Európa a kereskedelmi háború vesztese? Így látják a szakértők

2025. május 09. 20:56

Trump kereskedelmi politikája és Kína stratégiai válaszlépései: Hogyan alakul az új gazdasági világrend? – tudósításunk a Nemzeti Közszolgálati Egyetem rendezvényéről.

2025. május 09. 20:56
null
Veress Csongor Balázs

A szép idő megérkezésével nemcsak a természet, hanem a Ludovika Fesztivál is új energiákat hozott Budapestre. Több mint kilencven meghívott előadó, izgalmas tudományos eszmecserék, könnyűzenei koncertek, családi programok és látványos honvédségi bemutatók várták a látogatókat. 

A fesztiválon Deli Gergely, az Nemzeti Közszolgálati Egyetem rektora nyitóbeszédében hangsúlyozta: 

Tavasz van, új életenergiát gyűjtünk, és a Ludovika Fesztiválon is számos gondolatébresztő beszélgetés, valamint érdekes előadók várják Önöket.”

Fotó:Ludovika Fesztivál

Az idei a negyedik Ludovika Fesztivál: a Nemzeti Közszolgálati Egyetem által szervezett, háromnapos ingyenes rendezvénysorozat megnyitóját május 8-án tartották, amely napon több mint húsz előadáson és panelbeszélgetésen vehettek részt az érdeklődők. 

USA-Kína kereskedelmi háború: Ki lép először?

A Ludovika Fesztivál egyik legizgalmasabb panelbeszélgetése a „Vámtarifák árnyékában – az USA-Kína kereskedelmi háború hatásai” címet viselte, amelyen David P. Goldman amerikai gazdasági stratéga és Eszterhai Viktor, az NKE John Lukacs Intézet tudományos munkatársa osztották meg gondolataikat. A beszélgetést Vörös Zoltán moderálta.

Amerikai-kínai kereskedelmi háború: Összeomlás vagy új stratégia?

David P. Goldman szerint még ha teljesen le is állna a kínai export az Egyesült Államok felé, az komoly károkat okozna a kínai gazdaságnak, de nem pusztítaná el azt. 

„Kína szisztematikusan fejlesztette ki az alternatív gazdasági piacait” – hangsúlyozta Goldman, majd hozzátette: 

„Az USA és Kína valódi katonai összecsapása valószínűtlen, mivel Kína fizikailag képtelen lenne az Egyesült Államok megtámadására, míg az amerikai haderők jelentős hátrányban lennének a kínai védelmi vonalakkal szemben.”

Goldman szerint a két nagyhatalom közötti kereskedelmi konfliktus elkerülhetetlennek tűnik, de szerinte nem valószínű, hogy valódi háborúhoz vezetne: „Igen, a teljes ostobaság és inkompetencia révén belecsúszhatunk egy háborúba Kínával, de nem tartom valószínűnek.”

Európa helyzete: Függőség és stratégiai hiányosságok

A beszélgetés során szóba került Európa szerepe is, amely jelenleg két tűz közé szorul az amerikai-kínai gazdasági konfliktusban. 

„Európa továbbra is erősen függ az Egyesült Államoktól, miközben Kína alternatív piacokat épít. Európának nincs terve arra, hogyan reagáljon erre a helyzetre” – mondta Goldman, utalva arra, hogy a kontinens gazdasági függősége hosszú távon komoly problémát jelenthet.

Ki teszi meg az első lépést?

A kereskedelmi háború megoldásának kulcsa a normalizált kapcsolatok kialakítása lehetne, de kérdés, hogy ki lép először. 

Kína 2025-ben már nem ugyanaz az ország, mint 10, 20 vagy 40 évvel ezelőtt. Felkészült arra, hogy szembenézzen az USA-val”

 – jegyezte meg Eszterhai Viktor. „Kína készen állt arra, hogy belépjen ebbe a kereskedelmi háborúba, mert felismerte, hogy a stratégiai átalakulás elkerülhetetlen.”

Goldman szerint az USA-nak előbb el kellene fogadnia, hogy a jelenlegi világgazdasági struktúra alapvetően megváltozott. „Trump elnök politikája az amerikai jólétre és biztonságra fókuszál, nem pedig az amerikai értékek globális elterjesztésére” – tette hozzá.

Ezt is ajánljuk a témában

Az elektromos járművek versenye: Kína előnyben?

A beszélgetés során szóba került az elektromos járművek gyártása is, ahol Kína jelentős előnyre tett szert. 

Kína képes egy tisztességes kis elektromos autót 8000 eurós áron előállítani. Ez hatalmas hatással van a globális délre és magára Kínára is”

 – mondta Goldman. „Az USA-nak nem szabadna beengednie ezeket a járműveket, mert az amerikai autóipar súlyos veszteségeket szenvedne el.”

Oktatási hiányosságok és az amerikai munkaerő válsága

Goldman szerint az USA egyik legnagyobb problémája nem is a kereskedelmi háború, hanem az oktatási rendszer gyengesége. 

Ma az amerikai középiskolások kevesebb mint egynegyede rendelkezik alapvető matematikai ismeretekkel. 

Nem találunk szakképzett munkásokat, mérnökökről nem is beszélve” – fogalmazott.

„Az USA valódi problémái nem oldhatók meg pusztán tárgyalásokkal. Gyökeres oktatási reformra van szükség, és csökkenteni kell a társadalmi problémákat, mint például a kábítószer-fogyasztást” – mondta Goldman, utalva a fentanyl-függőségre és az alacsony munkamorálra.

Az eszmecserén elhangzott, hogy Trump „America First” politikája inkább az amerikai jólétről szól, mintsem a globális dominanciáról: „Az Egyesült Államok nem kíván más országokat átalakítani vagy irányítani. A siker mércéje az amerikai jólét és biztonság.”

A beszélgetés során felmerült a kérdés: lehet-e győztes a kereskedelmi háborúban? Goldman szerint az eredmény nem feltétlenül fekete-fehér: 

„Ha az Egyesült Államok csökkenti kereskedelmi és költségvetési deficitjét, és Kína továbbra is képes növekedni, akkor mindkét fél győztesként kerülhet ki. A valódi kérdés az, hogy képesek-e racionális megállapodást kötni.”

A kompromisszum szükségessége

A panelbeszélgetés rámutatott arra, hogy az USA és Kína közötti kereskedelmi háborúban nincsenek egyszerű válaszok. Az új világrendben a gazdasági és politikai kompromisszumok elkerülhetetlenek. 

Az Egyesült Államok és Kína közötti versengés továbbra is meghatározó tényező marad, de a fesztiválon elhangzottak szerint a felek racionális megállapodása elérhető, ha sikerül felismerniük a közös érdekeket.

Az esemény megmutatta, hogy a geopolitikai kérdések és a nemzetközi viták nemcsak tudományos körökben aktuálisak, hanem a mindennapi élet részévé váltak. 

A Ludovika Fesztivál évről évre bebizonyítja, hogy Magyarország képes aktívan bekapcsolódni a globális kérdések vitájába, miközben megőrzi kulturális és közösségi értékeit.

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: Ludovika Fesztivál

A konnektivitásról egy videót ittnézhet meg:

 

 

Összesen 1 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Nasi12
2025. május 09. 22:08
Genfben találkoznak a hét végén az amerikaiak és a kinaiak. Utána többet tudunk. Bonyolult dolog az, mert a vámháború mindkét népnek rossz.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!