Globsec kutatása szerint – legalábbis szájkaratéban – a csehek és a lengyelek nagyon megvernék a szlovákokat. Mutatjuk!
A szlovákok kevesebb mint fele lenne csak hajlandó fegyvert fogni, hogy megvédje a hazáját egy katonai támadás esetén, ezzel ők a legkevésbé elkötelezettek a közép- és kelet-európai országok között –derült ki a Globsec kutatásából. Ez az arány különösen alacsonynak számít, ha összehasonlítjuk a cseh és lengyel adatokkal. Csehországban ugyanis 81, Lengyelországban pedig 84 százalék harcolna, hogy megvédje az országát.
A közel ötven oldalas kutatás emellett vizsgálja azt is, hogyan állnak a régió országai az Európai Unióhoz, Ukrajnához, illetve mekkora fenyegetést látnak Oroszország és Kína részéről. A közvélemény-kutatók Magyarországról azt írták, hogy a lakosság 48 százaléka szerint Ukrajnának át kellene engednie területeket Oroszország részére a béke érdekében, és
a magyarok csupán 33 százaléka támogatná Ukrajna csatlakozását az Európai Unióhoz, ami a legalacsonyabb aránynak számít a régióban.
Ugyanakkor a környező országokban is csökkent Ukrajna támogatottsága.
Míg a 2024-es adatok alapján a lengyel lakosság 92 százaléka egyetértett azzal, hogy hasznos Ukrajna fegyveres támogatása, 2025-ben már csak 48 százalék vélekedett úgy, hogy meg kell adni Ukrajnának azt a katonai támogatást, amit kér.
Lengyelországban is kisebbségben vannak, akik támogatják Ukrajna EU-s csatlakozását. Ráadásul az emberek 77 százaléka attól tart, hogy az olcsó ukrán termékek behozatala ártani fog a lengyel piacnak.
Az önkéntes katonai szolgálat bevezetésével kapcsolatban pedig Magyarország és Lengyelország képviseli a két legszélsőségesebb álláspontot. Míg hazánkban 65 százalék támogatja, Lengyelországban 89 százalék, ami a legalacsonyabbnak és a legmagasabbnak számít a régióban.
Nyitókép: AFP