Felmérés: ha háború jönne, a szlovákok megfutamodnának

2025. május 15. 11:25

A Globsec kutatása szerint – legalábbis szájkaratéban – a csehek és a lengyelek nagyon megvernék a szlovákokat. Mutatjuk!

2025. május 15. 11:25
null

A szlovákok kevesebb mint fele lenne csak hajlandó fegyvert fogni, hogy megvédje a hazáját egy katonai támadás esetén, ezzel ők a legkevésbé elkötelezettek a közép- és kelet-európai országok között –derült ki a Globsec kutatásából. Ez az arány különösen alacsonynak számít, ha összehasonlítjuk a cseh és lengyel adatokkal. Csehországban ugyanis 81, Lengyelországban pedig 84 százalék harcolna, hogy megvédje az országát.

A közel ötven oldalas kutatás emellett vizsgálja azt is, hogyan állnak a régió országai az Európai Unióhoz, Ukrajnához, illetve mekkora fenyegetést látnak Oroszország és Kína részéről. A közvélemény-kutatók Magyarországról azt írták, hogy a lakosság 48 százaléka szerint Ukrajnának át kellene engednie területeket Oroszország részére a béke érdekében, és 

a magyarok csupán 33 százaléka támogatná Ukrajna csatlakozását az Európai Unióhoz, ami a legalacsonyabb aránynak számít a régióban.

Ugyanakkor a környező országokban is csökkent Ukrajna támogatottsága. 

Míg a 2024-es adatok alapján a lengyel lakosság 92 százaléka egyetértett azzal, hogy hasznos Ukrajna fegyveres támogatása, 2025-ben már csak 48 százalék vélekedett úgy, hogy meg kell adni Ukrajnának azt a katonai támogatást, amit kér. 

Lengyelországban is kisebbségben vannak, akik támogatják Ukrajna EU-s csatlakozását. Ráadásul az emberek 77 százaléka attól tart, hogy az olcsó ukrán termékek behozatala ártani fog a lengyel piacnak.

Az önkéntes katonai szolgálat bevezetésével kapcsolatban pedig Magyarország és Lengyelország képviseli a két legszélsőségesebb álláspontot. Míg hazánkban 65 százalék támogatja, Lengyelországban 89 százalék, ami a legalacsonyabbnak és a legmagasabbnak számít a régióban.

Nyitókép: AFP

 

Összesen 87 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
nempolitizalok-0
2025. május 15. 15:16
Ők a legokosabbak.
csapláros
2025. május 15. 14:33
Náthás halsurvivor 2025. május 15. 12:36 ..."Már csak ha azt nézzük, hogy miután elfoglalták (1526 után a törökök) az ország egy részét, semmilyen más irányba nem tettek komolyabb hódító hadjáratot, kvázi ücsörögtek itt kb150 évet, míg ki nem lettek dobva."... Menj a picsába szarfaszú tudatlan: az északi, a Fuggerek által kizsákmányolt aranyat és ezüstöt bányászó városok felé Eger állította meg a török hadjáratot, Szigetvárnál az egyik szultánjuk hagyta ott a fogát és sorra törtek meg a török hadjáratok a Nagykanizsa, Balaton, Győr Habsburg birodalmi végvárvonalon, köztük Kőszeg 1532, Bécs 1529, Tiszántúl és a bányavárosok 1552, 1566 Szigetvár, 1593-1598 között Pápa, Győr, Tata, Várpalota, Veszprém stb. alatt. 1600 Kanizsa, 1663 Érsekújvár, Léva, 1664 Szentgotthárd, 1683 Bécs, de ekkorra török birodalom már a hanyatló korszakában volt.
Kovács Ubul
2025. május 15. 14:15
"A Szuverenitásvédelmi Hivatal a mai napon azonnali hatállyal szerződést bontott dr. Somkuti Bálint kutatóval – írja Facebook-oldalán a hivatal. Ahogy arról a 24.hu-n is beszámoltunk, a Szuverenitásvédelmi Hivatal Kutatóintézetének kutatója az ’56-os forradalom és szabadságharc leverésének évfordulóján arról írt, hogy "aki a túlerőt nem ismeri fel, az nem hős, hanem bolond!" Somkuti ráadásul eredetileg azt írta, hogy „aki a túlerőt nem tiszteli, az nem hős, hanem bolond”. Ezt módosította a Gulyáságyú Média szerint a fenti verzióra."
Kovács Ubul
2025. május 15. 14:13
"Orbán Balázs megnyilatkozása szintlépés. Itt és most az történt ugyanis, hogy egy felelős magyar politikus szerint a szabadság és a függetlenség, vagy másképp megfogalmazva az önálló nemzeti és állami lét az „semmi”, Oroszország hadicéljaival kapcsolatosan pedig a legcsekélyebb kritika említése sem szükséges. Mindez a magyar szuverenitást garantálni hivatott Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanácsadó testülete elnökének szájából hangzik el. Sőt, a helyzet még ennél is rosszabb, hiszen Orbán Balázs állítása csak úgy értelmezhető, hogy a védekezés akkor is értelmetlen volna, ha Oroszország Magyarországot támadta volna meg. Ahogyan Rácz András is írta: eddig csak sejthettük, de most már tudjuk is, hogy a kormány nem védené meg Magyarországot egy orosz támadással szemben."
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!