Trump nem kegyelmez: „Engem azért választottak meg, hogy a rossz embereket eltávolítsam az Egyesült Államokból!”

Nem enged a demokrata hisztinek az amerikai elnök.

Mi a közös Pablo Escobarban és a Hezbollahban? Több, mint gondolnánk, mutattak rá nemzetközi szaktekintélyek a véres részletekre. Tudósításunk.
„Sokrétű, néha meglepő, általában véres és szinte kivétel nélkül tragikus” – így kapcsolódik a politikai erőszak és az alvilág kegyetlensége, mutattak rá az MCC Scrutonban, a Migrációkutató Intézet szervezésében tartott nemzetközi konferencián csütörtökön, ahol számos külföldi előadó jóvoltából az alvilági és terrorbandák valóságos seregszemléje zaljott.
Ami biztos nem maradhat ki egyik csoportnál sem, az persze a fegyverek, pénz, drog, és persze erőszak minden mennyiségben.
Az egyik legmeglepőbb témát Simon Cottee, a Kenti Egyetem adjunktusa szolgáltatta, aki a dzsihadizmus diszkrét bájától megbódult szervezett bűnözői csoportok tevékenységét mutatta be.
Laikusként nem is gondolná az ember, hogy mekkora hatást gyakorolt az Iszlám Állam (ISIS) akár a muzulmán hátterű, akár a nyugati bűnözői csoportokra. Előbbiek esetében nem túl meglepő, hogy megpróbálják imitálni a saját kultúrkörük egyik legerősebb, leghírhedtebb és legfélelmetesebb szervezetét, igaz, ezt többnyire csak külsőségekben teszik.
Cottee ennek tipikus példáját adta Trinidad és Tobago kapcsán, amely az ISIS egyik legfőbb toborzóterülete volt:
A két mecsetben és egy kisebb településen összpontosuló iszlamisták hiába működtek egy szekta fanatizmusával, a vezetőjük nem engedte, hogy bandatagok csatlakozzanak a köreikhez”
– mutatott rá a kriminológiai szakember, aki szerint a toborzást irányító imám túlzott kockázatot látott a bűnözőkben. A valláshoz nem kötőtő alvilági csoportoknak viszont nem voltak ilyen skrupulusaik:
volt olyan banda, amely a terroristák viselete mellett még az ISIS nevét is kölcsön vette annak érdekében, hogy emelje a saját alvilági státuszát.
Cottee a közösségi médiából hozott példákon személtette, hogyan fér meg egymás mellett az iszlám által szigorúan elítélt, nyílt drogfogyasztás, annak minden külsőségével együtt, a dzsihadista harcosok tradicionális imidzsével.
Látszólag hasonló önellentmondásokkal találkozhatunk a mexikói drogkartellek, vagy a nyugati neonáci csoportok esetében.
Míg az anyagi haszonszerzés által motivált kartelleket a brutális kivégzési módszerek és az ezekhez kapcsolódó külsőségek – az áldozatok guantanamoi rabruhákat idéző öltözete, a mögöttük egységesen feketébe öltözött, símaszkos hóhérok – mára némileg lecsengett „divatja” ragadta magával, addig a szélsőjobb egészen más irányból közelít a kérdéshez:
A neonáci csoportok a mártíromságot irigylik az iszlamistáktól. Részben egymás megszégyenítésére, hergelésére használják az általuk egyébként lenézett muszlimok tetteit, részben a terroristák bosszantására emelnek át elemeket az ő módszereikből”
– fogalmazott Simon Cottee.
Jessica Vaughan, a washingtoni Center for Immigration Studies szakpolitikai igazgatója előadásában elsősorban annak a kérdésnek az amerikai dimenzióit járta körül, hogyan használják ki a terroristák és a bűnözői csoportok a laza határellenőrzést, illetve hogyan léphetnek fel hatékonyan a migrációt ellenőrző kormányzati szervek a nemzetközi szervezett bűnözéssel és terrorizmussal szemben.
Szerinte akár a terrorista szervezetek, akár a bűnbandák komoly nemzet- és közbiztonsági kockázatot jelentenek. Ennek belátása az Egyesült Államokban jelenleg nemcsak egy elméleti vita, hanem
nagyon is valós következményekkel jár, hogy az amerikai kormányzat milyen módszerekkel próbálja kezelni ezeket a fenyegetéseket”.
Szerinte a Trump-adminisztráció épp komoly küzdelmet folytat a legkülönbözőbb jogi fórumokkal és bíróságokkal azért, hogy a terrorisztikus módszereket alkalmazó bűnszövetkezetek ellen – a szervezett bűnözésre vonatkozó törvények mellett – alkalmazni lehessen a terrorelhárítás rendelkezésre álló jogi lehetőségeit is.
Ezt is ajánljuk a témában
Nem enged a demokrata hisztinek az amerikai elnök.
Jelenleg alkotmányos válságban vagyunk ezzel kapcsolatban, mert egyes bíróságok vitatják, hogy az elnöknek van-e megfelelő hatásköre a cselekvéshez. Ez egy folyamatban lévő jogértelmezési vita”
– fogalmazott Vaughan.
Több előadó is rámutatott arra, hogy a terrorizmus és a szervezett bűnözés kapcsolata egy végtelenbe nyúló, kettős spirálhoz hasonlítható a legjobban, amely a világunkat nemzetközi szinten átszövő erőszak DNS-eként is értelmezhető. A spirál két szála között rengeteg kapcsolódási pont és híd létezik, ám ezek jelentős része nem kétirányú: a vallási, ideológiai, földrajzi és társadalmi adottságoktól kezdve sok minden kiteheti a képzeletbeli stop táblát bármelyik irányba.
A terrorista szervezetek állami szintű támogatására és tevékenységük felerősítésére tipikus példának nevezte a libanoni székhelyű Hezbollah és Venezuela kapcsolatát:
Az együttműködés egyszerű pénzszerzési céllal indult. A szervezet az ottani libanoni közösségen keresztül kapcsolatba lépett a helyi drogkartellekkel. Hugo Chávez és más vezetők révén azonban hamar kormányzati kapcsolatiak is lettek.”
A terroristák a kedvező körülmények között hamar új tevékenységekkel kezdtek kísérletezni. Például okmányhamisítással, ami nemcsak jövedelmező biznisz, de az Egyesült Államokba is könnyű bejárást biztosít számukra,
különösen 2021 óta, amikor a Biden-adminisztráció lényegében megnyitott az USA határait az illegális migráció előtt”.
Vaughan hangsúlyozta:
Joe Biden vezetése alatt több mint 8 millió illegális bevándorló érkezett az Egyesült Államokba, 2,5 millió közülük pedig jogi védelmet kapott a kitoloncolás ellen.
A mostani amerikai vezetésre hatalmas terhet ró, hogy a nagyjából félmillió venezuelai bevándorló hátterét egyáltalán nem ismerik, mivel az USA-nak jelenleg nincs diplomáciai kapcsolata az országgal. A szakértő a demokrata bevándorláspolitika ékes példájaként említette, hogy volt olyan eset, amikor
egy Hezbollahhoz köthető illegális bevándorlót azért engedtek szabadon, nehogy a migrációs őrizetben elkapja a Covidot, és károsodjon az egészsége”.
A szakértő szerint az egyik legkomolyabb közbiztonsági kihívást az olyan bűnbandák jelentik Amerikára, mint az El Salvador-i MS-13, vagy a venezuelai Tren de Aragua.
MS-13
A Mara Salvatrucha (MS-13) egy hírhedt bűnbanda, amely az Egyesült Államokban és Közép-Amerikában, főként El Salvadorban működik. Az 1980-as évek végén alakult, paramilitáris csoportok börtönviselt tagjaiból. Tevékenysége kiterjed a drog- és emberkereskedelemre, a zsarolásra és gyilkosságokra. A banda iránti hűséget gyakran erőszakos cselekményekkel bizonyítják a tagok.
Mindkét szervezet börtönbandákból fejlődött nemzetközi fenyegetést jelentő csoporttá. Az MS-13 hazai terepen is jelentős politikai befolyással rendelkezett egészen a közelmúltig, amikor Nayib Bukele kormánya hatékony erőfeszítéseket tett a visszaszorításukra.
Tren de Aragua
A Tren de Aragua Venezuela legnagyobb és legveszélyesebb bűnbandája, amely az utóbbi években nemzetközi terjeszkedésbe kezdett Latin-Amerikában, Spanyolországban és az USA-ban is. A banda eredetileg börtönökben alakult ki, és az építőiparban dolgozó munkások zsarolásával indult, de mára részt vesz emberkereskedelemben, fegyvercsempészetben, drogkereskedelemben és gyilkosságokban. Szervezettsége és kíméletlensége miatt egyre nagyobb fenyegetést jelent a régió stabilitására.
Az USA-ban mindként szervezet helyi és utcai szintről küzdötte fel magát az egész Egyesült Államokat behálózó fenyegetéssé. A brutalitás mindig is az eszköztáruk részét képezte, de a pénzért és a befolyásért folyó véres versenyben egyre kevésbé válogatnak az eszközökben:
A Tren de Aragua tagjai a politikai gyilkosságoktól sem riadnak vissza, sem Chilében, sem Miamiban, és gyanítjuk, hogy kapcsolatban állnak a venezuelai kormány drogkartellekhez kötődő tagjaival.”
Vaughan szerint ezekből a csoportokból hiányzik a terroristákra jellemző vallási fanatizmus, de ettől nem lesznek kevésbé veszélyesek. Tagjaik pedig általában illegálisan tartózkodnak az Egyesült Államokban, hiszen a Biden-érában semmit sem tettek ennek megelőzésére.
Érdekes jelenségként merültek fel a mexikói drogkartellek első számú pénzmosóivá előlépett kínai bűnszövetkezetek.
Ezek a bűnszövetkezetek megbízhatóbbak, gyorsabbak és hatékonyabbak, mint az eddig foglalkoztatott pezó-brókerek”
– fogalmazott Vaughan, sokat sejtetően hozzátéve, hogy egyelőre nem tisztázott, hogy az egyébként ember- és drogkereskedelemmel is foglalkozó csoportoknak van-e kötődése a kínai kormányzati körökhöz.
A kínai maffiózók módszerei egyébként sok esetben legális, vagy annak tűnő ügyleteket is magukba foglalnak, így a hatóságok számára nagyon nehéz felderíteni, pontosan milyen hálózaton keresztül mozognak a pénzek.
Jessica Vaughan rámutatott, hogy a Trump-adminisztráció egyelőre az említett két latin-amerikai bűnbanda mellett még hat kartellt minősített nemzetközi terrorszervezetté, ám az ellenük vívott harcot
nemcsak az utcán, de a tárgyalótermekben is sikerrel kell megvívni.
Ehhez olyan bűnözők ellen is eljárást kéne indítani, akik ugyan szorosan kapcsolódnak ezekhez a nemzetközi alvilági hálózatokhoz, ám konkrét bűncselekményeket nem lehet rájuk bizonyítani. Ezért jelenleg a jog szempontjából szinte érinthetetlenek.
A helyzeten az sem könnyít, hogy az egyes jogászokon kívül a liberális értelmiség is a bűnözők oldalán igyekszik beleszólni a folyamatban lévő társadalmi vitába.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, az USA fasizálódásától rettegő, Kanadába emigráló professzorok egy csoportja igyekszik úgy beállítani a kitoloncolt bűnözőket, mintha azok az Egyesült Államok teljes jogú állampolgárai lennének, és a kormányzattal szembeni „ellenállási központok létesítésére” szólították fel honfitársaikat.
Ezt is ajánljuk a témában
Ismerős szólamok? Az egyetemi professzorok szerint visszatérnek a '30-as évek, és veszélyben a demokrácia.
***
Fotók: AFP